Виктор Суворов бяга от ГРУ през 70-те години с две смъртни присъди и желание да създава литература

| от |

Той е един от последните оцелели и известни пришълци от изток на запад. Неговото политическо бягство успява да подразни Източна Европа, като и до днес се смята, че присъствието му е пагубно за международната политика. Той знае за нападението на Сергей Скрипял, преди да бъде пуснато в онлайн пространството и да се покаже в днешната телевизия. Виктор Суворов днес е на 74 години и продължава да използва своето име за създаването на фантастична литература, обвързана със световни конспирации, както и да дава мнение относно политиката в Европа. Дори и да не се смята за човек с меродавно мнение, бившият офицер на ГРУ може да разкаже много.

През 1978 г. е готов да напусне СССР и неговите началници разбират, че е успял да стигне до Великобритания. Познанията му и опита в съветските тайни служби позволява да разкрива някои от мистериите, които в онзи момент нямат отговор. На 19-годишна възраст е приет в комунистическата партия, а след това започва да работи като офицер в разузнаването. Първо е зачислен в окръг Волга, а след това работи за 808 независим разузнавателен корпус – именно там се намират Спецназ. Виктор присъства и на двата опита за свалянето на комунистическата власт в Източна Европа, първо е в Унгария през 1956 г. и след това е в Чехословакия през 1968 г.

Познава се лично със Скрипял, но когато журналистите решават да го попитат, той отказва да коментира темата – това е напълно разбираемо, особено след като Виктор също може да се смята за потенциална цел. И до днес някои бивши негови колеги го описват като блестящ разузнавач, който може да открие и сянка в тъмното. Никой не подозира как и защо е успял да пусне криптирано обаждане до британския консул в Женева, но го прави.

При срещата в близката гора, руснакът води със себе си двете си деца и съпругата си – също агент на разузнаването. По негови спомени са необходими няколко часа, преди да бъде изведен от страната и след това да се озове във Великобритания, където ще премине един от най-тежките си разпити. И до днес се смята, че има само двама души, които успяват да избягат от ГРУ – Скрипял и Суворов.

И към този момент Скрипял отказва да се появи в медийното пространство, той е под защита и няма да има право скоро да говори относно случилото се. Има и още една причина за неговото нападение, през 2004 г. е заловен, че работи за МИ6 и е предал своята собствена организация за пари. Виктор също не се е разминал с наказанията, той има две смъртни присъди – едната е подписана от ГРУ, а другата от ВСС.

С това послание и изпращане, бившият агент е повече от спокоен, че вече няма за какво да се притеснява, той е мъртъв, без значение какво се очаква от него. Макар и някога да е очаквал да работи в тоалетните, още при първата си вечер на английска територия започва да пише. На този етап има около 19 издадени книги, включително и някои интересни разкрития около Втората Световна война.

Успява да продаде повече от 10 милиона копия. Олег Гордиевски успява да избяга от СССР, след като прекарва около 11 години като двоен агент, помагайки на Британското разузнаване. Днес живее във Великобритания, но никой не знае къде точно, но Виктор знае и двамата коментират, че след този случай, охраната се е повишила многократно. В своите книги, Суворов ще разкаже много от детайлите и работата на ГРу през годините, както и някои от операциите по цял свят. Виктор си спомня как по време на обучението, учителите показват снимки на мъж, който трябва да се храни в крематориум с праха на изгорени тела, това бил първият урок – какво очаква всеки един човек, който дръзне да предаде организацията.

Мнозина смятат, че това е съдбата и на Олег Пенковски, който споделя какво точно карат корабите към Куба. Суворов отрича и заявява, че неговата смъртна присъда е изпълнена по друг начин. Що се отнася до Скрипял, той започнал да пътува по-често в чужбина, което събудило подозрения на ГРУ и решението, че евентуално може все още да работи за разузнаването. Разбира се, този човек знае много за славното минало, но днес критикува организацията, защото забелязва как тези хора са започнали да губят старото си кредо. След като успява да избяга, публикува една от най-добрите си книги „Ледоразбивачът“.

Използвайки достъпа си до много по-деликтна информация, авторът разказва как самият Сталин е имал намерение да нападне Германия. Неговите планове са били това да се случи между 1941 и евентуално до 1942 г. да превземе позициите на Германия. Сталин е имал планове да унищожи западната демокрация, като започне именно с Хитлер, който до този момент се справял блестящо и сам с тази задача. Според Виктор, Сталин не е бил толкова невинен, колкото се представя и до днес. Не е трудно да се види, че е един от виновниците за глобалния конфликт и просто не е имал времето да реагира с достатъчно висока скорост.

Относно по-съвременните събития, авторът и бивш разузнавач е на мнение, че макар и да не знае какво точно е участието на Москва в Брекзит, шансовете да присъстват и да се възползват от тази дейност, изобщо не са малко. Все пак при наличието на разногласия във вражеския лагер, всеки противник ще се опита да се възползва от ситуацията. Дори той не вярва, че ГРУ са го забравили, най-вероятно може да харесват книгите му, но един ден ще стигнат и до него и ще затворят тази част от книгата.

 
 
Коментарите са изключени за Виктор Суворов бяга от ГРУ през 70-те години с две смъртни присъди и желание да създава литература