5-и кръг на ФА Къп

| от |

Сити извоюваха сладко отмъщение над Челси с превъзходна тактически победа 2:0 на Етихад; Арсенал излъгаха Ливърпул; Уигън продължават със защитата на трофея.

City

Небесносините надхитриха, надиграха и надвиха тима от Западен Лондон, за да продължат само на един мач от Уембли в 1/8 финална среща за Купата на страната.

Гол на Йоветич и завърналия се в игра Насри във всяко от полувремената бяха просто награда за цялостното представяне на Сити навръх предстоящия вълнуващ сблъсък с Барселон идния вторник.

С още пресните загуби от Челси за първенство Сити бяха задължени да отвърнат на удара и да отговорят на всички критици, че отборът не може да се справи с преследването на всички трофеи до края на сезона. Домакините бяха твърдо решени да започнат мача добре и по възможност да вкарат ранен гол, който да отвори мача и да ги успокои.

Срещата започна в почти непроменени състави и тактика на пръв поглед от последната среща отново тук на Етихад Стейдиъм. Гражданите изчакаха търпеливо своя шанс и той се откри след четвърт час игра, когато Йоветич се възползва от брилянтно подета атака и откри резултата за радост на феновете с изключителен завършващ удар, отбивайки се в гредата зад безпомощния Чех.

Сити имаха възможност да удвоят преди почивката, но за радост на лондончани това не се случи и Моуриньо имаше възможност да поговори с възпитаниците си на почивката как да променят нещата.

Това явно не подейства и домакините удвоиха след страхотна атака, която влезлия Насри оползотвори след пас на Силва, който след това стана ясно, че е бил в тънка засада. Това бяха двама магьосници на същата вълна, които извадиха заек от шапката си в подходящия момент реши мача.

А до края на двубоя гостите не отправиха нито един точен удар по посока на Пантилимон и дори след мача португалеца изтъкна, че въпреки че втория гол е бил от засада, едва ли неговия отбор е щял да отбележи.

Солидни в защита, усърдни в средата и изобретателни в нападение, това бе близо до перфектното представяне от хората на Пелегрини като Сити доказаха, че когата са на гребена на вълната много трудно някой може да им се противопостави.

Накрая дори остана време на брилянтния в този мач Лескот да отбележи, но голът бе доста спорно отменен. Да се готвят Меси и компания.

Football - FA Cup - Final - Liverpool v West Ham United

5 неща, които научихме от победата на Манчестър Сити над Челси:

Играчи, не тактика

Много неща бяха казани за това как Моуриньо е надхитрил Пелегрини пред две седмици. Но в действителност, ключовият фактор в играта футбол е как се представят самите играчи. Сити бяха надъхани, като Яя Туре и особено Компани изиграха невероятен мач, а Челси бяха бледа сянка на това, което направиха предния двубой.

Лескот като опция за Барса

Шампионската защитна двойка беше събрана и изглеждаше доста солидно срещу „сините“. Предвид трудностите, които изпитва Демикелис и разклатената увереност на Настастич, снажният англичанин се възползва по най-добрия начин и даде заявка за мача от ШЛ срещу Барселона. Той играе спокойно, има богат опит и играе доста сработено с Компани.

Стеван Йоветич

Черногорецът има много хляб у себе си, той е пъргав, използва двата си крака еднакво добре и свързва играта отлично. Движението му може да причини доста главоболия на Барса в защита и става все по-силен с всеки изминал мач.

Триумф и отчаяние

Точно както загубата в първенството от Челси не изглеждаше като края на света, така и тази победа на трябва да се възхвалява прекалено много. Челси бяха изтощени, докато Сити предвид отложения им мач през седмицата си отпочинаха и това неминуемо даде отражение върху резултата. Гражданите трябва да отидат в мача с каталунците с голяма доза увереност.

Важността на Туре

Формата на Давид Силва е почти даденост, докато Яя Туре може понякога да изиграе ужасен мач, както и да има невероятно представяне. Срещу Челси той беше мотивиран и почти не можеше да бъде спрян – ако така играе и във вторник, Барселона трудно биха го удържали. Фактът, че Насри се завърна в игра и все едно, че не бе отсъствал също дава своето отражение и това би било голям стимул за небеносините.

Арсенал – Ливърпул 2:1

В другото дерби от осминафиналите за Купата Арсенал трябваше да се срещнат със своя кошмар отпреди седмица, този път у дома.

2

Но мачът започна с атаки на Ливърпул и артилеристите имаха късмет да не започнат отново с допуснат гол рано рано. Арсен Венгер бе направил доста промени в състава си, но червените не успяха да се възползват като за сметка на това домакините откриха в 16-а мин. след леко разбъркване.

Това явно попари амбициите на гостите и те не направиха нещо сериозно до почивката. След нея се втурнаха в атака, но Подолски ги попари с втори гол, който дойде само след две минути игра.

Оттук нататък до края на мача имаше само един отбор и той беше Ливърпул. Противно на логиката отбора се вдигна и успя да намали чрез Джерард от дузпа, а малко след това имаха основания за втора такава, но Хауърд Уеб се направи на ни чул, ни видял.

До края гостите натискаха, но така и не успяха да отбележат още веднъж и не можаха да се доберат до заслужено преиграване.

В останалите двубои направи впечатление победата на Уигън като гост на Кардиф, където героят от финала за Купата миналата година Бен Уотсън даде победата на Латикс, които няма да се откажат лесно от защитата на ценния трофей.

Евертън победиха Суонси у дома, като лебедите се държаха до второто полувреме, когато едно връщане към вратаря на практика реши мача.

Финалистите за Купата на Лигата Съндърланд измъкнаха победата вкъщи над бойкия тим на Саутхемптън и се добраха до четвъртфиналите като са само на крачка от втори мач на Уембли през сезона. Явно борбата за спасение не им пречи да показват добри игри за домашните турнири.

Нискоразредните Шефилд Юнайтед се наложиха над борещите се за промоция в елита Нотингам, след като успяха да обърнат мача с два късни гола на Портър в последната минута.

Мачът между Шефилд У и Чарлтън беше отложен заради лошото време, а утре е последният двубой от програмата Брайтън – Хъл Сити.

Жребият за 1/4 финалите беше теглен вчера следобед и отреди следните двойки:

Арсенал – Евертън

Брайтън/Хъл – Съндърланд

Шефилд Ю – Шефилд У/Чарлтън

Манчестър Сити – Уигън

Срещите са на 8/9 март

Загубата на Ливърпул предотврати мърсисайдско дерби, но остава възможността от такова в Шефилд, което ще бъде много вълнуващо предвид двата традиционни за Англия отбори.