Колко малка е най-малката акула в света?

| от |

Често, когато си помислим за акула, в съзнанието ни веднага се появяват саундтракът на „Челюсти“ и разни страховити чудовища с големи усти. Световният океан (и някои езера) обаче е пълен с голямо разнообразие от различни видове акули – от известната голяма бяла до бичата, aкулата чук и още един куп.

Сега е време да разгледаме най-малкия вид в света: акулата-джудже.

Фенерните акули джуджета (Etmopterus perryi) са редки и изключително неуловими представители на рода фенерни акули Etmopterus. За тях се знае само от няколко наблюдения и случайни улови край бреговете на Южна Америка като се смята, че популацията живее в западната част на централния Атлантически океан на дълбочина между 283 и 439 метра.

Имайки предвид, че тези дребни същества са толкова неуловими, е трудно да се знае със сигурност, но обикновено се съобщава, че общата им дължина може да достигне максимум 21,2 см. В проучване от 2021 г. са уловени 153 индивида, за да се изследва структурата на популацията им, и е открита една фенерна акула джудже, чиято дължина е 28,9 сантиметра, което представлява нов максимум за този вид.

Смята се, че главата на джуджето е около 1/5 до 1/4 от дължината на цялото ѝ тяло, а устата му притежава впечатляващите над 60 остри зъба. Видът има също и много големи очи, за които се смята, че увеличават максимално количеството светлина в тъмните дълбини на океана.

Окраската им е тъмнокафяв цвят на тялото с черни петна. Част от тази маркировка е съставена от клетки, наречени фотофори, които произвеждат светлина, и се смята, че така акулата привлича по-малки риби към себе си, които след това изяжда.

Pino Ladra 29

Риболовен траулер

В Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) акулата-джудже е отбелязана като „Незастрашен (LC/Least Concer)“, което е най-ниската степен по скалата на риска от изчезване. Въпреки това най-неотложната опасност за вида е както липсата на точна информация за неговата екология, така и заплахата от дълбоководния риболов. „Изследване на риболовните траулери край Карибска Колумбия през 2009 г. установи, че този вид се среща в 39% от улова и съставлява малко над 1% от самия улов“, пише IUCN.

За разлика от дребната фенерна акула джудже, най-голямата акула в света е китовата акула (Rhincodon typus), която достига внушителните 18 метра дължина. Китовите акули са и най-големите всеядни животни в света.

 
 
Коментарите са изключени за Колко малка е най-малката акула в света?

Повече информация Виж всички