Прескочи кобила – помните ли тази игра от детството си? Нещо такова успя да постигне и Серина Уилямс в края на тази година. Прескочи един кон. Почти.
34-годишната американка бе обявена за Спортист на годината на списание Sporst Illustrated (SI), изпреварвайки фаворита на феновете в официалното гласуване на сайта на списанието – коня Американски фараон.
И тук започва голямото главоблъскане на спортните разбирачи.
Феминизмът у някои жени се обади и вместо да се радват на титлата на Серина, те посочиха с пръст избралите коня пред американката. „2015 година сме, а все още има хора, които предпочитат кон да стане Спортист на годината, а не жена“, оплака се едно интернет издание.
Е, да, ама не точно. Защото конят завоюва първия Голям шлем в ездата от 1978 година насам, докато Серина се провали в опита си да спечели и четирите титли в рамките на календарната година (Уилямс направи Голям шлем но не в една година, печелейки US Open през 2014-а, след което – първите три турнира за годината).
Та, да зададем и ответния въпрос – защо Серина да заслужава най-много наградата? Годината й не бе по-бляскава от тази на Джокович, Лионел Меси направи требъл с Барселона, а Карли Лойд спечели Световното първенство с националния отбор на САЩ в женския футбол. Ето ви още три много добри кандидатури, които също толкова заслужено можеха да грабнат приза.
Да, победата на Серина е заслужена. Който твърди обратното, трябва сериозно да се аргументира. 53 победи в 56 мача този сезон, три титли от Големия шлем и още две в рамките на турнирите на WTA.
Изборът на коня пред Уилямс обаче веднага се превърна в причина на феминистките гласове да се извисят, докато малко отразиха реакцията на собственика на Американски фараон – Ахмед Заяд – в Twitter:
ROBBED. ROBBED. ROBBED.
— Ahmed Zayat (@jazz3162) December 14, 2015
„ОГРАБЕН. ОГРАБЕН. ОГРАБЕН.“ – така се чувстваше Заяд, след като разбра, че изборът на редакторите на SI не съответства с гласа на феновете.
Така че, мили дами, „Серина Уилямс не заслужаваше да стане Спортист на годината“, не е в никакъв случай сексистко твърдение. „Не спечели кон, но спечели маймуна“ – ето това вече би било грешно твърдение на много, много нива.
А конят – той си е просто кон, който се оттегля в заслужена пенсия като любимец на феновете.