Учени модифицираха крава да произвежда инсулин

| от |

Бразилски учени създадоха крава, която произвежда човешки инсулин в млякото си, като по този начин тя влиза в историята като първата трансгенна крава в света, способна на подобно нещо. Макар и все още да е далеч, изследователите се надяват, че този пробив при говедата може да отвори врати за устойчиво производство на инсулин и да помогне за решаване на световните проблеми с доставките на този хормон.

Засега постижението е само доказателство, че идеята работи, но с допълнителни тестове и одобрение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (САЩ) то може да бъде увеличено, за да конкурира настоящите методи за производство на инсулин, които включват генетично модифицирани дрожди и бактерии.

„Майката природа е проектирала млечната жлеза като фабрика за производство на протеини, която е много, много ефективна. Можем да се възползваме от тази система, за да произведем протеин, който може да помогне на стотици милиони хора по света“, казва в изявление професор Мат Уилър, водещ автор на статията, която описва разработката.

За целта Уилър и съавторите му създават трансгенна крава, като вкарват сегмент от човешка ДНК, който кодира проинсулин (белтъчен предшественик на инсулина), в ядрата на 10 кравешки ембриона. След това тези модифицирани ембриони са имплантирани в утробите на нормални крави, като една от тях ражда живо трансгенно теленце.

Въпреки че екипът изпитва малко затруднения да забремени кравата след като тя достига зрялост, той успява да предизвика лактация с помощта на хормони. Това довежда до по-малко количество мляко, отколкото би се получило след бременност, но млякото, което произвежда, съдържа човешки проинсулин – и, за изненада на екипа, самия хормон инсулин.

„Нашата цел беше да направим проинсулин, да го пречистим до инсулин и да продължим оттам. Но кравата основно го правеше сама. Тя произвежда около 3:1 биологично активен инсулин към проинсулин“, казва Уилър.

Заради използваната технология за генно инженерство означава, човешкият инсулин е бил насочен за експресия само в млечната тъкан и не е присъствал никъде другаде в кравата.

За да бъдат използвани добитите вещества, те първо трябва да бъдат извлечени и пречистени. Ако приемем, че това може да бъде постигнато, Уилър предлага, че ако всяка крава може да произвежда 1 грам инсулин на литър мляко, системата може да произвежда много инсулин.

Типичната единица инсулин е 0,0347 милиграма, което „означава, че всеки грам е еквивалентен на 28 818 единици инсулин“, казва Уилър. „И това е само от един литър; кравите могат да произвеждат по 50 литра на ден. Можете да си направите сметката.“

Сега изследователите планират да реклонират кравата и в крайна сметка се надяват да създадат цяло трансгенно стадо, което би могло един ден да осигури инсулин за милионите хора с диабет по света.

 
 
Коментарите са изключени за Учени модифицираха крава да произвежда инсулин

Повече информация Виж всички