Великите любовни истории: Екатерина Велика и Григорий Потьомкин

| от Вучето |

В края на октомври тази година се състоя премиерата на мини-сериала на HBO “Екатерина Велика”. Ако не сте запалени по историята, сигурно се чудите с какво толкова е привлякла вниманието на меркантилните американски кинаджии някаква си руска императрица, царувала преди повече от 200 години. Трябва да досетите обаче, че щом са направили сериал за нея, значи са надушили история, в която има всичко необходимо, гарантиращо да прикове зрителското внимание и да спечели критиците : секс, страст, власт, ревност, лудост, скандал… Това е историята на една императрица не само на трона, но и в леглото, както и на нейния фаворит сред многото любовници – офицер Григорий Потьомкин.

Преди да стане една от най-властните жени в руската история, Екатерина не е “велика”, но все пак е от благородническо потекло. Ражда се през 1729 г. с името София Аугуста Фредерика (което в последствие Руската православна църква й налага да смени) и е принцеса на Анхалт-Цербст. Родното й място Шчечин някога е било част от Прусия, а днес се намира на територията на Полша. Едва 15-годишна я омъжват за братовчед й – бъдещия император Петър III. Както може да се очаква от един подобен уреден политически брак, чиято единствена цел е Русия да се сдобие с наследник колкото е възможно по-скоро, е обречен на провал още от самото си начало.

Освен импотентен и стерилен (о, ужас!) Петър се оказва и напълно луд за връзване. Младата му булка е толкова отчаяна, че в един момент дори обмисля да сложи край на живота си. От злокобните мисли я разсейват само четенето на книги и ездата. И играта с кукли! Тъй като Петър избягва всякакъв физически контакт с нея, Екатерина остава девствена до 23-тата си година. Тогава в картинката на скучния й до този момент живот се появява първият й любовник, Сергей Салтиков, който с толкова старание и вещина отваря очите на Катенка за плътските наслади, че оттук нататък сексът се превръща в любимото й занимание. И ще остане такова до края на живота й.

Profile_portrait_of_Catherine_II_by_Fedor_Rokotov_(1763,_Tretyakov_gallery)

Снимка: By Ф. С. Рокотов – http://www.art-catalog.ru/index.php, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5110929

Междувременно в главата й постепенно се заражда идеята, че би могла да бъде в пъти по-добър владетел от нефелния си съпруг. Малко след като Петър се възкачва на престола след смъртта на майка си-императрицата през 1762 г., Екатерина организира преврат, лицето на който обаче е довереният й офицер от императорската гвардия (и неин любовник, разбира се) Григорий Орлов. Така де, няма тя да се бута между шамарите, ако евентуално нещата не се развият според плана. Орлов принуждава Петър да подпише абдикацията си, a седмица по-късно е удушен от по-малкия брат на Орлов.

Дали Екатерина е поръчала и убийството на Петър не се знае със сигурност, но воала̀! – Русия вече си има нова императрица. Времето на нейното царуване се определя като “Златния век” за Руската империя и се дава за пример в учебниците по история за просветен абсолютизъм. Екатерина забива болезнен шамар на духовенството, потушава бунтуве, води успешни войни и прибавя стотици хиляди мили към територията на страната.

Първата среща на Екатерина с десет години по-младия от нея Потьомкин е по време на преврата. Потьомкин е един от гвардейците, които арестуват съпруга й. Само че тогава между двамата все още нищо не се случва. Императрицата е решила да бъде вярна на Орлов и наистина устисква да не се въргаля в чужди легла в продължение на цели 14 години. Слага край на връзката им, когато разбира, че Орлов спи с 13-годишна нейна братовчедка. Въпреки, че й се носи славата на гневна и отмъстителна жена, фактите говорят, че с повечето си мъже императрицата се разделяла приятелски. Не и с Орлов обаче.

Всъщност да получиш благоразположението й и да станеш неин “фаворит” е чест, която вървяла в пакет с много привилегии: земи, титли и пр. Дали стават за леглото на императрицата се решавало от доверените й придворни дами, които предварително “опитвали стоката”. Всеки освободен от длъжността си фаворит бил щедро възнаграждаван, но тежко̀ на онзи, който дръзнел да предаде доверието и любовта й. Тогава ставало страшно…

Когато се разчува, че императрицата е била шута на Орлов, вече 35-годишният офицер Григорий Потьомкин съзира златна възможност да се намърда на овакантилото се място на придворен фаворит. И му се получава! Въпреки че е дебел и едноок алкохолик с просташки език, Екатерина е страшно привлечена от интелекта и нестандартния му чар.

Princepotemkin

Снимка: By After Johann Baptist von Lampi the Elder – http://www.barmin-ekb.ru/?page=katalog&id=100174, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130418

Според някои исторически източници офицерът притежава “слонски” член, което несъмнено е голям коз в ръцете му. Или по-точно между краката му. Тя го нарича своя “сродна душа”, “златен фазан”, “гений”, “тигър”, “герой”, “идол”… Скоро влюбването прераства в обсебване. Околните ги сравняват със сиамски близнаци, които не издържат да са разделени дори за няколко часа. Даже и да се намират в отделни апартаменти в двореца само на няколко метра разстояние един от друг, не престават фанатично да си разменят писма.

Само че, изглежда, Потьомкин е повече амбициозен, отколкото влюбен, защото в един момент започва да настоява да ръководи политическите дела на страната наравно с Екатерина. През 1776 г. връзката им минава на друго ниво. Двамата решават да заживеят в съюз, който, от съвременна гледна точка, бихме определили като отворена връзка. Потьомкин често снабдява императрицата с млади, надарени жребчета, а той самият разпуска в компанията на малолетните си племенници, които Екатерина предвидливо е направила свои придворни дами. Екатерина му има огромно доверие и затова неслучайно го назначава за главнокомандващ и губернатор на новозавладените територии в днешна южна Украйна. Но обсипването с титли и подаръци не спира до тука. Тя провъзгласява любимия си за принц на Кримското ханство, наскоро анексирано от Турската империя, а през 1783 г. го титулова принц на Свещената римска империя.

Както често се случва в холивудските филми обаче (а още по-често в живия живот), любовта между двамата постепенно избледнява. Но това в никакъв случай не слага край на силната им емоционална и, да я наречем, бизнес връзка. Въпреки че стриктно съблюдава с кого императрицата мачка чаршафите, от погледа му някак убягва младият Платон Зубов. Определено не го харесва, а когато се опитва да убеди Екатерина, че Зубов не е подходящ за нея, тя се подразва. За да не й се пречка в отношенията с младото гадже, изпраща Потьомкин на дипломатическа мисия в Яш, на територията на днешна Румъния. Той обаче няма късмета да стигне дотам, понеже по пътя умира от треска. Последните му думи са: “Изнесете ме от каляската! Искам да умра на полето.” Денят е 5 октомври 1791 г.

Когато научава за смъртта на най-любимия от всичките си любовници Екатерина е съкрушена. Въпреки че така и не се възстановява от шока от загубата, продължава да управлява със здрава ръка и мъдрост до смъртта си.

А как умира? Ами има много легенди относно причината за смъртта й, някои от които толкова скандални и абсурдни, че заслужават червена точка за неморално съдържание. Една от теориите е, че руската императрица умира по време на разюздан сексуален акт с… кон. Според друга треория издъхва, докато се опитва да се изходи в тоалетната. Истината за смъртта й обаче е далеч по-прозаична. 67-годишната Екатерина Велика предава Богу дух на 17 ноември 1796 г. в съня си след масивен мозъчен кръвоизлив.

 
 
Коментарите са изключени за Великите любовни истории: Екатерина Велика и Григорий Потьомкин