Може ли спирането на алкохола да ви убие – учените не са оптимисти

| от |

Науката трябва винаги да бъде единственият източник на информация, когато искаме да открием отговори на някои по-сложни въпроси. Един интересен факт, който циркулира много сериозно в мрежата е вярно ли е, че алкохоликът умира, когато спре рязко алкохола Това е доста интересен въпрос, особено след като знаем, че именно твърдият алкохол в прекомерни количества става опасен. Какво се случва в човешкото тяло, когато злоупотребяващият с този вид напитки рязко спре да пие Според някои източници, вместо да започне да се стабилизира, ситуацията става точно обратната – умира. Да се върнем малко по-назад във времето и да си спомним Ейми Уайнхаус.

След като е открита у дома си мъртва, мнозина смятат, че причината е свръхдоза. Мнозина се чудиха от вида наркотици, които използва и нищо друго. И докато се разказваха легенди за хероин и всякакви други опиати, никой не подозираше, че алкохолът е основен виновник. Тя не е единствената, която има проблеми с алкохола и се бори срещу този порок. Често лекарите напомнят на всеки пациент, че няма нищо срамно. Една важна подробност при тази практика е, че дори и пострадал да потърси помощ на горещите телефонни линии, първият съвет от другата страна ще бъде свързан винаги с посещението на болница. Не защото някой е болен, а защото този процес е наистина опасен.

И нещо още по-важно, редица зависими отказват, защото вярват, че семейството и приятелите ще разберат, а и самият алкохолен етикет не е чак толкова престижен. Ако откажете да отидете в болница, както повечето лекари биха препоръчали, следващият съвет ще бъде да не спирате да пиете или поне да намалявате количеството. Звучи странно, но причината се крие във факта, че при рязко спиране на алкохола, тялото може да изпита сериозен шок, който да се усложни още повече.

Няма лекар или професор, който да заяви обратното, особено след като този ефект се наблюдава при редица зависими. Рязкото прекъсване на алкохолния поток се оказва не просто вредно, но и опасно. Лекарите смятат, че всяко пристрастяване работи на един и същи принцип – отвлича механизма за оцеляване на мозъка. Ето защо някои наркомани взимат въпросните вещества така, сякаш животът им зависи от тях. Резките промени се отразяват на мозъка и тялото и се създава едно много неприятно усещане за предстояща смърт, особено ако не вземат следващата по-висока доза.

Спирането на алкохола не е чак толкова животозастрашаващо, но винаги води след себе си доста проблеми и усложнение, които могат да доведат до фаталния край. Първо се наблюдава сериозен дискомфорт, след това пострадалият има шансове да изпадне в епилептичен шок, както и да активира сърдечна недостатъчно, а след като сърцето изпита спазъм, то не може да изпраща кръв до цялото тяло толкова ефективно. Други чести симптоми включват гадене, потене и рязка промяна на настроението. Тук идва и така наречения алкохолен делириум, който често се бърка с хиперактивност и освен това може да се стигне до една още по-лоша степен на халюциниране. Очевидно тялото не е щастливо от факта, че е привикнало към добавка, с която е свикнало. Това не е последната стъпка на страдание, същата идва под формата на треска, още проблеми със сърцето и евентуално удар.

Активирането на този процес става в следствие на дълга злоупотреба и рязко прекратяване на приема. Като всички останали пороци, до които човек има достъп, алкохолът също е опиат, който може да намали болката и евентуално да отпусне тялото, поддържайки го в много по-спокоен режим. С времето мозъкът се адаптира към тежките дози. Невротрансмитерната система улавя следите на алкохола и активира хиперактивността, за да се бори с него и да намали ефектите, които идват. И работи, докато нивата на алкохол в тялото не започнат да се нормализират. След като тялото спре приема на алкохол, същата система продължава да бъде изключително активна, макар и да не се налага. След като тялото се изтощи, крайният резултат е повече от ясен, посочихме го в горните редове. Учените описват точно този ефект като дърпане на въже между двама еднакво здрави човека.

Когато единият пусне въжето,  другият просто отлита – това се случва с нашето тяло. Ето защо и самите лекари са принудени да помогнат на всеки пациент, който все още не може да дойде в болницата или отказва, като му препоръчват да продължи да пие – това не е извинение. Най-добрата препоръка е приемът на алкохола да започне да се намалява с някакви количества постепенно, докато не стигне време до самото спиране. Лекарите препоръчват да се правят реалистични цели и след година злоупотреби, по-скоро да се започне по-бавно и с разумни мерки, защото резкият шок ще бъде доста по-опасен, а и методът на внезапното спиране изобщо не се смята за ефективен, при това по никакъв начин.

Какъв е отговорът на този интересен процес Да, човек може да умре при внезапното спиране на алкохола, особено след като развива зависимост. Процесът е по-дълъг и сложен, отколкото самото набавяне на питието, защото мозъкът през цялото време си мисли, че ще умре, ако не получи следващата важна доза. Какво се е случило с Ейми Уайнхаус Според направената аутопсия, в тялото и имало 5 пъти повече алкохол, отколкото е позволено на човек във Великобритания да консумира и да седне зад волана.

Съществува версия, в която се смята, че Ейми е прекарала известно време без алкохол и след това отново е посегнала към него, като най-накрая тялото ѝ просто не е издържало. Като добавим и букетът от други познати съставки, можем да подозираме само през какво е минавала изпълнителката. Един от най-важните съвети е да не се притеснявате да потърсите лекарска помощ – тя не е просто необходима, а задължителна, защото някой трябва да се постарае и да помогне чрез други медикаменти за усмиряването на мозъка и тялото.

 
 
Коментарите са изключени за Може ли спирането на алкохола да ви убие – учените не са оптимисти

Повече информация Виж всички