Как растенията общуват помежду си?

| от |

Ако сте растение, възможността, например, да предупреждавате съседите си за наплив от листоядни буболечки може да ви бъде доста полезна – и изглежда, че растенията могат да правят точно така. Но се нуждаят от малко помощ от приятел, който не е от флората.

Това откриват учени от Университета в Абърдийн, Института Джеймс Хътън и Ротамстед Рисърч в изследване, в което отглеждат бобени растения на групи по 5 и позволяват само на 3 от тях да свържат корените си с мрежа от мицели – малки нишки от гъбички.

Когато едно от растенията в групата е нападнато от акари, не само то започнало да произвежда защитни химикали – всички растения, свързани с него чрез мицела, също започнали да произвеждат такива. С други думи, заразеното растение изглежда е използвало гъбната мрежа, за да предупреди съседите си за нападението.

Подробностите за тази система обаче все още не са ясни. „Не знаем съвсем точно механизма“, казва в изявлението си ръководителят на изследването д-р Дейвид Джонсън, „но вероятно става въпрос за химически сигнал“.

Говорейки за химически сигнали, растенията могат да комуникират така и чрез въздуха, използвайки т.нар. летливи органични съединения (ЛОС) – група химикали, които лесно се изпаряват.

ЛОС се отделят от някои растения, когато са повредени, за да бъдат приети от съседните растения. При получаването на този сигнал за „опасност“ съседите могат да активират защитни механизми, като например производството на съединения против гъбички или насекоми.

Точният начин на действие на тази система не винаги е бил добре разбран, но неотдавнашно проучване успя да използва система за флуоресцентно изобразяване, за да улови процеса. Така става ясно показвайки, че ЛОС предизвикват промени в концентрацията на Са2+ в неповредените растения.

Химия – ясно. Ами звук?

Идеята, че растенията могат да комуникират помежду си с помощта на звук, не е съвсем нова, но дали има нещо вярно в нея, е друг въпрос.

Всъщност растенията наистина могат да издават звуци. В проучване от 2023 г. например се установява, че при стрес доматите и тютюните издават ултразвуци, наподобяващи пукане и щракане, а други изследователи предполагат, че растенията могат да използват вибрации, за да общуват със съседите си.

В неотдавнашен преглед на областта обаче се стига до заключението, че „досега няма доказателства за комуникация на растенията помежду им по акустичен канал“, въз основа на това, че макар растенията да произвеждат звуци, е малко вероятно да са в състояние да ги възприемат.

Така че, ако искате да си приказвате с доматите си, за жалост ще ви разочароваме.

 
 
Коментарите са изключени за Как растенията общуват помежду си?

Повече информация Виж всички