Кога господата „Първо сме българи“ станаха „лудогорци“?

| от |

Коментар на Любомир Найденов, Novsport.com

Седмица след подвига на Лудогорец в Лига Европа – отстраняването на Лацио и класирането за 1/8-финалите – и седмица преди следващото изпитание – мача с Валенсия – някои въпроси избуяха с пълна сила.

Ludo

„Цяла България ликува с Лудогорец“, написаха някои медии след страхотното 3:3 срещу Лацио на „ВасилЛевски“. „Първо сме българи, а след това сме лудогорци“, пък се изцепи старши треньорът на разградчани Стойчо Стоев. А собственикът на клуба Кирил Домусчиев пък бил националист: „Аз съм националист по душа, винаги ще нося българското, гледал съм мачовете на Левски и ЦСКА и съм се радвал на успехите.“ Вратарят Владислав Стоянов, който се превърна в герой за „орлите“, пренебрежително нарече „фенчета“ българите, подкрепили Лацио на „ВасилЛевски“.

Странно къде бяха тези „Първо сме българи, а след това сме лудогорци“ на 5 март, когато националите ни победиха Беларус в контрола пред малко над 1 000 души. За сравнение, на Лудогорец – Лацио само седмица по-рано присъстваха над 30 000 зрители. И тази разлика разбира се не идва от феновете, които подкрепяха „римските орли“, а от онези с български шалчета и трибагреници, но на мач на тима от Разград /за да подкрепят българското/.

Оправданията на някои от тези фенове с дошлия „италиански гранд“ не вървят, защото на двубоя на националите ни с Италия на „Васил Левски“ в световните квалификации имаше около 13 000 души.

Отзивите за страхотната игра, която показа Андрей Гълъбинов – футболист, преотстъпен на втородивизионния италиански Авелино – в дебюта си за националния бяха многократно по-малко от прекланянето пред головете на Роман Безяк. Дори за представянето на Влади Стоянов под рамката на вратата за националния почти никой не обели дума, но срещу Лацио той бе възхваляван. Явно контролите, пък били те и на националния отбор, не предизвикват такъв интерес, защото „не сме се били класирали за голям форум от години“. Само че „Първо сме българи“ не е обвързано с успехите.

Къде бяха и тези любители на родното, когато Левски бе отстранен от Иртиш,ЦСКА от Мура? Дали бяха загърнати с трибагреници? Или възхваляваха новия „подвиг“ на евроидиота, или тичаха до магазина за кутия вафли за подарък за „червените“ си приятели?

Къде са тези фенове на мачовете от „А“ група? Или обичат да са българи, само когато постигаме успехи? Дали са българи, когато Лудогорец играе с Пирин (Гоце Делчев), а на гърба на този мач в Англия се развихря дербито между Манчестър Юнайтед и Ливърпул? За сравнение, на последното домакинство на разградчани – точно срещу Пирин (ГД), имаше по-малко от 1 000 зрители. Защо не подкрепяха Валери Божинов, когато изпусна знаменитата дузпа за Спортинг (Лисабон), а го хулеха като „Николетчо“ и като „за нищо не ставаш“. Светльо Дяков също изпусна дузпа и то срещу Лацио. И, да – римляните също пропиляха 11-метров наказателен удар в същия двубой. А една от най-старите поговорки във футбола е „Който не е бил дузпа, той не е пропускал.“

Най-лошото от всичко било, че българин се изправил срещу българин, видиш ли. Първо – Левски и Лацио са т.нар. побратими отбори. Ако единият играе, другият го подкрепя. Не е случайно и че феновете на „римските орли“ влязоха на националния стадион със скандирания „Левски, оле!“. И второ – някой изобщо замислял ли се е за кого викат феновете на Реал (Мадрид) иБарселона, когато един от двата отбора играе в Европа? Или тези на Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити? Или дори тези на Рома и Лацио?

Да, в тези отбори враждата е дългогодишна, за разлика от случая с Левски и Лудогорец. Но, някой замисли ли се, ако не Лацио бе противникът на Лудогорец, дали щеше да има подобен интерес от „сините“ фенове? По-скоро не. Разбира се скандиранията „турци сте“ срещу „КЗЛ“ не бяха много приятни, но тях ги има на всеки мач. „Армейците“ са горили сини шалчета на мачовете си в Европа. Левски също не остава по-назад. И защо точно в мач на Лудогорец всички заговориха за „антибългарщина“?

Дори и медиите малко се поувлякоха и раздуха проблема като по-голям, отколкото е. Познавам фенове на Лацио, които обичат този отбор от повече от 10 години. Как да ги убедиш, че трябва да викат за отбор, създаден преди няколко години, пък бил и той български. За справка – в титулярните 11 на Лудогорец имаше четирима българи, а от тримата, появили се като резерви – нито един.

Само се надявам г-дата „Първо сме българи“ да не са чули изказването на Любослав Пенев след победата с 2:1 над Беларус, защото и него ще го изкарат „антипатриот“. На въпрос на БНТ1 „Кого ще подкрепяте в мача на Лудогорец с Валенсия“ /имайки предвид, че Пенев носеше фланелката на „прилепите“/, селекционерът отговори: „Казах, че ни чака добър футбол.“

 
 
Коментарите са изключени за Кога господата „Първо сме българи“ станаха „лудогорци“?