След зашеметяваща победа Джъстин Трюдо бе избран за новия министър-председател на Канада. Само до преди няколко месеца либералите бяха на трето място по рейтинг в страната и буквално ги бяха отписали. Сега привържениците им са четири пъти повече, а на премиерското кресло е позициониран основният им играч – Джъстин Трюдо.
Докато последните проучвания уклончиво показваха евентуална победа, никой не предвиждаше подобен фурор. Мнозинството в парламента изглеждаше като блян. Но се случи така, че Канадската либерална партия сложи край на 9-годишното управление на Консерваторите.
Либералите, начело с Джъстин Трюдо, поведоха убедително в 189 избирателни района. Синът на бившия министър-председател Пиер Трюдо почти сигурно ще може да състави правителство с пълно мнозинство. В същото време трета парламентарна сила е лявата Нова демократична партия. Тя ще има 54 места в парламента. За да се формира мнозинство в канадския парламент трябват 170 места от общо 338.
В крайна сметка прогнозите дори не се приближиха до реалистичния сценарий. Либералите печелиха 184 от 338-те места в Камарата, сочеха последните данни към 1 часа сутринта във вторник.
„Изгря слънце на нашата улица, слънце по пътя ни!“ каза еуфорично Трюдо пред екзалтираната тълпа в Монреал. „То може да изгрее само за позитивните политици“.
Трюдо е убеден, че зашеметяващата победа се дължи на това, че либералите са се вслушали в канадските граждани, както и на тежката работа из страната и на целия отбор, който е подкрепял кампанията му.
„Костваше много усилия, за да разберем, какво хората искат от нашето правителство“.
Трюдо благодари на досегашния министър-председател Стивън Харпър за направеното през годините и заяви, че „консерваторите не са наши врагове, те са наши съседи“.
Либералите буквално пометоха два региона в страната – спечелиха 32 от 32 избирателни района в Атлантическата част на Канада, след което последва разгромяваща победа в Квебек. Кампанията на Трюдо буквално отвя привържениците на оранжевата Нова демократична пария, която имаше завидни позиции в района от 2011 година до сега. Последва победа и в Онтарио. С набралата инерция либералите на Трюдо спечелиха доверието и на ключовото бойно поле – Британска Колумбия. Това се оказа достатъчно, за да може Джъстин Трюдо да се настани удобно на министър-председателското кресло разполагайки с пълно мнозинство.
Междувременно Стивън Харпър не спомена за оставката си като лидер на консерваторите по време на речта си. Но партията му изпрати съобщение до пресата и обяви оттеглянето му минути, след като той слезе от трибуната.
Харпър изглеждаше спокоен и дори оптимистично настроен, като пое вината за болезнената загуба, заявявайки: „Отговорността е моя, само моя“. Той допълни, че всички приоритети от предзиборната му кампания са били на дневен ред, но така и не е успял да промени страната. „Канада е държавата, която ние, консерваторите, се опитваме да построим още от времето на Сър Джон Макдонълс“, каза още той.
След като първоначално спечелиха изборите с подкрепата на 166 избирателни района през 2011 година, в процеса на управление позициите им се редуцираха до сигурни привърженици в 102 района. Успяха да спечелят доверието на някои провинции и и на жителите от и около Квебек. Но загубиха позициите си в Онтарио и бяха буквално пометени от либералите в Атлантическа Канада.
Консерваторите изгубиха много от привържениците си ветерани и пенсионери още преди изборите да започнат. В понеделник те се простиха и с някои от министрите си като Джо Оливър, Джулиан Фантино и Гейл Ший. И все пак консерваторите са втората политическа партия в парламента, която ще е официалната опозиция на либералите.
Тези избори разбиха сърцето на лявата Нова демократическа партия. Въпреки социологическите проучвания, които й отреждаха водеща роля в Камарата, те загубиха повече от половината си места и ще бъдат представени от 41 депутати. След като тръгнаха с голяма инерция през 2011 година и след смъртта на бившия лидер Джак Лейтън те прекараха 4 години в подготовката на нови депутати. Повечето от стожерите на партията вече ги няма, включитлно и дългогодишните ветерани в лицето на Меган Лесли, Джак Харис, Пол Деуар, Питър Щофер и Пат Мартин.
В момента партията буквално се върна на старта от 2011 година. В стаята им в конгресния център в Монреал нямаше почти никой. Настроението в полупразното помещение бе мрачно на върха на събитието. Координаторите на партията се опитаха да намерят позитивното в резултатите, като се позоваха на солидната кампанията на Том Мълкеър, а той самият подчерта, че загубата на Стивън Харпър все пак си е победа за Нова демокрация.
„От самото начало заявихме, че тези избори са в името на промяната“, каза той пред множеството на френски. „И тази вечер канадските граждани отвориха нова страница след 10 дълги години и отказаха да поддържат политиците на страха и разделението“.
Но въпреки оптимистичните слова, резултатите са изключително слаби за партията, която встъпи в изборите на водещи позиции и с големи надежди. Въпреки резултатите Мълкеър не подаде оставката си, а говорителят му потвърди, че демократът възнамерява да остане на същата позиция.