Официалната дата на началото на войната във Виетнам варира в зависимост от това как определяте „началото“. Можете да считате 1887 г. за началото на Виетнамската война, когато Франция колонизира Виетнам и го преименува на Френски Индокитай, или 1946 г., когато Хо Ши Мин започва партизанска война срещу французите. За някои началото може да бъде и 1950 г., когато САЩ обявяват своята помощ на французите. САЩ обаче отдавна смятат 1961 г. за официална дата за преброяване на жертвите от войната.
Поради тази причина техническият сержант на Военновъздушни сили на САЩ Ричард Б. Фицгибън-младши, който беше убит във Виетнам през 1956 г., в продължение на десетилетия не се смята за жертва на Виетнамската война. След като обаче семейството му лобира смъртта му да бъде включена в броя на загиналите във Виетнам, САЩ се съгласяват, като преместват началната дата на 1 ноември 1955 г. Това незабавно прави Фицгибон първият американец, убит във войната във Виетнам.
Фицгибън е роден на 21 юни 1920 г. в Масачузетс. Той е ветеран от Втората световна война, където служи с ВМС на САЩ. След като напуска флота се присъединява към ВВС на САЩ, като в крайна сметка става технически сержант.
Фицгибън е част от Консултативната група за военно подпомагане във Виетнам, на която е възложено да обучава южновиетнамски пилоти.
На 8 юни 1956 г. той е началник на екипажа на борда на самолет, когато е подложен на обстрел. В този напрегнат момент Фицгибън се уверява, че разклатеният радиооператор на самолета си върши работата както трябва, в резултат на което се стига до укоряване на въпросния оператор.
Радиооператорът е щабният сержант Едуард Кларк. По-късно същата вечер Кларк, все още недоволен от отношението към нещо, се отправя към Сайгон за да пийне нещо. Но вместо да го отпусне, алкохолът изостри гнева му. Силно пиян Кларк вижда Фицгибън в града – да раздава сладкиши на местните деца. Все още ядосан, той се приближава до мъжа, изважда оръжието си и го застрелва.
След като убива Фицгибън, Кларк заформя престрелка с виетнамската полиция, след която се опитва да избяга. Именно по време на това бягство той, умишлено или не, падна смъртоносно от балкон на втория етаж.
Въпреки че е убит във Виетнам по време на военни действия, смъртта на Фицгибън не се отчита като част от конфликта.
Класифицирането на Ричард Фицгибън като жертва от войната във Виетнам.
Семейството на Ричард е силно засегнато от смъртта му – толкова много, че синът му, Ричард Б. Фицгибон III, се присъединява към Корпуса на морската пехота на САЩ и се включва в битката във Виетнам. Трагично, той също е убит през 1965 г., след като стъпва на мина. Смъртта на двамата мъже е един от само трите случая, при които и баща, и син загиват във войната във Виетнам.
През 1988 г. Ричард ДелРоси, роднина на Фицгибънс, посещава Мемориала на ветераните от Виетнам във Вашингтон. Той намира по-младия Фицгибон III на стената с имената на загиналите във войната, но не успява да намери баща му.
Това е така, защото стената съдържа само имената на убитите след 1961 г. – датата, считана за началото на войната от Министерството на отбраната. След като се връща вкъщи и информираха семейството си за видяното, включително майка си, сестрата на Младши, те веднага започват действия по това името му да бъде поставено на стената.
Опитите им продължават почти десетилетие без успех. Но през 1997 г. семейството случайно се срещна с члена на Камара на представителите на САЩ Ед Марки, когато посещават мобилна реплика на стената. Марки, сега сенатор, чуwa историята им и вярва, че с тях се отнасят несправедливо.
След като прави собствено разследване, а също и преодолява бюрократичните пречки, Марки най-накрая постига това, за което семейството се е борило толкова отчаяно. Министерството на отбраната променя официалната дата на начало на войната във Виетнам на 1 ноември 1955 г.
На Деня на паметта през 1999 г. гравираното име на Фицгибън е официално разкрито пред семейството му.
Оттогава имената на сержант от ВВС Ричард Фицгибън-младши и синът му, морски ефрейтор Ричард Фицгибон III са увековечени на мемориалната стена на ветераните от Виетнам едно до друго.