Джонатан, гигантска костенурка от Сейшелите (Aldabrachelys gigantea hololissa), ще отпразнува 190-ия си рожден ден тази година в своя дом на южноатлантическия остров Света Елена, вулканична британска отвъдморска територия.
Според Световните рекорди на Гинес събитието ще превърне влечугото в най-старото животно на света. Преди това рекордът се държеше от Ту’и Малила, лъчиста костенурка от Мадагаскар, подарена на кралското семейство на Тонга през 1777 г. и починала през 1965 г. на 188 години.
Двойка лъчисти костенурки
Джонатан пристига на Света Елена като подарък на сър Уилям Грей-Уилсън през 1882 г., който по-късно става губернатор на острова. Оттогава животинката скита и пасе градините на Плантейшън Хаус, резиденцията на губернатора, където през времето вижда 31 губернатори да заемат поста, съобщава Лиан Колирин от CNN. Джонатан все още живее там с три други гигантски костенурки: Ема, Дейвид и Фред.
Според писмо от 1882 г., когато влечугото за първи път се премества в Св. Елена от Сейшелския архипелаг, той пристига „напълно пораснал“, което ще рече, че е поне на 50 години. Джонатан може да се е излюпил през 1832 г., но почти двестагодишният Джо вероятно е по-възрастен.
„Честно казано, подозирам, че е по-възрастен, но едва ли някога ще можем да разберем“, казва Джо Холинс, ветеринарен лекар, който се грижи за Джонатан, пред Кати Фрий от Washington Post.
За да представим възрастта на Джонатан в перспектива, когато прабабата на кралица Елизабет II кралица Виктория се възкача на трона през 1837 г., костенурката вече е на 5 години.
Снимка, направена между 1882 и 1886 г., показва напълно пораснал Джонатан, който дъвче трева в Плантейшън Хаус с група хора и предоставя допълнителни доказателства за предполагаемата му възраст, съобщава Сандж Атуал за Световните рекорди на Гинес.
Плантейшън Хаус, о. Св. Елена
Сейшелските костенурки се откриват на различни архипелази в Индийския океан, но вече са изчезнали, защото моряците ги използват за храна, докато плават. Холинс, който се грижи за Джонатан в продължение на 13 години, казва пред Washington Post, че екипажите по корабите са събирали костенурки, защото не са имали нужда от храна или вода в продължение на дни и са били лесни за подреждане.
„Беше доста традиционно костенурките да се подаряват като дипломатически подаръци по целия свят… ако първо не бяха изядени. И им се носи славата, че са изключително вкусни.“ казва Холинс пред Post.
Ако всъщност е роден през 1832 г., Джонатан е преживял много исторически събития. Можем да назовем няколко:
„Докато войните, гладът, чумата, кралете и кралиците и дори нациите идват и си отиват, той продължава да живее, напълно забравяйки, че има такова нещо като време“, казва Холинс пред Post. „Джонатан е символ на постоянство, издръжливост и оцеляване и затова е постигнал и емблематичен статут на острова, а и в света.“
Въпреки че сега костенурката вече е сляпа и е загубила обонянието си, тя продължава да се занимава с любимите си дейности: слънчеви бани, спане, хранене и чифтосване.
„Въпреки възрастта си, Джонатан все още има добро либидо и често може да бъде видян да се чифтосва с Ема, а понякога и с Фред – животните често не са особено чувствителни към пола“, обяснява Холинс пред Световните рекорди на Гинес.
Любимите храни на костенурката включват банани, зеле, моркови и ябълки – ръчно предоставени от Холинс.
За да отпразнуват рождения му ден, властите на острова планират да направят серия от възпоменателни марки, съобщава CNN. Посетителите, които предприемат пътуване до острова, за да го видят, ще получат сертификат, който включва снимка на първия му известен отпечатък.