Ако някой ден се разхождате из гората и забележите нещо, което прилича на жълт мозък върху някое дърво, може би току-що сте попаднали на жълта тремела, известна още като вещерско масло. Някога се е смятало, че тази любопитна гъба е знак, че вещица е нанесла проклятие на семейството, ако се появи на дървената порта на дома му. Но всъщност няма от какво да се страхувате… освен може би от звуците, които издава, когато я подръпнете.
Какво представлява?
Жълтите листенца са плодното тяло на гъба Tremella mesenterica, която се появява целогодишно, но е особено разпространена през зимата. Наименованието на вида произлиза от старогръцкото μεσεντέριον, което означава „средно черво“. Можете да я откриете в Обединеното кралство, Ирландия, Америка, Азия и Австралия, като обикновено си пробива път по клони и мъртва дървета.
Не дървесината обаче е обект на търсене от страна на гъбата, тъй като тя всъщност е вид паразит, който се храни с гниещи дървесни гъби. Тя намира Peniophora incarnate за особено апетитна като нейният ръждивокафяв цвят може, макар и трудно, да се забележи в основата на серножълтото на този паразит.
Става ли за ядене?
Според Департамента за опазване на околната среда на щата Мисури разновидността T. mesenterica на гъбата (повече за това по-късно) е годна за консумация, но може би не си сърува да се занимавате: макар понякога да се използва за придаване на характерна текстура на супите в Китай, от сайта Woodland Trust казват, че липсата на хранителност и вкус я правят непопулярен избор сред гъбарите.
Означава ли това, че изобщо няма полза от нея? О, съвсем не. Видите ли – има цял свят от почитатели на АСМР (Автономна сензорна меридианна реакция) с гъби.
Този видеоклип на потребителя на YouTube Fascinated By Fungi „Flicking a Wet Witches Butter Fungus“ е събрал 55 000 гледания към момента на писане на статията. Това със сигурност е запомнящ се звук, но може би не препоръчваме да се пуска на високо, ако в момента сте на някое обществено място.
В науката
Освен акустичните си качества вещерското масло може да бъде и естествен източник на съединения, които биха могли да бъдат полезни в лекарствата. Проучванията на възможните му лечебни свойства изследват приложения във функцията на имунната система, диабета и антиоксидантната активност, така че може би един ден то ще може да заеме нова роля от нашите уши, в нашите аптечки.
Nostoc commune (тролско масло)
Ако наситеното жълто не ви харесва за супа, можем да ви предложим горското зелено на тролското масло? Nostoc е род цианобактерии, които често могат да образуват големи колонии с желатинов вид. Впечатляващо е, че тя е завладяла както водата, така и сушата, благодарение на впечатляващ набор от стратегии за оцеляване.