Богат на антиоксиданти генетично модифициран лилав домат с удължен срок на годност чака одобрение за пазара

| от |

Лилавите домати, модифицирани като „суперхрана“, скоро могат да бъдат съставка и във вашата салата, сандвич или на каквато и друго от милионите приложения на тези плодове (от ботаническа гледна точка) да се наслаждавате.

Новият сорт получава характерното си оцветяване от повишеното съдържание на антоциани – пигментът в боровинките, който ги поставя в категорията „суперхрана“.

Purplec

Карфиол с антоциани

Творение на Кати Мартин от Центъра Джон Инес в Обединеното кралство, „Големият лилав домат“ е изграден върху масив от изследвания, които установяват, че мишките живеят 30% по-дълго на диета, в която е включен лилавия домат, богат на антоцианини.

„Консумация на антоцианини, клас пигменти, произведени от висши растения (които са наречени така, защото са еволюционно най-развитите), е свързана със защита срещу широк спектър от човешки заболявания“, пишат изследователите в статия, публикувана в Nature Biotechnology. „Въпреки това, нивата на антоцианин в най-често консумираните плодове и зеленчуци може да са недостатъчни, за да осигурят оптимални ползи.“

За да преодолее това, екипът създава богат на антоцианин домат, който в резултат получава лилава окраска и увеличи антиоксидантния си капацитет три пъти.

„Доматите имат около 30 000 гена и произвеждат антоцианини естествено в листата и стъблото“, каза Нейтън Пъмплин от Big Purple Tomato към IFLScience. „Лилавият домат е създаден с два допълнителни гена, които включват производството на естествените лилави антоцианини на доматите и в самите плодове на растението.“

Понеже тестовете досега са правени с лабораторни мишки, не можем да очакваме да видим съвсем същите резултати при хората, които се хранят с лилави домати – но с 10 пъти по-голям обем антоцианини в сравнение с нормалните домати вероятно биха имали допълнителни ползи. Новият домат също така се различава по това, че има и лилава плът, не само кожа.

Този новаторски плод сега е под грижите на Norfolk Plant Sciences и си има уебсайт: Big Purple Tomato, с който се започна процеса по пускането му на пазара през 2021 г. Ако успеят, купувачите могат да очакват както плодовете в магазините, така и семената, с които човек може да си го отглеждайте сам у дома.

Пълнените с антоцианин домати идват с допълнителното предимство, че са екологични, като имат двойно по-дълъг срок на годност от обикновения домат, което потенциално допринася за намаляване на хранителните отпадъци.

Технологията, използвана за превръщане на доматите в лилави, може да се приложи към всеки сорт. Това означава, че всичко – от бейби до биволско сърце скоро може да бъде налични и в лилаво.

Подготовката му за пазара се ускорява от промяната в регулацията за биотехнологии от 2019 г. в Съединените щати, което означава, че процесът на одобрение е по-опростен за продукти с нисък риск. Все още не се знае интеграцията му за страни от Европейския съюз.

„Работим с регулаторните агенции на САЩ (USDA и FDA), за да получим одобрение“, продължава Пъмплин. „Ние също проучваме партньорства с компании от веригите за доставки на домати, за да пуснем продуктите ни на пазара и продължаваме да внедряваме лилавите хранителни вещества в по-вкусни сортове домати.“

Лилав кетчуп! Лилава супа! Лилав сос за пица! Възможностите са безкрайни…

* * *

Botanisk tidsskrift (17645191178)

Solanum pimpinellifolium

Дивият прародител на домата, Solanum pimpinellifolium, се появява в Западна Южна Америка и по това време той е с размерите на грах. Първите доказателства за опитомяването сочат към ацтеките и други народи в Мезоамерика, които са използвали плодовете пресни и при готвене.

Испанците за първи път въвеждат доматите в Европа, където се прилагат в испанската храна. Във Франция, Италия и Северна Европа доматът първоначално се отглежда като декоративно растение.

Няма особено доверие в растението за консумация, защото ботаниците го разпознават като представител на семейството Solanaceae (днес Картофови), от които е и отровната беладона, известна с това, че е била използвана от държавата Атина за екзекутирането на Сократ. Това обществено мнение само се влошава от взаимодействието на киселия сок на домата с калаените чинии.

Листата и незрелите плодове съдържат доматин, който в големи количества действително би бил токсичен. Зрелият плод обаче не съдържа доматин.

 
 
Коментарите са изключени за Богат на антиоксиданти генетично модифициран лилав домат с удължен срок на годност чака одобрение за пазара

Повече информация Виж всички