Анна Хейнинг Бейтс се отличава още от ранна възраст. При раждането си тя тежи почти 6 килограма, а на 10-годишна възраст е висока 185 сантиметра. На 16 години приема договор да бъде атракция в Американския музей на шоумена П. Т. Барнъм в Ню Йорк. И там, със своите 241 сантиметра, Анна е обявена за „най-високата жена в света“.
Въпреки че Анна не е най-високата жена изобщо, живяла някога – този рекорд принадлежи на Зенг Джинлян, 248 см. – тя е една от най-високите. Благодарение обаче на брака си с Мартин Ван Бюрен Бейтс, който е 236 см., Анна достига върха като половината от най-високата брачна двойка в историята.
Животът ѝ обаче е осеян със значителни трагедии – от загубата на деца до преждевременна смърт на 41 години.
Това е нейната история.
Ранният живот на „бебето гигант“
Анна Хейнинг Бейтс (Суон) е родена на 6 август 1846 г. в Нова Скотия, Канада, в семейството на Александър Суон и Ан Греъм. Тя е едно от 13 деца, но се отличава с голямото си тегло при раждането: цели 6 килограма. (Някои източници твърдят, че е била дори по-тежка, докато – че Анна е била бебе с нормален размер, но просто е растяла бързо).
Всъщност родителите на Анна още в началото подозират, че дъщеря им далеч не е обикновена. Останалите членове на семейството са с нормален ръст и тегло, докато тя е висока 142 см. и тежи над 45 килограма до 5-годишна възраст. На 10 е висока 185 и тежи 90 килограма.
Впечатляващият ѝ ръст ѝ спечелва прозвището „бебето гигант“. Но Анна не позволява на размерите ѝ да я възпрепятстват да живее пълноценно.
Твърди се, че е отлична ученичка, която обича музиката, актьорството и четенето. Екстровертната ѝ натура води до широко разпространение на новините за рекордния ѝ ръст и скоро тя привлича вниманието на П. Т. Барнъм, шеф на Американския музей в Ню Йорк и бъдещ собственик на цирка „Ринглинг брадърс и Барнъм и Бейли“.
На 16-годишна възраст Анна заминава за Ню Йорк, за да се срещне с представители на Барнъм. Те ѝ предлагат по 1000 долара на месец, за да се показва в музея, както и да ѝ плащат за частен учител. Развълнувана от перспективата да продължи образованието си и изкарва парички, приема сделката и става част от развлекателната империя на П. Т. Барнъм.
Слава
И на 17 Анна вече живее, работи и учи в Ню Йорк.
Барнум я рекламира като най-високата жена в света и я облича в елегантен костюм, който според сведенията е изработен от 91 метра сатен и 45 метра дантела.. Барнъм твърди също, че Анна е висока 246 см (макар че според данните тя вероятно никога не е била по-висока от 241).
Барнъм може и да преувеличава ръста на Анна, но изглежда изпитва истинска обич към нея. Веднъж той пише, че тя е „интелигентно и никак не лошо изглеждащо момиче, а през дългия период, в който беше на работа при мен, беше посетена от хиляди хора“.
Но животът на Анна в Американския музей не минава без драма. При един страшен инцидент на 13 юли 1865 г. едва не загива, когато в музея избухва пожар, който в крайна сметка го изпепелява до основи. Налага се хора да разбият стена около прозореца, да я извадят и да я спуснат на земята с помощта въже, като 18 мъже са обслужвали въжето.
Американският музей след пожара през 1865 г. Снимка: Публичен домейн
Макар че Анна се връща за кратко, за да се представи в новия музей на Барнъм (който също е унищожен от пожар), в крайна сметка тя решава да напусне и да тръгне на турне из Съединените щати и Европа.
Това се оказва съдбоносно решение
Най-високата семейна двойка в историята
Подобно на бъдещата си съпруга, Мартин Ван Бюрен Бейтс е бил висок над 2 м. – и е изкарвал прехраната си благодарение на своя спиращ дъха ръст. Снимка: Публичен домейн
Докато пътува с кораб през Атлантическия океан, Анна среща човек, така да се каже, на нейното ниво: Мартин Ван Бюрен Бейтс, който е висок почти колкото Анна – 236 см. Родом от Кентъки, с тегло 210 килограма, Мартин показва впечатляващия си ръст и в шоу програми.
Двамата се сближават и скоро се влюбват – а след двегодишно гаджосване се женят, на 17 юни 1871 г. в Сейнт Мартин-ин-те-Филдс в Лондон. В чест на младоженците кралица Виктория дори подарява рокля и пръстен на Анна, а на Мартин – гравиран часовник.
„Човек може да свикне да е 2 метра и половина“ – възкликва статия в Дейли Телеграф по време на сватбата им. „Но да си висок 2 метра и половина и да те гледат група безделници по повод това, че се жениш за дама, която също е 2 метра и половина, е доста трудно съчетание на нещата. Въпреки това капитан Бейтс се справи с трудностите доста добре.“
Заедно двойката обикаля Европа в продължение на 14 месеца и се рекламира като „най-голямата семейна двойка в света“.
Всъщност Анна и Мартин все още се смятат за най-високата женена двойка, регистрирана някога.
Но скоро рекордьорите ще се сблъскат с редица трагедии.
Труден живот
Сватбата на Анна и Мартин.
След като се завръщат в Съединените щати, Анна и Мартин се установяват във ферма близо до Севил, Охайо. Двойката закупува коне и построява къща с тавани от над 4 метра с височина и врати от 2,5 метра. И за пълен комфорт, двойката напълва дома си с мебели по поръчка.
Спокойното им съществуване обаче е прекъснато от лична трагедия. Преди да се върнат в САЩ, Анна и Мартин имат момиченце, което умира при раждането (то е 8 килограма). През 1878 г. Анна забременява отново и този път ражда момче в Севиля. Първоначално има много поводи за празнуване – бебето е едновременно най-тежкото и най-високото, раждано някога (с тегло 10 килограма и дължина 70 сантиметра то и до днес държи рекорда на Гинес). Но за съжаление малкото умира само 11 часа след раждането.
В автобиографията си Мартин разсъждава за загубата на сина си, като пише: „Въпреки че през тези години бяхме благословени с много неща, нещастието отново ни посети, като загубихме момче, родено на 15 януари 1879 г. То беше високо 70 сантиметра, тежеше 10 килограма и беше съвършено във всяко отношение.“
През следващите години Анна води спокоен живот в дома си в Севиля, въпреки че със съпруга ѝ за кратко се връщат към шоуто и пътуват с цирка на У. У. Коул между 1879 и 1889 г. Тя е все още млада, едва навършила 40 години, и изглежда, че им предстоят още много години заедно. Но за съжаление Анна умира преждевременно през 1888 г.
Смърт
На 5 август 1888 г. – ден преди 42-ия си рожден ден – Анна Хейнинг Бейтс умира в съня си. Причината за смъртта ѝ е сърдечна недостатъчност, причинена от туберкулоза и проблеми с щитовидната жлеза.
След смъртта на съпругата му Мартин продава дома им, раздава някои от личните ѝ вещи на членовете на семейството ѝ, включително бижута и дрехи и също така поръчва от Европа статуя на гръцка богиня за гроба ѝ, за да почете живота на любимата си.
В крайна сметка той се жени повторно и живее сравнително спокоен живот до дълбока старост. Но когато умира през 1919 г. на 81-годишна възраст, той иска да бъде погребан заедно с първата си съпруга и сина си.
Днес Анна Хейнинг Бейтс е оставила голямо наследство. Въпреки че не е най-високата жена, регистрирана някога, тя е една от най-високите жени в историята. Нещо повече, тя е била и част от най-високата женена двойка, регистрирана някога, и е родила най-тежкото бебе в историята. Въпреки че е живяла само до 41 години, тя със сигурност оставя огромна следа в света.