Ябълков оцет: Приятното падение на уелнес инфлуенсърката Бел Гибсън

| от |

През 2015 г. австралийската уелнес инфлуенсърка Бел Гибсън има цяла империя. Само на 23 години тя стартира популярно приложение, наречено The Whole Pantry, и написва съпътстваща готварска книга. Но успехът ѝ се дължи отчасти и на собствената ѝ вдъхновяваща история.

Гибсън твърди, че на 18 е била диагностицирана с невъзможен (заради мястото си) за операция мозъчен тумор и са ѝ оставали едва четири месеца живот. Въпреки това, чрез промяна на диетата си, упражнения и алтернативна медицина, тя е успяла да се излекува. Гибсън дори пише това в предговора на готварската си книга, като заявява, че е „стабилна от две години насам, без никакъв растеж на рака“.

Но по-късно в историята ѝ започват да се появяват неточности. Само четири месеца преди публикуването на готварската книга тя публикува във Facebook, че ракът ѝ се е разпространил на други места в тялото ѝ. Нещо повече, разследващи журналисти установяват, че тя никога не дарява 300 000 долара, които е събрала за различни благотворителни организации.

Когато последователите на Гибсън започват да я напускат, тя прави шокиращо признание: никога не е имала рак. Всичките ѝ публикации в блога, които популяризирали псевдонауката, която я е излекувала, са лъжи. В крайна сметка тя е осъдена да плати стотици хиляди долари глоби за умишлено заблуждаване на хората, но не успява да го направи, след като губи всичките си пари, когато „The Whole Pantry“ е изтеглена от App Store, а договорите ѝ за книги са прекратени.

Сега сериалът на Netflix „Ябълков оцет“ документира драматичния възход и падение на Бел Гибсън.

Нека да проследим тази дръзка история.

Как Бел Гибсън стана „уелнес гуру“ в социалните мрежи и заблуди последователите си

Преди още да съществува Instagram, Бел се прославя като един от първите големи „инфлуенсъри“ чрез блога си. През 2009 г., когато е само на 18 години, тя обявява, че е диагностицирана с неоперативен мозъчен тумор и ѝ остават само четири месеца живот. Тя също така прави скандални твърдения, че е получила инсулт, претърпяла е три сърдечни операции и за момент е починала на операционната маса.

Нейната история трогва читателите. Гибсън току-що е родила първото си дете и хората са смаяни, че младата майка е изправена пред такава трагична ситуация. Но тогава се случва чудо: инфлуенсърката продължава да живее въпреки прогнозата. Тя приписва това на промените в начина си на живот, които е прави, включително яденето на повече плодове и зеленчуци, редовните упражнения и изучаването на холистична медицина.

„Спрях химиотерапията и лъчетерапията – лекарите ми се изплашиха, но не можаха да ме убедят“, пише по-късно тя в своя книга. „Дадох си възможност да спася собствения си живот чрез хранене, търпение, решителност и любов – както и чрез сол, витамини и аюрведа лечение, краниосакрална терапия, кислородна терапия, колонистика и много други процедури.“

Гибсън се присъединява към Instagram, когато той дебютира през 2010 г., и в рамките на 3 години събира близо 300 000 последователи. След това, през август 2013 г., вече 21-годишната дама стартира The Whole Pantry – приложение за здраве, което предоставя рецепти и съвети за правилен начин на живот. През първия си месец в App Store то е изтеглено 200 000 пъти и е обявено за най-доброто гастрономично приложение на Apple за 2013 г.

Според съдебно дело, заведено срещу нея през 2017 г., Гибсън е спечелила повече от 300 000 долара само от приложението си за период от три години. Тя също така подписва договор с Penguin за готварска книга със същото име, която да придружава приложението, като получава допълнително 132 000 долара аванс. В тази сума дори не са включени партньорствата в социалните медии или рекламите, за които може да е получила още пари.

Тъй като историята на Бел става все по-популярна, тя използва славата си и за набиране на средства за различни благотворителни организации. През 2014 г. заявява, че е дарила 300 000 долара на 5 организации. Това, оказва се, щеше да бъде двигателят на нейното падение.

Крахът на една здравна инфлуенсърка

Бел Гибсън на 14 юли 2009 г., точно след като казва, че е диагностицирана с рак. Снимка: Facebook

В началото на 2015 г. една от близките приятелки на Гибсън, Шанел Маколиф, съобщава на репортери на The Age, че смята, че инфлуенсърката май е симулирала рака си. Ник Тоскано и Бо Донели задълбават по този сигнал – и това, което откриват, ги шокира.

Донели казва пред подкаста The Morning Edition: „Влязох в Instagram и потърсих Бел Гибсън. Погледнах какво е казвала и много бързо забелязах, че всичко, включително твърденията ѝ за здравето, бяха или много неясни, или напълно непоследователни, или просто още на пръв поглед неправдоподобни.“

Въпреки това, вместо да обвинят Гибсън, че лъже за здравето си, Тоскано и Донели решават да съобщят за нейните благотворителни дарения – или за липсата на такива. Благотворителните организации, на които тя твърди, че е дарила 300 000 долара, разкриват, че никога не са получавали нищо от нея.

След това се появяват родители на дете, болно от рак на мозъка, и заявяват, че Гибсън е използвала името на детето им при набирането на средства без тяхно знание. Те също така не виждат нищо от даренията.

Първоначално страниците на Бел в социалните мрежи трият всички коментари, в които се споменават тези съобщения. Скоро обаче тя не можа да пренебрегне нарастващите критики и е принудена да направи изявление.

През април 2015 г. австралийският седмичник за жени интервюира Гибсън, като я пита директно дали някога е имала рак. „Не“, отговаря тя. „Нищо от това не е вярно.“

„Не искам прошка“, продължава тя. „Просто смятам, че да обясня беше отговорното нещо, което трябваше да направя. Преди всичко бих искала хората да си кажат: „Добре, тя все пак е човек. Тя очевидно е имала особен живот. Тя поне уважително седна и каза това, което трябваше да каже, а сега е време да израсне и да се излекува“.

Гибсън твърди, че е имала тежко детство и са ѝ липсвали грижи. Тя назова и имената на двама лекари, които са ѝ казали, че има рак, но опитите ѝ да оправдае лъжите си просто още повече настроиват обществеността срещу нея. Отзвукът от признанието е незабавен – но това не е краят на проблемите, в които Бел ще се окаже.

Къде е тя сега?

Скорошна снимка, публикувана от Бел Гибсън в друг нейн акаунт под името Хари Гибсън. Снимка: Facebook

Макар че Гибсън никога не търпи криминални обвинения за измамата си, през септември 2017 г. ѝ е наложена глоба в размер на 410 000 долара за участие в търговска дейност с цел заблуда или измама. По-късно обаче тя твърди, че не е в състояние да плати, защото е загубила доходите си. Тя е похарчила стотиците хиляди долари, които е спечелила – включително парите, уж събрани за благотворителни организации – за апартамент на брега на морето, луксозен автомобил, дизайнерски дрехи, козметични процедури и ваканции в чужбина.

През 2020 г. и 2021 г. властите нахлуват в дома ѝ в опит да съберат неплатените глоби. По това време Гибсън е въвлечен и в още един скандал.

През януари 2020 г. The Weekend Australian съобщава за видеоклип, в който тя носи забрадка и твърди, че е станала член на етиопската общност оромо във Виктория.

Във видеото Гибсън възхвалява Аллах и нарича Етиопия „у дома“. В отговор Тарекегн Чимди, председател на Австралийската асоциация на оромо общността във Виктория, заяви пред вестника: „Не сме знаели за тази жена и не познаваме нейната предистория… Тя не е член на общността и също така не работи с нас“.

След този странен инцидент Гибсън до голяма степен запазва мълчание и остава извън полезрението. Сега обаче светлините на прожекторите отново са насочени към нея с излизането на сериала на Netflix „Ябълков оцет“, в който Кейтлин Девър е в нейна роля. Предстои да видим дали Гибсън ще реагира на тази най-нова адаптация на историята ѝ.

 
 
Коментарите са изключени за Ябълков оцет: Приятното падение на уелнес инфлуенсърката Бел Гибсън