Службата, специално създадена, за да погребва мъртвите по време на война

| от |

Твърде трудно е да си представим сложността на логистиката, свързана с производството, транспортирането и поддържането на стотици хиляди войници, самолети, танкове, камиони и кораби по време на война. Един от по-малко разглежданите проблеми обаче е и един от най-важните: правилното събиране и погребване на войските.

Когато войниците са убити в битка, те обикновено се поставят в плитък, временен гроб от своите другари. Но тези гробове не са постоянни и труповете в тях трябва по-късно да бъдат ексхумирани, идентифицирани и транспортирани до подходящо място за погребение.

Ситуацията става много по-трудна, когато самоличността на войника не може да бъде потвърдена. Мощните оръжия на съвременната война правят това често срещано явление.

За САЩ погребалните задължения се поемат Службата за регистрация на гробовете. Услугата е ползвана по време на Първата световна война, но е била закрита, след като конфликтът приключва. В мирно време САЩ използват редовните гробари, за да се справят с мъртвите, но през Втората световна война пълните възможности на Службата за регистрация на гробовете отново стават необходими.

Служба за регистрация на гробове

Част от мъже, които са привикани в армията и вероятно очакват скоро да се бият с нацистите, вместо това са назначени да поемат мрачната работа в Службата за регистрация на гробовете. Едно такова звено беше 612-та рота, която е съставена и обучена в навечерието на Десанта в Нормандия.

Мъжете от ротата са подбрани от същата група като обикновените пехотни войници, но получават уникално обучение, което да ги подготви за характерните им задължения. Те наблюдават аутопсии, сглобяват тренировъчни гробища и извършват погребения.

След обучението си са изпратени в Англия преди Десанта, за да се подготвят за големия брой жертви, които планиращите с право очакват. Преди дори да започне инвазията, друга единица за регистрация на гробове губи 16 войници по време на катастрофална тренировъчна операция край Слаптън Сандс, Англия.

Но за 612-та рота Десантът е бойното им кръщение.

D-Day map, Southwick House

Нормандия

Щом стъпват на континентална Европа, мъжете веднага са претоварени с тела. Плановете им за някаква организирана система за справяне с жертвите бързо изхвърчат през прозореца в хаоса на инвазията. Въпреки това, те успяват да създадат импровизирани гробища, обозначени с касетките, в които се раздават провизии.

За увиването на телата са използвани парашути, а френските местни жители помогнат срещу заплащане за изкопаването на гробове.

Но най-лошите места за работа за ротата са плажовете на Нормандия. Те са покрити с трупове, някои убити там, а други донесени от приливите. Мъжете от Службата трябва да също да се гмуркат, за да освободят телата, заплетени във витлата на десантните кораби или заклещени в дълбокото по някакъв друг начин. Един от войниците описва тази конкретна задача като „най-лошото преживяване, което някога е срещал“.

Телата трябва да бъдат събрани и погребани възможно най-бързо от съображения за поддържане морала на живите и за да се спре разпространението на болести и инфекции. Топлото време по френското крайбрежие в седмиците след Десанта ускорява процеса на разлагане, произвеждайки ужасни миризми.

До началото на август 30 000 тела вече са поставени в гробове.

Graves registration service 2

Всички войници в погребалните части се борят с психологическите ужаси, на които стават свидетели всеки ден. „Някои трупове все още гледаха с широко отворени очи; други бяха умрели насред писък и устите им бяха отворени и изкривени. Други изобщо нямаха лица“, казва един войник. И допълва: „Не много от нас бяха убити, но повечето загинахме по различни начини“.

Но мъжете виждаха работата си като изключително важна за тяхната нация; погребвайки своите войници по възможно най-достойния начин и правейки всичко възможно, за да идентифицира мъртвите.

Най-лесният начин за идентифициране на труп е визуален, но в много случаи състоянието на тялото прави това невъзможно. Някои умират, хванати в капана на горящо превозно средство или в самолетни катастрофи. Често единственото, което е останало от тези войници, са зъбите, металните плочки, които носят на врата си, или разтопени накити.

Униформите също могат да се използват за идентификация, ако на тях е изписано името им или служебен номер. Освен това някои починали са идентифицирани от другарите им, които са свидетели на смъртта им.

Зимата от края на 1944 г. до началото на 1945 г. донася нов набор от предизвикателства пред Службата за регистрация на гробовете. Лопатите им вече не могат да проникнат в почвата, а работата с телата е усезаемо по-трудна, тъй като те са замръзнали и твърди. Твърди се, че безжизнените телата замръзват толкова бързо, че когато се размразят, започват да кървят все едно са убити току-що. Те трябва да бъдат затоплени преди погребението, за да могат да бъдат правилно позиционирани.

Дори джобовете стават по-трудни за претърсване, а мускулите им внезапно се свиват, което само по себе си е ужасяващо.

Когато войната приключва, десетки хиляди войници са изпратени обратно у дома. Работата на Службата за регистрация на гробове обаче далеч не е приключила. Тела все още има навсякъде из Европа и трябва да бъдат събрани, идентифицирани и погребани. Семействата решават дали искат техният роднина да им бъде върнат, или да бъде погребан заедно с другарите си в гробища като американското гробище и мемориал в Нормандия близо до плажа Омаха.

Въпреки че болезнената работа на Службата често е засенчена от по-славните и героични действия на онези, които се сражават в боевете, тя никога не трябва да бъдат забравяна, тъй като са осигурява правилното отношение към загиналите за родината.

 
 
Коментарите са изключени за Службата, специално създадена, за да погребва мъртвите по време на война