Птицата, която може да ни отрови с перата си

| от |

Когато изследователят и експерт по птиците Джак Думбахер хвърля мрежи в Нова Гвинея, екипът му случайно улавя много качулати питохуи, докато търсят Рагиановата райска птица. Което само по себе си не е проблем, но когато ги освободили, птиците ги клъвнали по ръцете. Хората нямали лекопласт и съответно се опитали да засмукали раните по пръстите си, за да спрат кръвта – но тогава започнало да се случва нещо странно.

Екипът забелязал, че устата им започва да гори и изтръпва, и дори е загубили усещане в нея. Понякога само за няколко часа, а понякога чак до сутринта. Когато разговаряли за това с местните, те не били изненадани.

„Попитахме ги: „Какво знаете за тези птици, изглежда, че те са отровни за нас“, обяснява Думбахер във видео за Калифорнийската академия на науките, „а те ни казаха: „О, да, тези птици са боклуци, за нищо не стават. Дори не можете да ги ядете’ и затова веднага започнахме проучване на качулатите питохуи“.

Изследванията им разкриват, че те имат някаква отрова в перата си – отрова, която попада по ръцете на хората, когато ги докосват, и след това в устата им, когато облизват ухапванията. Тя е стероиден алкалоиден невротоксин и наистина действа силно.

„Отначало може да предизвика изтръпване, усещане за мравучкане. В по-високи дози може да доведе до парализа, спиране на сърдечната дейност и смърт. Всъщност това е едно от най-токсичните познати вещества в природата.“

И така, как една птица се сдобива с такова мощно вещество? Всичко се свежда до начина на хранене – питохуите ядат бръмбари, местни за Нова Гвинея, които пренасят отровата. Така невротоксинът се натрупва в тъканите им по начин, който не е токсичен за птиците, но влияе на влечугоподобните им хищници и дори може да попречи да изядат яйцата им.

Бръмбарът е Choresine pulchra и е същият елемент от менюто, който прави синята ифрита, Ifrita kowaldi, отровна. Проучванията сочат, че бръмбарите Choresine са потенциален пряк източник на батракотоксини за птиците от Нова Гвинея, което е същият начин, по който се получава токсичността на прословутата жаба отровна стрела.

Отровните птици също не се ограничават само до семейство врабчови. Всъщност най-голямата дива гъска в света също е отровна.

 
 
Коментарите са изключени за Птицата, която може да ни отрови с перата си

Повече информация Виж всички