Тъй като все повече хора избират растителна диета – независимо дали по здравословни, екологични или етични съображения – ново проучване показва, че преминаването към вегетарианство може да доведе до конкретно един нежелан страничен ефект: консумиране на повече ултрапреработени храни.
В новото проучване учените разглеждат консумацията на ултрапреработени храни и „минимално преработени храни“ при близо 200 000 души, участвали в проекта UK Biobank.
Те установяват, че вегетарианците консумират повече ултрапреработени храни (с около 1,3 процентни пункта) в сравнение с редовните консуматори на червено месо. Веганите също консумират малко повече свръхпреработени храни в сравнение с редовно консумиращите червено месо, въпреки че разликата не е била значителна (1,2 процентни пункта).
Така проучването заключава: „Това базирано в Обединеното кралство проучване установи по-висока консумация на УПХ [ултрапреработени храни] при вегетарианските диети и по-ниска при диетите със скромно количество месо или риба.“
„Важно е политиките, които насърчават спешно необходимото преминаване към по-устойчиви модели на хранене, да насърчават и възстановяването на баланса на хранителните режими към минимално преработени храни“, се казва още в доклада.
Тук се крие проблемът: много хора, които се хранят с растителни продукти в индустриализирания свят, не консумират единствено балансирано разнообразие от пресни зеленчуци и плодове. Когато се опитват да избегнат месото, потребителите с иначе добри намерения могат да изберат и негови заместители, готови ястия и други „полуфабрикати“, които често са заредени с повече калории, наситени мазнини, сол, захар и всякакви добавки.
Става ясно, че консумирането на такива продукти може да окаже отрицателно въздействие върху здравето ви. Предишно проучване установи, че консумирането на големи количества ултрапреработени храни на растителна основа може да представлява по-висок риск от сърдечносъдови заболявания в сравнение с по-малко преработените храни на растителна основа.
Имайте предвид обаче, че това е сложна материя.
Доста е трудно да се определи какво е „ултрапреработени храни“. Въпреки че съществува широко използвана класификационна система – NOVA, която категоризира храните въз основа на начина им на производство, границите какво точно се счита за „ултрапреработено“ все още могат да бъдат субективни и да се обсъждат между експертите.
Според класификациите на NOVA свръхпреработените храни са „промишлени формули, произведени изцяло или предимно от вещества, извлечени от храни (масла, мазнини, захар, нишесте и протеини), получени от хранителни съставки (хидрогенирани мазнини и модифицирано нишесте) или синтезирани в лаборатории от хранителни субстрати или други органични източници (подобрители на вкуса, оцветители и няколко хранителни добавки, използвани за придаване на свръхвкусови качества на продукта)“.
С други думи, често включва храни като замразена пица, инстантни нудъли, предварително направени бургери, хот-дог, бонбони, подсладени зърнени закуски, сладки газирани напитки и т.н. Тези видове храни преминават през многобройни нива на обработка и обикновено съдържат други добавки, за да се запазят по-свежи, да се подобри вкусът им или да изглеждат по-апетитно.
Това не означава, че растителната диета е нездравословна по своята същност; напротив, проучванията показват, че добре планираната веганска диета може да намали риска от хронични заболявания, като диабет тип 2, хипертония и някои видове рак.
По подобен начин широк кръг от проучвания показват и ясна връзка между високия прием на червено месо и по-високия риск от сърдечни заболявания, рак, диабет и дори преждевременна смърт. От друга страна, някои изследвания сочат, че проблемът с консумацията на месо е по-силно свързан с яденето на силно преработени неща, за разлика от висококачественото, непреработено месо.
Основното послание е, че ултрапреработените храни като цяло едва ли са полезни за вашето здраве, независимо дали преработената храна е на растителна или на месна основа. Ако сте избрали растителна диета, важно е да имате предвид, че е лесно да прекалите с преработените храни, вместо да се съсредоточите върху пресните продукти, които обикновено са по-полезни.