Климатичният ад едва започва, твърдят експерти

| от |

Въпреки всичките приказки колко е необходимо да се ограничи въздействието ни върху климата, въглеродните емисии от изкопаеми горива се очаква да достигнат рекордно високо ниво тази година. Така че 2022 г. може да е била едва трейлъра на филм на ужасите – за който някои експерти смятат, че може вече да сме си купили билет.

Климатологът Робърт Уотар, ръководител на френския институт „Пиер-Симон Лаплас“, казва пред Агенция Франс Прес, че „2022 г. ще бъде една от най-горещите години на Земята, и ще видим всички явления, които вървят с по-високите температури“. Като погледнем годината в ретроспекция, можем да видим рекордни горещи вълни, които причиниха изпаряване на езера в Европа и Азия, катастрофална суша, донесла нещастие на милиони в Африканския рог (Сомалийският полуостров), и опустошителни наводнения в Пакистан.

„За съжаление, това е само началото“, казва Уотар.

Поглеждайки назад през последните 12 месеца, става ясно, че предупредителните знаци са все по-ярки и някои учени по климата смятат, че вече може да е твърде късно да се спасим от бедствие. Още през февруари, например, доклад на Междуправителствения панел по изменението на климата посочва, че 42% от населението на света живее в райони, считани за „силно уязвими“ от въздействието на изменението на климатичните условия.

Коментирайки доклада, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш казва, че сега земното кълбо е обречено да се превърне в „атлас на страданието“.

Междувременно през май изследване показва, че има 48% шанс глобалните температури да се покачат до 1,5°C над нивата преди индустриалната революция през следващите 5 години. Това представлява долната приемлива граница на затопляне, установена от Парижкото споразумение от 2015 г., което има за цел да предотврати катастрофално покачване от 2°C.

Но докато 2022 г. се проточва и рекордното лято в северното полукълбо идва и си отива, ставаше все по-ясно, че целите, определени в Париж, се изплъзват от ръцете ни. Според един депресиращ доклад Гамбия е единствената нация, която действително е изпълнила достатъчно ангажиментите си по споразумението, преди оценката да бъде понижена наскоро до „Почти достатъчно“.

Day 3 at COP27 (cop27 0164) (52488901578)

На COP27 в Египет през ноември ООН представи собствените си констатации, че понастоящем няма „надежден път“ за ограничаване на глобалното затопляне, тъй като Гутериш казва на делегатите, че „целта от 1,5 °C е на едвам жива“.

„Приближаваме се опасно до точката, от която няма връщане назад“, допълва той по време на встъпителната си реч.

След това дойде новината – предоставена от Global Carbon Project – че емисиите на въглероден диоксид от изкопаеми горива са на път всъщност да се повишат с 1% тази година, достигайки рекордно високо ниво от 36,6 милиарда тона. А за да остане целта от 1,5 градуса възможна, глобалните емисии трябва да намалеят с 45% през това десетилетие и да достигнат нетната нула до 2050 г., така че е ясно, че се движим в грешна посока.

Ако настоящите тенденции продължат, ООН прогнозира, че светът ще се затопли с между 2,4 и 2,6°C спрямо прединдустриалните нива до края на века. Ако се случи такова покачване, на климатичните катастрофи през 2022 г. ще се гледа като на добрите стари времена.

И все пак, не всичко е обречено и мрачно, тъй като е постигнат известен напредък и все още има време да се ограничат щетите. По-рано през декември 190 държави подписаха план, наречен Глобална рамка за биоразнообразието, който има за цел да защити 30% от земните и морските екосистеми в света до 2030 г.

Shades of Abu Dhabi Midnight

Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства

Придържането към обещания като тази рамка може да бъде ключът към опазването на климата и предотвратяването на нови бедствия в бъдеще. През следващите 12 месеца ангажиментът на правителствата и корпорациите да изпълнят тези обещания отново ще бъде подложен на изпитание, не на последно място на COP28, на който домакин ще бъде гигантът в износа на изкопаеми горива Обединените арабски емирства…

 
 
Коментарите са изключени за Климатичният ад едва започва, твърдят експерти

Повече информация Виж всички