Китай копае революционна 10 000-метрова дупка

| от |

Учени от Китай започнаха да копаят 10 000-метрова дупка – най-дълбоката, правена някога в страната.

След като мине през 10 скални слоя, екипът се надява да достигне до скали от периода Креда, който датира отпреди 145 милиона години. Проектът, чието начало бе поставено наскоро, може да се използва за идентифициране на минерални ресурси, както и за оценка на рисковете за околната среда като земетресения и вулканични изригвания.

Макар и впечатляващо дълбока, дупката няма да бъде най-дълбоката на Земята, създадена от човека. Тази титла принадлежи на Супердълбоката дупка (на полуостров) Кола в северозападна Русия. В рамките на проекта, продължил от 24 май 1970 г. до непосредствено след разпадането на Съветския съюз, най-дълбокият клон на дупката достига 11 034 м под морското равнище.

Екипът установява, че скалите дълбоко под Земята са много по-влажни, отколкото сме очаквали. Преди да бъде открит сондажът, учените са смятали, че водата няма да проникне толкова дълбоко в скалите. Те са очаквали също така да открият слой базалт под гранита на континента, тъй като е именно така в океанската кора. Вместо това те откриват, че под магмения гранит се намира метаморфен гранит. Тъй като континенталната кора е гранитна по цялата си дължина, това е доказателство за тектониката на плочите – теория, която едва наскоро започва да се приема, когато започва да се копае дупката.

Сама скважина(заварена), август 2012

Дупката в Коля в момента е затворена.

Ровенето в Земята невинаги обаче върви толкова гладко. През 60-те години на миналия век един американски екип достига до 183 метра под морското дъно, преминавайки през 13 метра базалт в най-горния слой на океанската кора, преди проектът да бъде отменен поради лош мениджмънт и финансови проблеми. Но дори ако оставим организационните моменти настрана, задачата все още е огромно начинание.

„Трудността на строителството на сондажния проект може да се сравни с голям камион, който се движи по две тънки стоманени въжета“, казва Сун Джиншенг, учен от Китайската инженерна академия, пред китайската държавна информационна агенция Синхуа за китайските усилия.

Макар и това копаене да звучи вълнуващo, феновете на земната мантията ги очаква разочарование. Земната кора на сушата е променлива: средната ѝ дебелина е около 30 километра, но под планинските вериги тя може да достигне до 100 километра. Така че сме далеч от това да достигнем мантията.

 
 
Коментарите са изключени за Китай копае революционна 10 000-метрова дупка

Повече информация Виж всички