Сезон 5
Като оставим настрана шегите за Пясъчните змии, най-големите фенове на сериала могат да намерят безброй причини, поради които да боготворят този сезон, макар и той да е най-малко харесван от широката публика. Сериалът имаше нужда от пълен рестарт след чудовищно добрия четвърти сезон и започна втората си половина, поставяйки героите в няколко разочароващи за феновете ситуации. По отношение на авторитета, Джон и Денерис се опитаха да запазят лидерските си позиции на съответните места. Обстановката в Кралски чертог след смъртта на Тайуин Ланистър се промени и новите религиозни организации получиха възможност да укрепнат. А това доведе до нов политически пейзаж във Вестерос. Станис се опита да направи нещо, но годините на разцвета му отдавна бяха изтекли. Именно в петия сезон е един от най-зрелищните епизоди – не от първостепенна важност, но възхитителен от гледна точка на реализация - епичният Hardhome, който носи духа на книгите на ДЖ Р. Р. Мартин. Останалата част от сезона за съжаление не може да се сравнява с него.
Сезон 2
В някои отношения това е първият "истински" сезон на "Игра на тронове". Докато първият сезон е като пролог – краят на управлението на Робърт Баратеон и възходът на децата му – вторият сезон се гмурна в дълбоките води на историята. Тук е войната между Джофри и Роб Старк - вече приятелството между родителите им е забравено и има защо. Освен тях имаме и Станис и Ренли Баратеон... и Грейджой! Вторият сезон донася големи наслади и вкарва нови персонажи в сюжета. Освен това, ако гледаме отвисоко, именно тук се полагат основите на битката при Черна вода.
Сезон 7
Едва ли можем да наречем предпоследният сезон гениален. Игра на тронове постъпва като The Sopranos, Breaking Bad и Mad Men където сериалът приключва с два "полусезона". Така че е възможно осмият сезон значително да компенсира слабите моменти от този. Въпреки това не можем да отречем достойнствата на това, което видяхме между 16 юли и 27 август. Няколко рода загинаха в седмия сезон. Още в самото начало Аря сложи край на Фрей като отмъщение за Червената сватба. Но като че ли един от недостатъците беше именно избиването, което отклони фокуса от конфликта между Ланистър и Таргариен-Старк. Церсей стоеше в Кралски чертог, Денерис командваше предимно от Драконов камък, а Джон Сноу добре попътува от север на юг и обратно, и обратно. Все пак обаче романсът между Джон и Денерис най-накрая се случи, макар и да му липсваха искрите, които сме виждали между предишни двойки. Освен това – драконите! Три дракона, единият умря, после стана зомби. Всичките епизоди, в които Дани използваше децата си, бяха изключителни. Нека не забравяме и сестрите Старк, които се държаха за гушите в продължение на целия сезон и накрая ни оставиха с увиснали уста. Браво за всичко!
Сезон 6
Кръв, хаос, мелодрама... диващина. Дорн вече е кръвожаден матриархат, Аря започва своята мисия, а Джон Сноу беше съживен. А кулминацията в последните два епизода беше меко казано брутална. Битката на Копелетата и взривяването на Септата... умопомрачително. А във връзка с последното няма как да не споменем и смъртта на Мейс, Марджъри и Лорас Тирел.
Най-мрачният сезон в историята на "Игра на тронове"... и един от най-добрите.
Сезон 1
Загрявката преди голямото зрелище, което следва в следващите сезони. Първият сезон е основополагащ за всичко, което се случва занапред. Основни сюжетни линии започват тогава и продължават и досега. Падението на Нед Старк е сред акцентите на първите десет епизода. Липсата на зрелищни и големи битки е компенсирана от сценария, в който авторите залагат на развитие на персонажите. Нищо повече от началото на нещо велико.
Сезон 3
Най-важният от гледна точка на сюжет сезон (заедно с първия). Тук също се развиват и едни от най-силните конфликти между два персонажа – Джон и Игрит са към края на любовната си връзка, а Бриен не просто ескортира Джейми до Кралски чертог. Сезонът показва по-мащабен поглед над Вестерос , развивайки историята на Братството без знамена и другите религиозни групировки (които ще бъдат развивани занапред). Но две сцени от сериала са повече от култови – Червената сватба (безпрецедентен шок в историята на телевизията) и моментът, в който Денерис показва истинската мощ на децата й.
Сезон 4
Ключовата година, в която напълно се премахна статуквото над Вестерос и се положиха основите на повечето конфликти във втората половина на сериала. Този сезон най-добре се възползва от книгите, разделяйки "Вихър от мечове" на два сезона. Инерцията от Червената сватба в трети сезон не намалява и тук видяхме Лилавата сватба, делото над Тирион и походът на Денерис през Залива на робите. Не липсват и неочаквани изненади в четвъртия сезон. Едва ли има по-брутална смърт от тази на принц Оберин. Освен това имаме млад воин, чиято любовница умира в ръцете му, син, който убива баща си (и жената, която го предава) и Аря и Хрътката, които продължават пътешествието си. Най-силният сезон досега!
Седмият сезон на „Игра на тронове“ вече свърши и последният седми епизод не само беше най-дългият досега, но и най-гледаният.
Зрителите отново бяха водени за носа от гениалния екип на сериала. Усещането винаги е приятно. Дългоочаквани разкрития за произхода на Джон Сноу, инцест за пореден път, смъртта на Лорд Белиш. И разбира се – белите бродници, които вече вървят към Юга – нещо, за което се говори от първия епизод на продукцията.
Финалът на сезона по обичай е времето за равносметка на видяното. И неизменно и на сравнение с предишните сезони. Това е моментът, в който всеки поставя новото в собствената си скала на сезоните на „Игра на тронове“.
Ние подредихме всичките седем на сезона във възходящ ред. И тъй като при „Игра на тронове“ няма най-лошо, няма дори лошо, най-ниският етикет, който можем да сложим е „добър“. Вижте класацията в галерията горе.