Откакто телевизията като продукция се качи на нивото на киното, а „Вдовицата в бяло“ и „Просто Мария“ бяха безжалостно изтикани в миналото от сериали от ранга на „Game of Thrones“ и „Историята на прислужницата“, телевизорът вече е вещ отвъд обикновената потребност за един дом.
Пред телевизора ядем, пред него почиваме, с него се будим и заспиваме…и не е нужно да изпадаме в някакви самоотвержени констатация от типа на „Аз не гледам телевизия“. Телевизията не само само предаванията, които излъчват по каналите, а и всичко онова, до което можем да се докопаме по алтернативни канали и да си доставим истинно телевизионно удоволствие.
Затова тази седмица сме се спрели на един много желан от нас продукт на седмицата – новият телевизор Samsung Q7C.
Самият телевизор изглежда наистина впечатяващо – висяща във въздуха черна стъклена плоча без рамки и обем. След включването Q7C разпознава бързо всички външни устройства. Също толкова бързо се свързва с домашната WiFi мрежа.
Картината е на 65-инчов панел – размер, с който се свиква завидно бързо. А на дистанционното има само 5 бутона, с които машината се управлява прилично лесно.
Гледането на телевизия е най-малкото, което човек може да прави с този апарат. Той се справя без проблеми с вдигането на резолюцията на SD каналите. Пикселизирането на картината е минимално и скоро спира да прави впечатление.
В режим на стандартна висока резолюция картината се гледа още по-добре, но все пак, силата на Q7C е в 4К.
Операционната система е може би най-впечатляващата характеристика на този телевизор. За Samsung – тя се нарича Tizen (SONY използват Android, LG – WebOS, а Panasonic – система, базирана на браузъра Firefox).
Tizen е удивително бърза, като позволява ежедневната употреба на телевизора практически само с двата кръгли бутона в центъра на дистанционното. Натискането на средния бутон извиква основно меню, в което има списък на всички източници, плюс най-често гледаните от вас канали. Телевизорът прави статистика, помни и подрежда, така че не се налага постоянно ровене в категориите на менюто.
Вградените приложения за стрийминг съдържание също са достъпни веднага – HBO GO, Amazon Prime, Netflix. Самсунгът разпознава автоматично кодирането на канала и променя настройките си спрямо него.
Едно от вградените приложения, което си заслужава да се отбележи, е платформата за игри Steam (през нея мога да играя моята любима – добрата стара HalfLife, например). Ако вече имате профил в Steam, вече няма да се налага да ползвате допълнително PC.
Подробни ревюта на модела, които разполагат с апаратура за измервания, твърдят, че времето за реакция на екрана е 21,4 милисекунди, което го прави много подходящ за игри. По този показател Q7C е един от най-добрите на пазара в момента.
Операционата система е изцяло преведена на български.
Що се отнася до картината, Samsung са извлекли максимума, които позволява технологията, използвана в Q7C. Екранът е Edge Lit LCD, който по дефиниция не може да постигне дълбокото черно и съответно – максималния контраст, който OLED панелите позволяват. Въпреки това картината е изключително чиста и ярка, с добра градация на нюансите и много живи цветове.
Звукът на Q7C е повече от приличен. Има добро количество бас, гласовете са чисти и разбираеми.
Samsung QLED65Q7C се предлага на цена от 6 599 лв. Заедно с LG OLED C7, и SONY A1, това е групата от три най-високо оценявани телевизора за 2017г.
Всеки клиент, който си закупи QLED телевизор от някой от ритейл партньорите (Tehnomarket / Technopolis / Zora / TechnoMix / Techmart) до 15 август 2017, получава бонус на стойност 10% от стойността на закупения телевизор. Полученият ваучер може да се използва само за продукти на Samsung преди 30.09.2017, като може да бъде използван само за доплащане към даден продукт на Samsung.