Променя ли бременността мозъка на бащата?

| от |

Освен очакваните неща, като гаденето и завишения апетит, бременността може да предизвика всякакви други промени в организма. Изследванията показват, че тези промени достигат дори върху структурата на мозъка, което е логично, когато се има предвид, че цялото тялото отглежда изцяло нов живот и се подготвя за предстоящите години на родителство. Но това се отнася за майката – какво правим с бащата?

Според психиатрите д-р Хюго Ботеман и д-р Люси Жоли, които обсъждат тази тема в неотдавнашна обзорна статия в списание JAMA Psychiatry, отговорът е категорично „да“ и привлича все повече вниманието на учените. „Все по-голям брой изследвания на човешкия мозък се фокусират върху промените в бащиния след раждането“, пише двойката.

Въпреки че може да изглежда нелогично, че нещо, което се случва в тялото на един човек, може да има ефекти върху някой друг, за експертите в тази област това всъщност си е много логично.

„И Мамата и таткото търпят биологична подготвка да станат родители. Това е голямото ново нещо, което открихме за родителството – в миналото се смяташе, че само жените търпят телесни промени, главно като резултат от бременността и раждането, но всъщност и мъжете преминават през подобни неща“, казва еволюционният антрополог д-р Анна Мачин пред Би Би Си.

Макар че някои от изследванията в тази област са съсредоточени върху хормоните, Мачин обяснява, че другият голям акцент е в мозъка.

Според Ботеман и Жоли изследванията на мозъчните скенери показват, че бащите могат да изпитат промени в сивото вещество в много различни области на органа. Сивото вещество е кортикалната тъкан, която образува външната повърхност на мозъка, както и джобове по-навътре, и се състои главно от клетъчните тела на невроните.

В едно от цитираните от тях изследвания от 2014 г. са включени 16 бащи, 7 от които са станали родители за първи път. Те са подложени на ядрено-магнитен резонанс, когато бебетата им са на възраст 2-4 седмици и 12-16 седмици, както и на стандартизиран тест за депресия, а изследователите също така заснемат и анализират кратки взаимодействия между бащите и техните деца.

Сканирането показва увеличаване на сивото вещество в области, свързани с родителската мотивация, включително хипоталамуса, амигдалата и латералната префронтална кора. Намален обем на сивото вещество е наблюдаван в орбитофронталната кора, задната цингуларна кора и инсулата.

„Констатациите могат да хвърлят светлина върху мозъчните региони, които приемат структурни промени в съгласие с прехода на човешкия мъж към родителство и регулират способността на всеки баща да развива подходящо родителско поведение и да регулира следродилното настроение“, заключават авторите.

По-нататък Ботеман и Жоли подробно описват други изследвания, които показват, че при бащите са наблюдавани функционални промени в сравнение с тези, които не са бащи, когато са изложени на стимули като видео или аудио записи на децата си. Данните показват по-голяма активация в различни региони в сравнение с небащите, но не е ясно дали това започва да се проявява след раждането или още по време на бременността.

През 2023 г. проучване сравнява две кохорти от бащи: 20 в Испания и 20 в Калифорния. Те са сравнени с контролна група от 17 мъже в Испания, които нямат деца. Магнитния резонанс разкрива редица промени в мозъка и при двете групи бащи, които са наблюдавани по време на бременността на партньорките им и непосредствено след раждането. Засегнатите мозъчни области са тези, които допринасят за вниманието, съпричастността и визуалната обработка – все неща, които са свързани с родителството. Тези промени не са наблюдавани при контролната група без деца.

Фактът, че мозъкът изобщо може да претърпи такива промени, се дължи на невропластичността му, която позволява да се адаптира и променя дори в зряла възраст. Това е същото, което позволява на мозъка да компенсира загубата на едно от сетивата, например.

Изследователи предполагат, че вместо бащинските/майчинските „инстинкти“ да са наистина инстинктивни, те се появяват в резултат на времето, прекарано с детето.

„Бащите се създават, а не се раждат“, пишат д-р Дарби Саксб (един от авторите на изследването през 2023 г.) и тогавашната докторантка София Карденас в статия през 2021 г. Затова е и толкова важен отпускът по бащинство – за да позволи на бащите това изключително важно време за сближаване с децата, както и за психичното здраве и на двамата родители.

В крайна сметка, заключават Ботеман и Джоли, все още има какво да се открие в тази област. Можем да кажем с известна сигурност, че бременността има потенциала да предизвика значителни промени в мозъците на майките и бащите, но все още се нуждаем от повече изследвания, за да разберем съем точно как изглеждат те.

„Както и при мозъка на майката, необходими са надлъжни проучвания, за да се сравнят морфологичните и функционалните промени в мозъка на бащите по време на периода преди зачеването, през бременността и след раждането“, пишат те. „Спешно се нуждаем от по-добро разбиране на процесите, които засягат бащиния мозък.“

 
 
Коментарите са изключени за Променя ли бременността мозъка на бащата?

Повече информация Виж всички