Мумифицирана „русалка“, за която се твърди, че е уловена в Тихия океан между 1736 и 1741 г., сега най-накрая ще бъде изследвана за първи път. 300-годишният труп е прекарал десетилетия в японски храм, където посетители са отправяли молитви към него заради вярването, че притежава силата на безсмъртието. Докато Хироши Киношита от Фолклорното общество на Окаяма не го намира в кутия.
Ужасната гримаса на мумията е в достойно съчетание с объркващата й физиология. Въпреки че е с дължина само около 30 сантиметра, горната половина със сигурност наподобява тази на човешко същество, според LiveScience, докато долната все повече се стеснява и свършва с опашка, подобна на рибешка, покрита с люспи.
Докато трупът сега се анализира от експерти от университета Курашики, историята на произхода му е също толкова завладяваща, колкото и външния му вид.
Киношита едва наскоро се натъква на кутията с тази мистериозна мумия в храма Енджуин в град Асакучи. Въпреки че е била изложена на показ преди около 40 години, за да се молят поклонниците за по-дълъг живот, в крайна сметка е била скрита за съхранение. Заедно с нея Киношита открива и любопитно писмо от 1903 г.
Уловена от рибари някъде между 1736 и 1741 г. и продадена на богато семейство, според писмото, мумията е била предавана от поколение на поколение, преди храмът Енджуин да я придобие. Според New York Post, Киношита е убеден, че привлекателността й се основава на фолклорни легенди.
„Има легенда за японските русалки и безсмъртието“, казва той. „Твърди се, че ако ядеш месото на русалка, никога няма да умреш. В много части на Япония има легенда за жена, която случайно яде от месото на русалка и живее 800 години. Чувал съм, че някои хора, които вярват в тази легенда, са яли люспите на мумиите на русалки.“
Кой точно е собственик на мумията преди придобиването й от храма остава загадка. Но причините за поклонението й са ясни – те варират от легендата „Яо-Бикуни“ за вечния живот до предсказания за бъдещето.
„Тази легенда „Яо-Бикуни“ също е запазена близо до храма, където е намерена мумията на русалката“, каза Киношита. „Също така има легенда, че русалка е предсказала инфекциозна болест.“
„Помолихме й се с надеждата, че ще помогне за облекчаване на пандемията от коронавирус, макар и дори малко“, казва Козен Куида, главен свещеник в храма Енджуин.
След векове като фолклорен тотем, мумията бе подложена на първия си анализ, по-рано тази година. Докато експертите направиха компютърна томография на 2 февруари, Киношита провежда изчерпателни ДНК тестове. Той вярва, че има съвсем нормално обяснение за странния екземпляр.
„Разбира се, не мисля, че е истинска русалка“, казва той. „Мисля, че мумичта е направена за износ в Европа през периода Едо или за зрелище в Япония. Легендата за русалките е популярна в Европа, Китай, Япония, както и по целия свят. Следователно мога да си представя, че хората по това време също биха били много заинтересовани от този предмет.”
„Мисля, че е направен от живи животни и бихме искали да ги идентифицираме чрез компютърна томография и ДНК тестване. Прилича на риба с люспи в долната част на тялото и на примат с ръце и лице в горната част.“
В крайна сметка теорията на Киношита е много по-правдоподобна от тази за новооткрит вид в Тихия океан, особено толкова мистериозен. От острите зъби и гримасното лице до ръцете на бозайник и косматата глава и чело, горната половина изглежда е взета от маймуна. Долната половина вероятно е на някакво водно животно и е някак си прикрепена към торса. Мистерията обаче ще продължи, докато ДНК тестът не приключи.
Киношита казва, че резултатите ще бъдат оповестени по-късно тази година.