Дажбите на храна и облекло през Втората световна война

| от |

Доклад на организацията за обществени изследвания Mass Observation (проект за архивиране на ежедневието във Великобритания) за ситуацията с храните през 1941 г. отбелязва „трудностите при придвижването на дажбите, високите цени, особено на нетрайните храни, недостигът и произтичащите от него опашки, заемат първо място в живота на средностатистическата работеща жената днес“. Тези думи са поставени лаконично от един от служителите на Mass Observation, който всеки ден пита жена си какво казват нейните приятели за войната, преди да напише материала си. Тя „винаги“ отговаря: „Нищо, те не я обсъждат. Те са по-загрижени за това какво да вземат за ядене – което е, предполагам, все пак военна тема“.

През Втората световна война цивилното население трябва да се справя със силно нормиране на храна и облекло, както и със сериозен недостиг на други потребителски стоки, тъй като икономическите ресурси са насочени към военните усилия. По време на този период на строги икономии домакините придобиват повишен статус, тъй като успешното прилагане на дажбите и други мерки за икономия е жизненоважно за поддържането на гражданското здраве и морал.

Този основен принос на жените е признат и от правителството. Например, в листовка на Министерството на храните пише: „Фронтът на Хранителната Отбрана минава през всички наши домове… Жената с кошницата има жизненоважна роля в защитата на дома. Като пести храна, тя може да спаси животи“. Ежедневната битка на домакинята на кухненския фронт е също толкова важна за победата, колкото тази на войника или работника.

Храната несъмнено е основна грижа за жените във военно време, но това не означава, че те не се интересуват от по-широките военни усилия. Клара Милбърн, домакиня на средна възраст от средната класа, която живее в село на няколко километра от Ковънтри, документира напредъка на войната доста подробно в своя дневник.

Притеснена за сина си, който е германски военнопленник, Милбърн приема военно жертви и смята, че удължаването на нормирането на храните през лятото на 1940 г. е „за добро“. Независимо от това, Милбърн се оплаква от нарастващите цени и нарастващия недостиг на ненормирани храни, както и други стоки.

След въвеждането на дажбите за дрехи през 1941 г., тя коментира, че „Животът сега със сигурност е странен, с купони за дрехи (в това число и купони за маргарин) и съвсем обикновени стоки като картофи, се пазят в магазините само за редовни клиенти!“

Хронология: кога започва и свършва нормирането на храна?
Януари 1940 | Започва нормирането на: масло, бекон, шунка и захар

Март 1940 | Месото е нормирано

Юли 1940 г. | Чай и маргарин

Май 1941 | Сирене

Юни 1941 | Дрехи

Декември 1941 | Въведено е нормиране с точки за консервирани и преработени храни

Февруари 1942 г. | Сапун

Юли 1942 г. | Шоколад и сладкиши

Май 1949 г. | Премахва се нормирането на дрехи

Май 1950 | Нормирането с точки е премахнато

Септември 1950 | Сапун денормиран

Октомври 1952 | Чаят денормиран

Февруари 1953 г. | Отменя се нормирането на сладкиши

Май 1954 г. | Сиренето и мазнините са денормирани

Юли 1954 г. | Месото, беконът и шунката са денормирани, с което настъпва краят на нормирането на храната

 

Как да се спре грабенето

Нела Ласт, домакиня на средна възраст, от работническа класа, е един от доброволците за Mass Observation. Тя живее в Бароу-ин-Фърнес, който като Ковънтри, страда тежко от бомбардировки. Ласт, която си спомня за погледите на младежите доброволци през 1914 г., отговаря на обявяването на войната от Чембърлейн с примирение и притеснения за нейните собствени двамата сина.

Ласт е по-критична от Милбърн и през 1942 г. пише, че „настоящата система за нормиране е фарс“. Тя осъжда и факта, че има много хора, които „са получили повече, отколкото им се полага“. Но макар и с нежелание тя одобрява строгите норми. „Колкото и да не харесвам купоните, мисля, че това е единственият справедлив начин да се спре заграбването“. Военните проучвания показват, че домакините обикновено приветстват въвеждането на цялостна политика в областта на храните и девет от десет подкрепят нормирането.

Дажбите на храна и недостигът правят задачата им още по-трудна и времето на жените се превърна във важен национален ресурс в изключителните обстоятелства на войната. Тенденцията дамите да прекарват времето си в грижи за семейството, вместо да се отдават на лични занимания в свободното време, е използвана от държавата като незаменим аспект на политиката на строги икономии.

Лавина от пропаганда информира домакините за детайлите на политиката в областта на храните, съветва ги как да се възползват максимално от оскъдните ресурси и предлага нови рецепти. С въвеждането на нормите за дрехи, нормите за сапун и недостига на почти всички домакински стоки, домакините се научават как да се „справят и да поправят“, за да поддържат поне подобие на обичайните битови удобства.

Въвеждането на нормите за дрехи засяга жените в по-голяма степен, отколкото мъжете. Политиката не засяга само младите и модерните. Майките се притесняват за облеклото за децата и за платовете от домакинството (хавлии, спално бельо…) – нормирани от 1942 г. Удовлетворението от храната се увеличава, тъй като нивата на дажбите се стабилизират от 1942 г. нататък, но няма промяна към по-добро по отношение на ситуацията с облеклото. Друг проблем е недостигът на сапун и през 1943 г. Милбърн пише в дневника си: „никога през целия ми живот не ми е липсвал толкова сапун – гадно чувство“.

Пазаруването става все по-трудно в хода на войната. Милбърн се оплаква от „мизерния“ вид на магазините през 1942 г., тъй като рафтовете „се изпразват“. „Много неща вече не могат да се вземат“, „така че човек просто има седмична дажба“. По същия начин, Ласт се скита из пазара с много затворени сергии и малко стоки на разположение с „тъга“ в сърцето си. За разлика от „радостната“ предвоенна атмосфера на сплотеност пред предстоящите трудности, в днешно време „жени с мрачни лица се редят и бутат – и след това бързат към друга опашка“.

За закупуване на нерационализираните храни и други оскъдни артикули се образуват опашки, а опашките за храна са нестихващ проблем. Докладите за обществения морал на Home Intelligence описват опашките за храна като „по-голяма заплаха за обществения морал от няколко сериозни германски въздушни нападения“ през февруари 1941 г. Домакините съставляват по-голямата част от опашките, но това е задача, която работещите жени и майките на малки деца имат реални затруднения да направя заради ограниченото си време. Според доклад на Mass Observation, „до голяма степен опашките са по-скоро изпитание за жените, отколкото за мъжете. Мъжете усещат липсата на разнообразие в храната на масата, но не са преминали през изморителното изпитание на опашката, за да получат това, което все пак има на масата пред тях“.

Свикнала да пести, Ласт се гордее с това, че е „добър готвач и мениджър“. Тя си пече всичко сама и готви яхнии, с които успява да превърне дребните дажби месо в засищащо ястие. Съпругът й оценява нейните способности: „Когато чуя как някои мъже разказват какво са яли, осъзнавам какъв късмет имам“.

 
 
Коментарите са изключени за Дажбите на храна и облекло през Втората световна война

Повече информация Виж всички