Защо не трябва да игнорираме кошмарите си

| от |

През денят ще открием, че всеки човек има свободата да бъде точно този, който иска. Отиваме на работа, занимаваме се с различни ангажименти и дори се социализираме с други хора. Вечер заспиваме и много често можем да попаднем в играта на мозъка, където се разказва друга по-интересна и вълнуваща история, позволяваща на всеки един потребител да се наслади на истинската игра. Сънят продължава да е мистика до някаква степен, но ако има една сфера, в която нямаме отговор – това са кошмарите.

Хроничните кошмари са наказание, което се отразява здравословно на редица хора. Това не трябва да ни изненадва, защото в много случаи един човек предпочита да остане буден по-дълго време, за да не се окаже преследван в сънищата си. Някои хора споделят, че често се събуждат от един кошмар и като заспят, веднага започва следващия. И по-лошото е, че не са постоянни. Може да имате цяла седмица здрав и добър сън, а след това отново да бъдете в капана на сънищата. Понякога можем да говорим за кошмари като злодеи от филмите, друг път да сме преследвани от близки, които са починали и още много други.

Винаги кошмарите завършват със смърт и това не е най-доброто преживяване, с което човек иска да започне своето утро. Катереното, катастрофите, скачането от високо и онова напрежение, че нещо, което не желае добро, ни преследва, води до проблеми в съня. Според изчисленията има около 5% от хората в света, които имат поне един кошмар на седмица. Кошмарите най-често идват по време на REM съня, към средата на вечерта. Много експерти смятат, че когато човек има богато въображение и силни емоции, кошмарите стават още по-цветни и ще доведат до някакво събуждане. Веднъж след събуждането, шансовете за събуждане стават още по-малки. Някои експерти смятат, че кошмарите присъстват в нашето подсъзнание, за да можем да се подготвим за по-трудните ситуации в живота. Ето защо виждаме познати ситуации и познати сцени. Възможно е кошмарите да нямат никакви основни функции. Много често те са като всеки друг сън и просто да са вторичен продукт на активността на нашето тяло. Повечето учени обаче не бързат да отхвърлят тази идея. Според д-р Бари Краков, кошмарите удрят хората, които са били травматизирани или страдат от депресия, например ветерани от война, хора преживяващи сексуални посегателства или някакъв друг вид нападение.

Всички те могат да бъдат връщане назад. Употребата на алкохол и наркотици също може да помогне за отключването на кошмари. Според различният фолклор има история, че повечето кошмари се хранят най-добре преди вечеря. Изследване от 2015 г. показва, че в повечето случаи храненето с люти храни преди лягане ще доведе до по-неспокоен сън. Разбира се, не може да се докаже с голяма точност, но се смята, че обикновено и вечерята има някакъв пръст в създаването на такъв сън. Липсата на сън също може да е причина за създаването на кошмари, понякога те са причината да не се събуждаме, за да може все пак тялото да извърши някои диагностики, докато ние сме заети със спасяването от следващото голямо чудовище.

Хората с проблеми в съня могат да спрат да дишат и да рестартират тази дейност около стотици пъти през нощта. Хората с такова заболяване могат и често да хъркат, защото са много сериозно изморени и така се надяват, че ще спят цяла вечер. Други симптоми са задушаването по време на сън, сухата уста и главоболието всяка сутрин. В повечето случаи всичко това може да е една много добра причина да се отиде на лекар, защото най-често това заболяване се проявява към 50-те години от живота на един човек. В повечето случаи липсата на добър сън може да отключи диабет, лоша мозъчна функция и сърдечни проблеми. В много случаи може да се стигне и до смърт, защото мозъкът не получава достатъчно кислород.

При използването на машина за доставянето на кислород и то под определено налягане, учените отчитат и намаляването на кошмарите. С други думи, това може да е елемент или защитна реакция на човек, за да се събуди по-бързо. Някои учени предлагат на всеки един човек да нарисува някаква версия на своя сън преди лягане, за да подскаже на мозъка какво по-късно да показва. Обикновено тази стъпка помага след 1-2 седмици и кошмарите се редуцират значително. С показването на нови картини, нашето въображение започва да работи в правилната посока и ни предоставя достатъчно висок шанс да спим малко по-здраво.

При използването на тази стъпка, посттравматичният стрес се сваля с едно ниво. Около 65% от групите успяват да се подобрят. Ако нищо не помага, тогава задължително се обърнете към лекар, защото само той може да помогне до възможно най-висока степен.

 
 
Коментарите са изключени за Защо не трябва да игнорираме кошмарите си

Повече информация Виж всички