Може ли междугалактическите цивилизации от научната фантастика да съществува в реалния живот? Някои астрономи се опитват да разберат това.
В ново изследване д-р Шеноа Трембли от Института SETI и професор Стивън Тингей от университета Къртин се опитват да засекат изкуствени сигнали в 2880 галактики. Това става възможно в рамките на едно наблюдение благодарение на голямото зрително поле на Murchison Widefield Array.
Murchison Widefield Array
Това е едно от първите търсения на извънземен разум (Searches for ExtraTerrestrial Intelligence – SETI) далеч извън нашата галактика; Трембли и Тингей търсят изкуствени знаци – известни още като технознаци – далеч отвъд това, което хората могат да произведат. Ако някоя цивилизация изпраща послания през цялата си галактика или дори отвъд нея, тя със сигурност се нуждае от огромни количества енергия.
„Николай Кардашев създава скалата на Кардешев през 1964 г., което е мярка за това колко енергия би могла да произведе една цивилизация в един момент в зависимост от нейното технологично ниво. За да измине огромните разстояния между галактиките, сигналът трябва да се захранва от една или няколко звезди, например. Макар че има и други предложени методи, изследвани по подобие на тези, които сме срещали в научнопопулярните романи“, казва д-р Трембли.
„Като цяло, това би изисквало използването на технологии, надхвърлящи възможностите, които понастоящем сме в състояние да използваме тук, на Земята.“
Не са засечени изкуствени сигнали; разбира се, щяхме да започнем с това, ако беше така. Но този вид търсене е „важно за стесняването на космическата купа сено“.
Изследователите все пак се надяват да направят още подобни търсения. Това е първото извънгалактическо търсене на живот при ниска честота. „Тази работа отнема много време и изисква много изчислителни ресурси“, казва д-р Трембли. „Въпреки това, ако не търсим, няма да намерим. Преди това с професор Тингай публикувахме четири подобни работи, насочени към центъра на Млечния път, към мъглявината Орион и към Вела, с акцент върху източниците на потенциално излъчване в нашата собствена Галактика.“
„Това беше първото ни търсене към външни галактики. Вземайки предвид наученото по време на процеса, бихме искали да продължим тази работа в бъдеще.“