Учени от европейската Служба за климатични промени Коперник (C3S, Copernicus Climate Change Service) заявяват, че 2024 година ще бъде най-горещата година на нашата планета, откакто човечеството води подобна статистика. Това е както изненадващо, така и тревожно. Изненадващо, защото обикновено тези рекорди се отбелязват след изтичане на самата година. Тревожно, защото дори без да включва данни от декември, останалите месеци от 2024 са толкова рекордни, че данните вече очертават това заключение.
Твърдението е част от актуализацията на C3S за ноември. Ноември 2024 г. е вторият най-топъл ноември в историята; единственият по-топъл е бил през 2023. Миналият месец е бил със средна глобална температура на приземния въздух от 14,10 °C, което е с 1,62 °C над нивата преди Индустриализацията.
Според данните от C3S (с уговорката, че други извадки от данни може да са малко по-различни) 16 от последните 17 месеца са надхвърлили границата от 1,5 °C над прединдустриалното ниво – това е прагът, над който не трябва да минаваме според Парижкото споразумение. Този праг не е преминат завинаги, но постоянно високите температури през последните две години са ясен знак да се действа.
„С постъпването на данните от програмата Коперник от предпоследния месец на годината вече можем да потвърдим с почти пълна сигурност, че 2024 г. ще бъде най-топлата в историята и първата календарна година с температура над 1,5°C. Това не означава, че Парижкото споразумение е нарушено, но означава, че амбициозните действия в областта на климата са по-спешни от всякога“, заяви в изявление Саманта Бърджес, заместник-директор на Коперник.
Арктическият морски лед е с третата си най-ниска степен за ноември, като остава с 9% под средната стойност. Обезпокоително, тъй като наближаваме зимата в Северното полукълбо. В другия край на света нещата не са много по-добре. Антарктическият морски лед, който заобикаля най-южния континент, е бил с 10% под средната най-ниска степен за ноември, надминавайки предишния рекорд от 2016 и 2023 г.
В по-голямата част от сушата и моретата се наблюдават по-високи температури, но има и някои изключения. На Балканите, в Африка на юг от Сахара, в Западна Канада и в западната част на Съединените щати температурите бяха предимно по-ниски от средните. Както и в Антарктида, въпреки спадналата стойност на морския лед. Алпите и Хималаите пък бяха по-горещи от средното, а в Исландия условията бяха смесени, но тя постави рекорд за най-топла ноемврийска нощ над 60° географска ширина със скандалните 22,9 °C.