Наистина ли само двама човека знаят рецептата на Кока Кола

| от |

Не, разбира се, че не…

Първо,точният брой хора, които знаят как да направят Кока Кола, не е обществено достояние. Въпреки това, определено е повече от двама, тъй като самото количество сироп, който трябва да се произведе всеки ден, с леко различаващи се съставки в различни части на света, налагат доста хора да знаят поне някаква част от съставките заедно със съответните пропорции, за да се смогва.

Като не броим служителите, които са успели да отгатнат съставките и цялата рецептата (които, предполагаме, съществуват), на колко хора умишлено е доверена тя? Както бе отбелязано в интервю с маркетинговия мениджър на компанията „не много хора знаят“. Джаки Уансли обаче признава, че не знае точния брой.

Commercial. At the Coca Cola Plant BAnQ P48S1P06539

Фабрика за бутилиране на Кока Кола, 1941

Другото важно е, че няма значени ако всички, които знаят рецептата, умрат едновременно. Както се очаква, рецептата е написана и дълго време се съхранява в нелепо голям сейф в Атланта, Джорджия. Възможно е също (и много вероятно) Кока Кола да държи копия на рецептата и на други места и различни хора да имат достъп до тези места.

Откъде тогава тръгва тази легенда, че само двама души знаят рецептата? И имало ли е някога момент, в когато действително само двама души са я знаели? Определено да. Първият човек, на когото Джон Пембъртън я показв, ще е и вторият човек, който я знае… След това обаче е доста ясно, че поне няколко души са я знаели. Що се отнася до кой е бил вторият – Джон модифицира своята „Френска винена кока на Пембъртън“, за да направи Кока Кола (от части заради забраната за алкохол в Атланта през 1886 г.) с помощта на Уилис Венабъл и Франк Мейсън Робинсън. Един от тези двамата трябва да е бил вторият.

Сериозната секретност около съставките на напитката започва, когато Ейза Григс Кандлер купува правата върху рецептата през 1891 г. (Преди това Пембъртън я продавана три различни компании, което означава, че още повече хора я знаят.) Веднъж щом Кандлер получава изключителните права, предполага се, че всички копия на рецептата са унищожени и се разчита на няколко служителя на компанията да я помнят.

Едва когато компанията отново сменя собствениците през 1919 г., формулата пак се записва.

Когато Ърнест Удръф и група инвеститори, които скоро ще станат нелепо богати, купуват компанията през 1919 г., те правят това с пари на заем. Като част от обезпечението по заема, Удръф кара синът на Кандлер да напише рецептата на напитката. След това я поставя в трезор в Guaranty Bank в Ню Йорк. Според компанията, формулата остава под ключ, докато заемът не е погасен през 1925 г. Вместо да я унищожи, както беше направил Ейза Кандлер, убивайки риска тя да попадне в ръцете на някой друг, Удръф решава да я запази и я слага на сигурно място – в трезор на банката в Атланта, където седи 86 години.

Pembertoncokeanzeige

Реклама на Кока Кола

Защо обаче Ърнест запазва рецептата – не би било трудно да се запомни? Е, отговорът не е толкова да могат хората да я четат, а за да се покаже така колко е специална самата напитка. Затова и до ден днешен Кока Кола споменава за съществуването и тайнството й.

Възползвайки се от тайнствеността на формулата, Удръф успява да убеди обществото, че Колата е нещо страхотно и специално. Това не е някакъв екзотичен и невиждан маркетингов трик както тогава, така и сега. Всъщност, като част от рекламната стратегия на компанията тогава, именно тогава публично се обявява, че във всеки един момент само двама служители на Кока Кола ще знаят пълната рецепта за сиропа. Но докато медиите се наслаждават тази история, за най-малко четирима души от компанията е известно, че са могли да произведат сиропа изцяло, а някои казват, че може да не са били единствените. Разбира се днес, всички хора, които знаят тайната, вероятно са инструктирани, да не разкриват никога, че я знаят.

Това не означава, че някой не може да се опита да я открадне от трезора (или че вече не се е опитвал)… Но този трезор действително е нелепо голям. В много по-скорошна рекламна кампания, за 125-годишнината на компанията през 2011 г., тя премества писмената рецепта от трезора в Атланта в друг, още по-сигурен, създаден по поръчка сейф. Фактът, че този нов сейф обаче е част от „Светът на Кока-Кола“ и е превърнат в интерактивен експонат за публиката, ни подсказва, че компанията е по-загрижени за рекламната страна на нещата, отколкото за действителната информация. И дори някои да я открадне, ако приемем, че хартия с рецептата въобще е в трезора, Кока Кола може просто да отрече и да каже, че рецептата все още е на безопасно място – как бихме могли да знаем, че не е.

 
 
Коментарите са изключени за Наистина ли само двама човека знаят рецептата на Кока Кола

Повече информация Виж всички