„Гигантска живачна бомба“ заплашва да избухне в Арктика

| от |

„Гигантска живачна бомба“ цъка в Арктика. Със затоплянето на света вследствие на изменението на климата живакът, който се е съхранявал във вечната замръзналост в продължение на хиляди години, заплашва да се освободи в околната среда и да нанесе поражения на дивата природа и човешкия живот.

В ново проучване учените измерват колко живак може потенциално да проникне в екосистемата от размразената вечна замръзналост около река Юкон.

За да разберат това, те се отправят към две северни села в басейна на река Юкон в Аляска – Бийвър и Хусла – и вземат проби от горните 3 метра на вечния лед. Резултатите са съчетани със сателитни данни, които показват как се променя течението на река Юкон.

Така се установява са, че при ерозията на речните брегове се отделят значителни количества живак, а по-малки и по-променливи количества се отлагат и при промяната на течението на реките.

В заключение учените казват, че живакът от вечната замръзналост може да представлява заплаха за околната среда и здравето на 5 милиона души в арктическата зона.

„Възможно е в Арктика да има гигантска живачна бомба, която чака да избухне“, казва Джош Уест, съавтор на изследването и професор по науки за Земята и екология в Университета на Южна Калифорния – Дорнсайф.

Живакът е метал, който е в течно състояние при стайна температура поради много ниската си температура на топене. Той е и силно токсичен, като действа като невротоксин, свързвайки се с и потискайки функцията на ензими и протеини, които са от решаващо значение за функционирането на нервните клетки.

И не се среща само в кабинетите по природни науки и термометрите: металният елемент циркулира в малки количества в природата, защото се абсорбира от растенията, които след това умират и стават част от почвата. Особено разпространен е в Арктика, където земята се натрупва във вечна замръзналост години наред.

„Поради начина, по който се държи химически, голяма част от замърсяването с живак се озовава в Арктика. Вечната замръзналост е натрупала толкова много, че може да надхвърли количеството му в океаните, почвите, атмосферата и биосферата, взети заедно“, казва Уест.

Това е и тревожен проблем за най-северните части на нашата планета, тъй като този регион се затопля до четири пъти по-бързо от средното за света и вече усеща последиците от изменението на климата.

Заплахата от живака се увеличава, тъй като металът се натрупва в хранителната верига – от растенията до малките същества, като накрая попада в рибата и другите животни, които хората консумират.

„Десетилетията на излагане, особено при увеличаване на нивата с изпускането на все повече живак, биха могли да имат огромни последици за околната среда и здравето на хората“, казва Смит.

 
 
Коментарите са изключени за „Гигантска живачна бомба“ заплашва да избухне в Арктика

Повече информация Виж всички