Как да отстоявате правата си в службата?

| от |

Случвало ли ви се е, по време на работа, когато шефът ви направи забележка или не ви оценява както трябва, да замълчите и да не се отстоявате.

Случвало ли ви се е да преглъщате несправедливите критики и лошото отношение на шева си, за да не „падате на неговото ниво“?

А искате ли да промените това? Искате ли да отстоявате повече себе си? Искате ли да спрете да бъдете винаги готови да свършите нещо допълнително?

За това действайте!!! Ако игнорирате проблемите, те няма да изчезнат.

Приемете отстояването на себе си като предизвикателство. Ако вие сами не защитавате права си, никой няма да го направи.

Както е казал народът – „Не е виновен този, който яде баницата, а онзи, който му я дава“. Защото когато сами се отказвате от правата си и поемаме вината върху себе си, вие давате на околните зелена светлина да се възползват от вас.


ОЩЕ ОТ КАТЯ МИХАЙЛОВА


Отстояването на собствената ви позиция позволява да не се чувствате като жертва и да не се стресирате, за това е важно:

Първо – Когато провеждате разговор с шефа си, да говорите спокойно, учтиво и разумно. Да се фокусирате единствено и само върху ситуацията и фактите.

Второ – Да се стремите да не издавате враждебност с позата, изражението на лицето или тона си. Да бъдете категорични, но не и агресивни.

Трето – Да промените съзнанието си на жертва. Защото срамът, премълчаването, страхът, чувството за вина ви позволяват да бъдете манипулирани и подтискани.

Ако не сте излизали дълго време в отпуск, защото все имате много работа, е необходимо да кажете „Стоп“ на това и да действате. Но най – напред е необходимо да заявите желанието си достатъчно рано, като преди това обсъдите почивните си дни с колегите.

Ако всичките си тръгвате доста след края на работния ден, то тогава говорете с вашите колеги да си тръгвате навреме, както е редно. Ако всички са съгласни, то тогава няма да има никой, който да остава до късно и да поражда лоши чувства.

Ако вършите работа на по – висок пост и се справяте добре, но никой не ви дава нужното повишение, кажете „Стоп“ и действайте. Кажете на шефа си за проектите, които сте свършили и ползите от тях, както и за това, каква ще е печалбата ако инвестира във вас. В противен случай заявете твърдо, че ще пестите енергията си за сега.

Ако посоянно ви натоварват допълнително с неотложни задачи, то тогава обяснете търпеливо, какви ще са последствията, ако свършите тази допълнителна задача, например, че ще трябва да забавите във времето предния проект или ще отложите уговорена среща,

Ако колегите ви злословят по ваш адрес, единственият подход е да застанете лице в лице с тях и да говорите честно и открито.

Знайте, че в каквото и „неизгодно положение“ да ви се струва, че сте, вие имате право да бъдете уважаван. Когато поставяте ясни граници, показвате уважение към вас самите. Едва тогава и другите ще започнат да ви уважават и зачитат.

 
 
Коментарите са изключени за Как да отстоявате правата си в службата?