Какво не знаете: Опосумите

| от |

Опосумите, които включват около 100 вида от разред Didelphimorphia, са едни от най-неразбраните животни по света. Често ги смятат за малоумни, мръсни същества, чиято най-впечатляваща черта е да се правят на мъртви.

Истината обаче е точно обратната: Опосумите са по-умни, по-чисти и по-полезни за хората от много от своите горски другари. Ето още интересни факти за тях.

Те са единствените торбести животни, които се срещат на север от Мексико

Подобно на другите торбести, майката опосумка ражда малкото недоразвито и затова то веднага се вмъква в торбичка, където живее и се кърми през първите месеци от живота си. Едва след като порасне и укрепне достатъчно, то ще започне постепенно да излиза навън, на гърба на майка си, докато не се развие окончателно във възрастно.

Те не могат да решават кога да се „правят на мъртви“

Може би най-известната характеристика на опосума е склонността му да се прави на умрял пред хищниците. Когато животното изпитва силен страх, то се вцепенява и се свлича на земята, където може да остане с часове с празен поглед напред и изплезен език.

Това е впечатляващ защитен механизъм, но ефективността му не може да се отдаде на актьорски талант. Опосумите не могат да контролират кога се правят на мъртви и за колко дълго: Подобното на кома състояние е неволна реакция, предизвикана от стрес.

Отблъскващата миризма помага още повече за сценката

Saruê comendo manga

За пълноценно изживяване на театъра, снимката не стига – трябва да сте на живо, за да усетите и гнилостната миризма, която той излъчва, когато е труп. Заедно с това, че тялото му е безжизнено, той отделя и остър аромат във въздуха.

Миризливата субстанция, която отделя от ануса, е само още една причина естествените му врагове като лисиците и рисовете да не го закачат.

Опосумите забавят разпространението на лаймската болест

Дори да не са най-сладките същества в гората, те трябва да са добре дошли в задния ви двор. За разлика от други бозайници, които пренасят кърлежи, които могат да разпространяват лаймска болест, опосумите поглъщат около 90% от кърлежите, които се прикрепят към тях.

По данни на Националната федерация за дивата природа (САЩ) един опосум изяжда 5000 от паразитите за един сезон. Това означава, че колкото повече опосуми има, толкова по-малко кърлежи.

Паметта им е изненадващо остра

Опосумите имат впечатляваща памет – поне когато става въпрос за храна. Изследователите са установили, че те помнят по-добре коя пътечка е довела до вкусно лакомство, отколкото котките, кучетата и дори плъховете. Освен това те могат да си спомнят миризмата на токсични вещества до една година след като са ги опитали.

Имунизирани са срещу повечето форми на змийска отрова

Докато повечето животни поглеждат към змия и виждат опасност, опосумът вижда обяд. Те са имунизирани срещу отровата на почти всички видове змии, които се срещат в родния им ареал (включително гърмящите змии), като единственото изключение е кораловата змия. И се възползват от това, като редовно ги ядат.

От десетилетия изследователите се опитват да извлекат антиотровата на опосумите. През 2015 г. екип от учени постигна напредък в тази област, като пресъздаде пептид, открит в тях, и установи, че мишки, на които е даден пептидът и отрова от гърмяща змия, са успешно защитени от вредното ѝ въздействие.

Те почти никога не се разболяват от бяс

Въпреки че не са напълно имунизирани срещу бяс (документирани са няколко случая), намирането на екземпляр с болестта е изключително малко вероятно. Торбестите животни като цяло имат по-ниска телесна температура от плацентните бозайници – с други думи, телата им не са пригодени за вируса на бяса.

Опашките им действат като пети крак

Didelphis imperfecta

С тях могат да носят трева и листа за строеж на домовете си или да се хващат за клоните на дърветата, за да си осигурят допълнителна стабилност при катерене.

Малките дори могат да използват опашките си, за да висят от клоните с главата надолу, както често се изобразяват в анимационни филми. Но е мит, че опосумите спят по този начин: Опашките им са достатъчно здрави, за да ги задържат само за кратко време.

Те са социални същества

Дълго време се предполагаше, че повече обичат уединението, но проучване от 2015 г., публикувано в списание Biology Letters, показва, че имат и социална страна.

Изследователи от Федералния университет на Пернамбуко в Ресифе, Бразилия, наблюдават, че някои опосуми в плен споделят леговища, дори ако не са партньори. В един от случаите 13 белоухи опосума от различни възрастови групи обитавали едно и също пространство. Учените подозират, че мъжките и женските в дивата природа може дори да строят домове заедно като начин да задействат репродуктивните хормони на женските.

Репродуктивната им система е сложна

Начинът, по който раждат и отглеждат малките си, не е единственото интересно нещо в репродуктивния им живот. Женските имат два вагинални канала и две матки, а мъжките от своя страна имат раздвоен или разклонен пенис.

Това е доста типично за торбестите животни, но когато европейските колонизатори за пръв път пристигат в Северна Америка преди векове, те не знаели как да тълкуват тези объркващи гениталии. Едно от обясненията, които измислили, било, че мъжките такъв разчленен член, защото оплождат женските през носа.

 
 
Коментарите са изключени за Какво не знаете: Опосумите

Повече информация Виж всички