Арктика се оказва изключително интересно място, пълно с живот

| от |

В най-северната част на земното кълбо има много повече от нежни преспи.

Ето някои от най-интересни факти за арктическия регион и за хората и дивите животни, които го наричат свой дом.

Птичите изпражнения спомагат за охлаждането на Арктика.

Проучване от 2016 г., публикувано в Nature Communications, установява, че огромните количества птичи отходен боклук в Арктика отделя газове, които допринасят за създаването на облаци, което пък от своя страна леко намалява температурата на околния въздух.

Арктика е жива и през зимата.

На някои места в Северния ледовит океан дивата природа е дори по-активна през дългата и тъмна зима в региона, отколкото през лятото. Според проучване от 2015 г. в Current Biology „Биоразнообразието, развитието и размножаването в изследваните местообитания са на сходни или по-високи нива, отколкото през топлите месеци“. Изследователите преброяват много планктон, ракообразни, някои видове треска, както и изненадващ брой птици.

Там се намира най-голямото и най-сигурно съоръжение за съхранение на семена в света.

Entrance to the Seed Vault (cropped)

На повече от 1300 километра отвъд Северния полярен кръг, в Шпицберген, Норвегия, се намира Международно семехранилище – структура, изградена във вечния лед, където се съхраняват семената на повече от 4000 растителни вида, включително жизнено важни хранителни култури, като те се пазят в случай на природни или причинени от човека бедствия.

Първият човек, достигнал Северния полюс, е бил пренебрегван в продължение на десетилетия.

Американският изследовател Робърт Пири твърди, че е първият човек, достигнал географския Северен полюс през април 1909 г. Днес обаче експертите твърдят, че всъщност отличието се пада на неговият помощник Матю Хенсън. Когато Пири и Хенсън заедно с четирима водачи на кучешки впрягове от инугуитски произход наближават целта си, Пири страда от тежко измръзване, което го прави неспособен да ходи (и се налага да бъде теглен на шейна). Когато се приближават до Северния полюс, Хенсън и двама от водачите продължават напред пеша, но случайно отиват прекалено далеч – което в крайна сметка означава, че Хенсън технически достига полюса около 45 минути преди Пири.

Милиони хора живеят в Арктика.

Въпреки суровите условия, около 4 милиона души наричат Арктика свой дом. Части от САЩ, Канада, Гренландия (която е територия на Дания), Исландия, Норвегия, Швеция, Финландия и Русия се намират над Северния полярен кръг. Най-големите арктически селища са Мурманск (население: около 270 000 души) и Норилск (184 000 души) в Русия и Тромсьо (78 000 души) в Норвегия, а в другите околополярни държави има по-малки градове. Инуитите, от многобройни групи и общности, съставляват голяма част от жителите на Арктика в Северна Америка и Гренландия.

Съществува междуправителствен форум само за Арктика.

Страните, чиито граници попадат на север от Северния полярен кръг, са част от Арктическия съвет, който според уебсайта си „е единственият форум за политически дискусии по въпросите на Арктика с участието на всички арктически държави и с активното участие на коренното население“.

Думата Арктика произлиза от гръцки език.

Гръцката дума arktos означава „мечка“ и се отнася не за местните бели мечки в региона, а за околополюсното съзвездие Ursa Major. (Ursa на латински също означава „мечка“.)

Северният ледовит океан е най-малкият в света.

Той обхваща 14 милиона квадратни километра. За сравнение, Атлантическият океан обхваща 106 милиона квадратни километра, а Тихият океан – 165 милиона.

Северният полюс е много по-топъл от Южния полюс.

Арктика е предимно океан, заобиколен от суша, докато Антарктида е суша, заобиколена от океан. Въпреки че значителни части и от двете са покрити с ледени покривки, Северният ледовит океан задържа повече топлина, която помага за затоплянето (относително) на въздухa. За разлика от него, сушата на Антарктида е покрита с ледена покривка с дебелина над 1 километър на места и височина над 2.7 километра на Южния полюс. По-високата надморска височина, разбира се, води до по-студени температури. Средната лятна температура на Северния полюс е 0; на Южния тя е -27.

Идеята, че Дядо Коледа живее на Северния полюс е измислена от карикатурист от XIX век.

Thomas Nast self-portrait cph.3a00742

Томас Наст

Известният политически карикатурист Томас Наст рисува илюстрации на Дядо Коледа като част от рекламна кампания за списание Harper’s Weekly през 60-те години на XIX век. В няколко от рисунките си той споменава факта, че пощенският адрес на Дядо Коледа е Северният полюс – място, което вече е завладяло въображението на хората по света, тъй като те са наблюдавали опитите на редица изследователи да достигнат до там.

Що се отнася до истинския Свети Николас – първообраза на Дядо Коледа; той е роден в днешна Турция.

 
 
Коментарите са изключени за Арктика се оказва изключително интересно място, пълно с живот

Повече информация Виж всички