Огнен меланизъм: Как животните се адаптират към опожарените гори?

| от |

Горските пожари могат да имат опустошително въздействие върху околната среда, но има видове в някои части на света, които се адаптират успешно към тях като променят окраската си – явление, известно като огнен меланизъм.

Окраската, която най-добре служи на животното, зависи от околната му среда. Когато тази среда е сочна и зелена или покрита с кафява почва, дървета и листа, можете да си представите, че нюансите на зелено-кафявото ще са от полза. Но превърне ли се същата тази среда изведнъж в пепел и сажди, животното ще бъде доста забележимо.

Tetrix subulata (Tetrigidae sp.), Elst (Gld), the Netherlands

Tetrix subulata

Изследванията показват как някои видове „бързо еволюират“ в отговор на внезапната промяна на заобикалящата среда, причинена от горските пожари. Едно такова животно е скакалецът Tetrix subulata, който е включен в няколко проучвания, изследващи меланизма при пожари.

Проучване от 2011 г. установява, че честотата на меланистичните скакалци е значително по-висока през първата година след пожар, като след 4 години честотата им в изгорелите райони спада от 50% на 30%. Екипът предполага, че по-тъмната окраска може да е от полза за тях, като подобрява камуфлажа им в опустошените от пожара райони, покрити с изгоряла листна маса. Постепенно, с възстановяването на почвата, меланизмът става по-малко полезен и отпада.

Второ проучване, публикувано през 2012 г., оценява дали по-тъмното оцветяване наистина е предимство, когато става въпрос за избягване на хищници. За целта участниците в изследването използват хора, които играят хищници, „ловувайки“ с очите си скакалци на снимки от различни среди. Изглежда, че еволюцията на по-тъмната окраска си е струвала усилията, тъй като за участниците е било много по-трудно да ги открият. Според авторите „това показва, че камуфлажът и хищничеството са важни фактори за огнената меланизация при скакалците“.

(MHNT) Biston betularia - Lustenice Czech Republic - Male

Брезова педомерка

Адаптивният меланизъм не се предизвиква само от пожари, както можем да видим от случая с брезовата педомерка по време на Индустриалната революция (явление, което пък е наречено индустриален меланизъм). А в Чернобил изследователите са наблюдавали как група жаби изглежда доста бързо се превръщат от зелени в черни, вероятно като защитна адаптация срещу вредните нива на радиация.

Катерички с различен цвят козини

Този вид бърза еволюция е по-често срещан сред животните с по-бърз темп на смяна на поколенията, но се смята, че огненият меланизъм засяга и видове извън насекомите и земноводните, като например бозайници. Един такъв случай е източната лисича катерица; проучване от 2020 г. установява, че меланистичните индивиди са положително свързани с места, където е имало големи пожари. Както можете да видите на снимката на кожите им по-горе, различните среди, които тези бозайници обитават, са създали цяла палитра.

Меланизмът може да се появи и на случаен принцип и в природата има някои много редки и много причудливи примери. Един такъв доста „ярък“ пример е ултрарядкия меланистичен кралски пингвин, заснет наскоро на остров Южна Джорджия.

 
 
Коментарите са изключени за Огнен меланизъм: Как животните се адаптират към опожарените гори?

Повече информация Виж всички