Докато гиздите дома или офиса си с коледната украса тази година, може би сте се чудили кое е по-здравословно за планетата: да отрежете живо коледно дръвче или да купите синтетично за многократна употреба, но направено от пластмаса.
Макар това да е сложен въпрос – оказва се, че истинските дървета са малко по-добре за околната среда от изкуствените.
Всички знаем, че дърветата по принцип помагат за смекчаване на изменението на климата, като улавят въглеродния диоксид и го съхраняват в своите клони, корени и игли. Това, разбира се, важи и за коледните – така че отсичането им може да изглежда като лоша идея.
Въпреки това обаче има някои доказателства, че масовото отглеждане на коледни дръвчета във ферми може да има някои ползи за околната среда. Една елха отнема повече от 10 години, за да порасне до 1,8 метра. През тези години тя ще служи на различни животни и ще „изсмуква“ въглерод от атмосферата. Освен това, за всяко отсечено коледно дърво, през следващата пролет се засаждат един до три разсада, според Националната асоциация на коледните елхи на САЩ.
„Това означава повече дървета за борба с изменението на климата и за осигуряване на важни ползи за хората и природата като чист въздух и вода, местообитания за дивите животни и здрава почва“, казват от научната организация Nature Conservancy. „Според изследванията, един от най-добрите начини за опазване на горите е те да се използват – но внимателно. Когато горите ни бъдат управлявани устойчиво, те могат да произвеждат възобновяеми ресурси като коледни елхи и други материали от дърво.“
От друга страна, има проблеми по отношение на това как се култивират коледните елхи, особено по отношение на тежката употреба на пестициди и потенциалното изместване на естествените екосистеми, за да се направи място за фермите.
Ако все пак изберем истинско дърво, най-добре е да го вземем от местен източник, за да се сведат до минимум въглеродните емисии, свързани с логистиката.
Kогато става въпрос за истински дървета, изхвърлянето също е важно. Ако дървото се окаже на някое сметище, лошото въздействието му върху околната среда ще бъде по-голямо, тъй като докато се разлага, ще произведе метан, който е мощен парников газ. Изгарянето на дървото ще освободи въглероден диоксид и други замърсители във въздуха, въпреки че то може да върне в атмосферата само въглерода, който изначално е взело. Най-добрият метод да се отървете от дървото в крайна сметка е да го настържете, превръщайки го в стърготини или мулч.
Какво можем да кажем за изкуствените дървета? Ярките им привърженици твърдят, че те се използват многократно, година след година. Макар и това да е вярно, изкуствените дървета все пак имат огромния недостатък да са направени от пластмаса…
Те често се правят от поливинилхлорид (PVC) и въпреки че този материал е издръжлив, той е и един от най-вредните за околната среда от всички пластмаси. Поради високото си съдържание на хлор PVC може да причини токсично замърсяване под формата на диоксини, които се натрупват в телата на животните по цялата хранителна верига. PVC също е много трудно да се рециклира и в крайна сметка отива на депото, където ще остане десетилетия.
Освен това въглеродният отпечатък на пластмасово дърво всъщност е по-висок от този на истинското. Едно фалшиво дърво ще произведе еквивалента на около 40 килограма емисии парникови газове – това е над два пъти повече от истинско дърво, ако то попадне на сметището (което е по-вероятно), и над 10 пъти повече, ако то е изгорено.
Има също така голяма вероятност изкуственото ни коледно дръвче да е изминало доста дълъг път, преди да стигне до дома ни – около 80% от тези дървета в света се произвеждат в Китай и за да бъдат разпространени с кораби или самолети по целия свят, ще бъдат освободени огромни количества въглеродни емисии.
Ако в момента имате изкуствено дърво обаче, най-доброто нещо, което можете да направите, е да не го изхвърляте, а да продължите да си го използвате много години напред.
И така, ето изводът: истинските дървета са с една идея по-полезни (или по-точно по-малко вредни) от фалшивите си двойници.