Спортни хроники: Ексцесиите, които белязаха първата футболна среща на легендарния “Уембли”

| от |

Гробът на Дейвид Боун Найтингейл Джак се намира в Стретъм Парк, на 15 мили южно от „Уембли“. Но няма да ви е лесно да го откриете, защото той е погребан заедно с жена си (която също умира през 1958-а на 60-годишна възраст) в немаркиран гроб. По нищо не се разбира, че това е човекът, отбелязал първия гол в легендарния финал на ФА Къп между Болтън Уондърърс и Уест Хем Юнайтед през 1923 г. Това е мач, наблюдаван от над 200 000 души на живо и като по чудо разминал се без жертви.

Дейвид Джак

Дейвид Джак е известен не само с изявите си в онзи ден, той четири пъти е извеждал Англия с капитанската лента и е първият футболист, продаден за рекордните в тогавашните времена 10 хил. паунда – когато Арсенал го купува от Болтън през 1928 г.

Нападателят гарантира мястото си в историята само две минути след началото на онзи финал за Купата на Англия, едно толкова хаотично събитие, че днес трудно проумяваме как въобще е могло да се проведе по този начин.

На 28 април 1923-та на „Уембли“ се изсипват над 200 000 зрители, а някои твърдят, че бройката почти е достигнала 300 000. Официалният капацитет на новия национален стадион е около 125 000, което се оказва крайно недостатъчно, предвид хубавото време и настойчивата кампания за привличане на публика за събитието. Съоръжението е струвало 750 000 паунда и даже е завършено преди крайния срок, а Футболната асоциация няма търпение да го тества с голямо футболно събитие.

Изсипалата се тълпа скоро става невъзможна за овладяване и куп посетители се нареждат около терена, стъпват и вътре в него, с което застрашават провеждането на срещата. Крал Джордж V, отишъл на „Уембли“, за да връчи трофея на победителя, е посъветван да се върне в Бъкингамския дворец, тъй като навалицата и разразилите се сблъсъци между хората поставят под въпрос изиграването на финала. Кралят обаче отказва да се прибере и се оказва прав, защото противно на очакванията, мачът все пак започва, макар и с 45-минутно закъснение. Полицията търпеливо и методично разчиства терена, като успява да изтика хората обратно зад тъчлиниите.

Няколко от полицаите са на коне, а най-популярните кадри от деня са тези на служителя на реда Джордж Скори и неговия кон Били. Конят всъщност е сив, но изглежда бял на черно-белите кадри и затова Болтън – Уест Хем и до днес е известен като „Финала на белия кон“. За щастие, не се стига до фатални инциденти, но съществуват данни за около 900 пострадали, предимно смачкани от тълпата или припаднали.

Зрителите все пак правят място на футболистите, за да могат главните действащи лица да излязат на терена. Но няма шанс играчите да се приберат до съблекалните на полувремето. „Когато излязохме на игрището, можехме да видим само върха на гредите“, спомня си вратарят на Болтън Дик Пим. „Хайде да започваме да играем и да се надяваме, че ще можем да довършим мача“, казва пък съдията Дейвид Асън на двамата капитани Джо Смит и Джордж Кей.

След началния съдийски сигнал зрителите остават струпани зад двете врати и около тъчлиниите, което допринася и за двата гола на Болтън за победата с 2:0. Бранителят на Уест Хем Джак Тресадърн е погълнат от тълпата, след като изпълнява един тъч, и това дава възможност на Дейвид Джак да открие резултата още във втората минута.

Джак е героят за Болтън и в предните няколко кръга на ФА Къп, когато отборът постига минимални победи с по 1:0 с негови попадения. Този път головият му удар е толкова зверски, че събаря на земята един от феновете зад вратата.

През второто полувреме Тед Визард центрира от крилото и Джак Смит отбелязва за 2:0, но остават сериозни съмнения, че преди това феновете са оставили топката в игра. „Най-добрият пас, който получих за целия ден, беше от един от зрителите. Налагаше се да се облягам на тях, за да бия корнерите. Трябваше да ме засилят, за да мога да направя една крачка назад и после да ритна топката“, разказва по-късно Визард.

Кариерата на героя Дейвид Джак пък започва в Плимут, където баща му Боб е мениджър в продължение на цели 29 години. През 1920 г. талантливият нападател преминава в бившия клуб на баща си Болтън заедно с двамата си братя. Той не само отбелязва 161 гола в 324 мача за Болтън (трети е сред вечните голмайстори на клуба), но печели и още една Купа на Англия – през 1926-а, когато отново отбелязва победния гол във финала.

Рекордният му трансфер в Арсенал е не по-малко успешен и там Дейвид Джак записва 124 гола в 208 мача, печелейки три титли за четири години. Когато взима ФА Къп и с „артилеристите“, Джак става първият, който печели трофея с два различни отбора.

А хаосът от финала през 1923 г. всъщност създава култов статут на стадион „Уембли“ като истинска мека на спорта. Конят Били пък става най-популярното четириного в света поне за известно време. 

Уви, за футболен клуб Болтън съдбата не е лека след първия мач на „Уембли“ – и включва доста възходи и падения през изминалия век. В момента тимът е в Първа лига (трета дивизия) и се бори за влизане в Чемпиъншип, но славното минало се помни и почита.

„Дейвид Джак беше първият човек, отбелязал гол на „Уембли“, към което добавяме и факта, че ние бяхме първият отбор, отбелязал във Футболната лига в откриващия ѝ сезон през 1888 г.“, припомня Саймън Марланд, дългогодишният клубен секретар на Болтън.

„Така че има неща, които просто никой никога не може да ни отнеме“.

 
 
Коментарите са изключени за Спортни хроники: Ексцесиите, които белязаха първата футболна среща на легендарния “Уембли”