През 2021 г. правителството на Салвадор направи това, за което много фенове на криптовалутите се молеха: обяви биткойна за законно платежно средство. Всички предприятия в централноамериканската страна бяха задължени по закон да приемат биткойн като алтернатива на щатския долар, който беше единствената валута на страната от 2001 г. насам. Правителството дори пусна приложение, за да улесни народа си да работи с цифровите пари. Много икономисти предрекоха катастрофа – но трима видяха възможност да проучат резултатите и сега публикуваха своите заключения.
Достатъчно много хора се опариха от криптовалутите, но все още има и много, които са убедени, че те ще спасят световната икономика, ако само централните банки спрат да пречат. Професор Фернандо Алварес от Чикагския университет и неговите съавтори разказват съвсем различна история.
Приемането на криптовалутата в Салвадор не е довело нито до зашеметяващия успех, нито до катастрофата, предсказвани от противоположните страни на дебата, по простата причина, че по-голямата част от населението никога не я ползва. Дори и тези, които са го направили, са я използвали все по-рядко с течение на времето, което предполага, че пречката не е само в това да се научиш как да използваш криптовалута, за да си купуваш неща.
Авторите проучват кой е бил най-склонен да се включи в експеримента и причините, поради които хората са участвали или не.
Повечето правителства или са възприели враждебен подход към криптовалутите, разглеждайки ги като средство за укриване на данъци или плащане за незаконни дейности, или са останали неутрални. Салвадор се отличава с това, че застава зад идеята, поне отчасти защото страната има проблем, който малко богати държави споделят.
Подобно на повечето други развиващи се страни, в Салвадор много хора (в случая 2/3) са блокирани от банковия сектор, тъй като финансовите институции виждат в тях голям риск. Така те не могат да получат кредитна карта, да вземат заем от регламентирани кредитори или да съхраняват на сигурно място малкото пари, с които разполагат – съответно икономическият напредък на тези хора е силно затруднен, а заедно с тях се забавя и цялата страна. Да не говорим, че като нямаш банкова сметка, родата ти, която работи в САЩ, не може да ти изпраща пари.
За президента Наиб Букеле криптовалутата, улеснена от неговото приложение Chivo Wallet, предлага решение на ситуацията.
„За хората без банкови сметки и тези, които разчитат на парични преводи, биткойн представлява потенциално решение, като дава възможност за финансови транзакции, запълвайки празнината, оставена от традиционните банкови системи“, пишат Алварес и съавторите.
Със сигурност Букеле дава тласък на цифровите валути, какъвто другите приложения вероятно никога не биха могли да дадат. Неговият ап не начислява такси за транзакции, потребителите получават бонус от 30 долара, за да го изтеглят, а правителствената подкрепа би могла да осигури и гаранции срещу измама.
През февруари 2022 г. тримата икономисти организираха проучване сред 1800 салвадорски домакинства относно използването на приложението. Повече от 2/3 от анкетираните са знаели за Chivo Wallet, а 3/4 от тях са се опитали да го изтеглят.
От тези, които са успели, повечето бързо са похарчили стартовите 30 долара – което не е изненадващо в страна, където това е почти двудневната средна надница. И след като са изхарчили бонуса, повечето не са използвали портфейла повече. От тези, които са го, повечето са се възползвали от възможността да прехвърля щатски долари, а не биткойни. Например само 5% от населението са плащали данъците си в Биткойн. Сред малцинството, което е продължило да го използва, вероятността преводите да бъдат направени в щатски долари е била 3-4 пъти по-голяма, отколкото в Биткойн.
Паричните преводи от членове на семейството, които работят в САЩ, представляват основен източник на доходи за много салвадорци, като се оценяват на 23% от БВП на страната. Като се има предвид, че банковите служби вземат голяма част от таксите за международни преводи, улесняването на паричните преводи се счита за една от най-големите предимства на портфейла Chivo, но само 3% от анкетираните съобщават, че получават преводи по този начин.
Онези, които продължиха да го използват, бяха предимно млади, високообразовани и мъже: не демографската група, която най-много се нуждае от банкова помощ, но определено е основният фен на криптовалутата.
Макар че много от неупотребяващите посочват като причина да не използват портфейла липсата на смартфон, опасенията за сигурността и поверителността са още по-големи фактори. Мнозина отхвърлиха биткойн, защото казаха, че не го разбират.
Публично достъпните данни за транзакциите с крипто потвърждават това проучване. Скоро след стартирането на Chivo Wallet е имало значително количество пари, прехвърлени към или от него, но три месеца по-късно употребата се е сринала и никога не се е възстановила.
След като Салвадор прие своя закон за биткойните, две други държави го последваха. Въпреки че все още няма резултати за нито една от тях, перспективите изглеждат лоши, особено след като нито една не предложи толкова щедри стимули като тези на Салвадор, за да накара хората да ползват валутата.
Поне Салвадор произвеждаше енергията за проекта от геотермална енергия, така че за разлика от повечето други потребители на биткойн, планетата не беше опечена като страничен ефект.