Жените-войни на Руската революция

На 1 май 1917 г. работници по света празнуват Първи май и въпреки че датата е 18 април по руския календар, Съветът на работниците в Санкт Петербург отбелязва празника в знак на солидарност с европейския пролетариат. Значението на майския ден e подчертано от лидера на болшевишката партия Владимир Ленин много преди Руската революция. Докато е в царския затвор през 1896 г., той пише памфлет, в който обяснява значението на празника за руските работници.

Във Франция, Англия, Германия и други страни, където работниците вече са обединени в мощни съюзи и са си спечелили много права, те организират на 1 май общ празник на труда. Напускайки задушаващите фабрики, те маршируват с разгънати знамена, под музикален съпровод, по главните улици на градовете, демонстрирайки на шефовете си непрекъснато нарастващата си сила. Те се събират на големи масови демонстрации, където се държат речи…

Тържествата в Санкт Петербург следваха образеца, описан в памфлета на Ленин от 1896 г. Клод Ане, кореспондент на френския вестник Le Petit Parisien, пише, че пред Зимния дворец „Огромният площад беше като океан от хора, в който люлеенето на тълпата наподобяваше движението на вълни, с хиляди червени знамена със златни надписи, развявани във вятъра.“

Десетки речи отбелязват събитието, както и военни оркестри, които свирят както химна на Френската революция и „Марсилезата“, така и популярни руски песни. Ане забелязва и, че много призовават за „земя, свобода, мир, край на войната“.

Под домашен арест със семейството си в дворец непосредствено до Санкт Петербург, бившият цар, Николай Романов, се оплака от празненствата в дневника си, докато охраната му се присъединява към тях. Николай пише: „В чужбина днес е 1 май, така че нашите глупаци решиха да празнуват с улични шествия, музикални хорове и червени знамена. Явно те влязоха право в парка на двореца и поставиха венци на гробницата на жертвите на февруарската революция.“

По онова време Николай и съпругата му Александра все още са разследвани от Временното правителство за начина, по който са воювали, а портите на дворцовия парк привличат и революционни демонстранти, възмутени от факта, че императорското семейство продължава да живее в относително удобство, и любопитни зрители, които се надява да хвърлят поглед на бившия цар.

Първи май съвпадна с Априлската криза, когато временното правителство е разкъсано между премиера Георги Лвов, благородник от партията на кадетите, и лидерите на политическите партии вляво. Дори коалиционното правителство, което произлезе от тази борба, не може да поправи разрива, тъй като болшевиките отказват да се присъединят към други социалистически партии в работата с Временното правителство.

Ключовото различие между управляващото временно правителство и болшевиките е участието на Русия в Първата световна война. Лвов и военният министър Александър Керенски продължават конфликта, докато Ленин иска незабавен мир, който ще сложи край на „империалистическата“ война. Докато Временното правителство призова войниците да останат на своите постове на фронта, Ленин насърчава братство с германските и австрийските войски и разрушаването на традиционната йерархия на военните.

Още през ноември 1914 г., в началото на войната, докато Николай II все още е на власт, една селянка, бягаща от брака си, изпълнен с насилие, на име Мария Бочкарева, подава молба до царя за разрешение да се запише в императорската руска армия. Както обясни в мемоарите си самата тя: „Местният командир беше силно впечатлен от упоритостта ми и искаше да ми помогне. Той ми предложи да изпратя телеграма на царя, в която да му кажа, че желая да защитавам страната и да го помоля да ми даде разрешение за записване. Командирът обеща сам да състави телеграмата с препоръка от своя страна и да я изпрати от кабинета си.“

Николай се съгласява и в мемоарите на Бочкарева тя пише, че е била подигравана и сексуално тормозена от своите колеги войници, докато не се е озовала на бойното поле, където печели уважението им. В хода на войната тя е ранена два пъти и получава три медала за храброст.

Има много прецеденти за жени, служещи в редиците на руската армия. По време на продължителната война между Имперска Русия и Франция на Наполеон в началото на 19 век Надежда Дурова, дъщеря на московски войник, се записва в конниците, преоблечена като младо момче. Когато й присъжда Кръста на Св. Георги за храброст, Александър I казва: „Чух, че не сте мъж. Вярно ли е?“

Дурова успява да убеди Александър да не я изпраща у дома при баща й, след което 10 години служи в кавалерията. След Наполеоновите войни поетът Александър Пушкин пък я убеждава да напише автобиографията „Кавалерийската девица“, която се превръща в най-ранния руски мемоар, публикуван през живота на неговия автор. Книгата получава добри отзиви и първоначалният тираж е изчерпан, но Дурова не е особено известна, докато не става обект на новела на Лидия Чурилова от 1908 г., озаглавена „Дръзко момиче“. Това произведение вдъхновила ново поколение руски жени.

Бочкарева не е единствената жена, която се присъединява към руската армия. Кореспондентът на The London Times в Санкт Петербург пише за 16-годишна гимназистка от Москва на име Зоя Смирнова, която отива на фронта заедно с 11 свои съученички. От докладите:

Войниците се отнасяха към малките патриотки доста бащински и правилно и след като ги скриха във вагоните на влака, ги откараха на война. Всяка получи военна униформа, която облече, и безпрепятствено пристигнаха на австрийската граница, където трябваше да се отклонят и пеша да продължат към Лемберг (днес Лвов, Украйна). Тук полковите власти разбраха какво се е случило, но неспособността да убедят младите момичета да се върнат у дома им позволи да маршируват с полка.

Момичетата участват в боевете в Карпатите. Смирнова става свидетел на смъртта на своя приятелка и е ранена два пъти, след което е убедена да напусне армията и да стане медицинска сестра. Доклади за жени войници, които се бият под мъжки псевдоними и получават кръста на Св. Георги за храброст, се появяват през цялата война.

Към май 1917 г. обаче войната се проточва вече много и мъжете войници изоставят постовете си на Източния фронт с тълпи. В срещата с Керенски Бочкарева предлага нетрадиционно решение: създаването на изцяло женски батальони би посрамило мъжете да избягат от битката. В мемоарите си тя пише: „Бях се запознала с Керенски в Зимния дворец…. След вечеря той ме поздрави и ми каза, че ще ми позволи да сформирам батальон на смъртта на мое име… Издадоха униформи и екипировка и осигуриха инструктори.“

На 21 май Бочкарева отправи призив към оръжие, заявявайки: „Мъже и жени граждани!… Майка ни загива. Майка ни е Русия. Искам да помогна да я спасим. Искам жени, чиито сърца са чисти, чиито души са чисти, чиито импулси са високи. С такива жени, които дават пример за саможертва, вие, мъжете, ще осъзнаете своя дълг в този тежък час.“

Речта, която е препечатана във вестниците на следващия ден, привлича 2000 доброволци. Само 500 отговарят на високите стандарти на Бочкарева по време на обучение. Тя пише: „Изпратих 1500 жени заради разкрепостеното им поведение“, което включва и флиртуване с инструкторите от мъжки пол.

Но тя има и политически мотиви за уволнение на доброволците. Докато мъжете войници сформираха съвети, които да представляват и защитават интересите им пред офицерите, Бокхарева не разрешава на новобранците да поставят под въпрос властта й. Нейният пример вдъхновява създаването на други женски батальони из цяла Русия. Както пишат Джейн Макдермид и Анна Хиляр, автори на „Midwives of the Revolution: Female Bolsheviks and Women Workers in 1917 г.“: „В градовете Москва, Саратов, Тамбов, Мариупул, Екатеринбург, Киев, Ташкент, Екатеринодар, Одеса, Минск, Псков, Рига и Уфа имаше подобни инициативи.“

Създаването на изцяло женски военни части привлича вниманието на защитниците на равенството на жените както в Русия, така и в чужбина. Временното правителство признава приноса на жените работнички в свалянето на царя, като им позволява да станат депутати и им обещава да гласуват на бъдещите избори. Сега изглежда, Русия разширява участието на жените във военните части извън ролите, разрешени от всяка друга европейска сила. Британската феминистка Емелин Панкхърст посещава Санкт Петербург начело на британска делегация и похвалва жените-войници, като казва: „Почитам тези жени, които дават такъв пример за своята страна“.

След няколко седмици тренировки, Женският батальон на смъртта заминава за Източния фронт. Хиляди жители на Санкт Петербург се събират на жп гарата, за да гледат как жените отиват на война. Успехът на летните военни действия, известни като „Керенската офанзива“, помага да се реши съдбата на Временното правителство, което остава ангажирано с войната, докато болшевиките на Ленин обещават „мир, земя и хляб“.

 
 
Коментарите са изключени за Жените-войни на Руската революция