5+5 женски книги на седмицата

| от |

Женската литература е изключително популярна в цял свят. Има издателства, които се издържат само от това, че издават книги за женската аудитория.

Най-важното – женската литература в никакъв случай не е само чиклит, еротика или приказки. Нашият списък по-долу го доказва.

Ето и нашите предложения за всички дами.

Ванеса Грийн, „Крайбрежната чайна“

Ванеса Грийн пише вкусно и британско, защото самата тя е такава. Имам предивид британка. Действието във втория й роман ни среща с Чарли – food журналист, Серафин – французойка дошла в Англия да обогати английския си и Кат – чаен гурме специалист, която е безработна майка на 3 годишния Лео. Трите се срещат случайно в Крайбрежната чайна – вълшебно вкусно място в малко крайбрежно британско градче и поемат на пътешествие – да открият най-добрите чайни в околностите и да станат приятелки. И двете неща се случват, а междувременно Чарли, Кат и Серафин говорят вкусно за храна, чай и най-страхотните сладкиши на света. И за любов, разбира се. За много любов.

Сара Адисън Алън, „Ябълково вълшебство“

Сара е една от моите любими женски авторки. В нейните романи има две задължителни неща – магия и храна. Открих я случайно и срещата ни беше любов от пръв поглед. „Ябълково вълшебство“ е нейният последен роман, който пък е препратка към първия й – „Градина на желанията“. Историята разказва за сестрите Уейвърли, които имат истинска магическа градина – хапнеш ли нещо от нея, ще ти се случи това, което си пожелаеш. Препоръчвам всичко на Сара. Никой не е съжалил, че се е запознал с нея.

Дона Тарт, „Щиглецът“

Дона Тарт е тежката артилерия в литературата. Тя не е просто женска или мъжка книга, тя е книгата! Освен носител на „Пулицър“ за 2014-а, „Щиглецът“ е наистина най-добрият роман на Тарт. Той се развива години наред и макар да изглежда огромен – защото е има-няма 1000 страници – се чете бързо и с интерес. Просто ще ви трябва време да свикнете със стила на авторката. Дона Тарт е име, което трябва да познавате, ако обичате да четете. Затова, винаги препоръчвам „Щиглецът“.

Давид Фоенкинос, „Спомените“

Авторът беше у нас наскоро, а първият му роман на родния пазар – „Деликатност“ се прие много добре. Просто защото Фоенкинос пише добре и разбира хората, независимо от техния пол и възраст. Романът му „Спомените“ проследява мъж, който иска да бъде писател и докато чака идеята да озари ума му, той минава през семейни сутиации, които ще го променят. И натъжат, и вдъхновят.

Мич Кълин, „Г-н Холмс. Лек мисловен трик“

Шерлок Холмс е на 93 години. Живее в отдалечено имение в провинцията и отглежда пчели. Понякога пътува, но краката вече не го държат. Затова предпочита да пише. Така той тайно описва един любопитен свой случай, който поема без верния си Уотсън до себе си. Историята на мъж обсебен от жена си и жена обсебена от липсата на деца е онова, което занимава ума на детектива години наред.

Джулия Стаг, „Пощата при двете долини“

В малко френско градче Джулия Стаг изгражда любопитен свят, чието спокойствие е нарушено, когато местната поща изгаря. Вероник – пощальонката, тайно влюбеният в нея Кристиан и кметът на градчето Серж Папон са основните персонажи в тази история. Истински прекрасна при това.

Деница Дилова, „Дневният живот на нощните пеперуди“

Романът на Деница Дилова е първият победител в конкурса на издателство Сиела за нов български роман. Конкурсът е анонимен. Някъде прочетох, че анотацията звучала като чиклит, а романът не бил. Не намира нищо лошо в чиклита, но да, романът на Деница не е това. Той е написан леко и приятно и разказва историята на Нина – млада жена, която се чувства неудовлетворена от живота. Тя и най-добрият й приятел Даниел, решават да променят това. Истината е, че романът на Деница се чете на един дъх.

Харлан Коубън, „Липсваш ми“

За разлика от мъжете, жените могат да четат любовна проза, чиклит и трилъри еднакво добре и с интерес. Харлън Коубън пък е кралят на криминалният трилър и не случайно. Последният му роман е точно толкова спиращ дъха, колкото и предишните. Полицайката Кет се бори с психопат, който отвлича хора и им прави лоши неща. Най-гадното – Кет смята, че този психопат е бившото й гадже.

Мишел Бюси, „Без теб“

Романът излезе у нас накоро и е странната история на самолетна катастрофа, в която пътуват две еднакви момиченца, бебета. По време на катастрофата едното умира, а другото остава живо. Двете семейства – бедно и богато, започват да се карат чие е това дете. Годината е 1981-а и съответно няма ДНК тестове. 18 години по-късно, тайната е на път да бъде разкрита.

Марлена де Бласи, „Клуб Умбрийска вечеря“

Това е петата книга на Марлена де Бласи издадена у нас. И със своите пет книги тя е доказала едно нещо – че обича женските истории и добрата кухня. Този път авторката пренася читателите си в областта Умбрия, за да им разкаже цели четири истории – на Миранда, Нинуча, Паолина и Джилда. Всичко това, плюс менюта и рецепти, свързани с кулинарните традиции на Умбрия.Препоръчвам.

 
 
Коментарите са изключени за 5+5 женски книги на седмицата