Самюел Белами става най-богатия пират в света и то само за година

| от |

Всеки човек има нужда от време, за да надгради умения, да се справи с конкуренцията, да намери правилното си призвание и още много други. Истината е, че прекарваме целия си живот в търсене на самите себе си, понякога ще открием това, което търсим след 10-20 години, друг път изобщо, а ако вярваме на историята Самюел Белами го прави точно за една година и освен това се смята за успешен в своята професия. Макар и прякорът му да е „черният“, Сам няма нищо общо с чумата, той е пират и макар да се смята за един от големите злодеи, онези, които са го познавали, разказват една различна история.

Самюел е известен със своята репутация на справедлив пират, сигурно звучи абсурдно, но е честен спрямо своя екипаж и може би точно това го прави най-богатия пират в историята на тази професия. Прякорът идва с черната му катранена коса. В рамките на 1716 до 1717 г. той успява да спечели в днешни цифри сумата от 140 милиона долара. Най-вероятно е можел да продължи професията, но никога не успява да използва натрупаното, нито неговият екипаж. Причината е, че към края на годината, техният кораб се разбива близо до бреговете на Масачузетс и никой не оцелява.

Плановете на Белами никога не са били  свързани с пиратството. Днес хората продължават да търсят неговия кораб и съкровищата вътре, но нека започнем историята от самото начало. Какво тласка Сам към толкова успешна кариера?

Роден е през 1689 г. в Западна Англия и като много момчета е заведен на доковете да работи. Той самият не иска изобщо да се намира у дома и винаги намирал много повече емоция в работата сред други хора. Майка му умира на много ранна възраст, семейството му е бедно, а Белами мисли всякакви варианти, за да изкара семейството си от мизерията. През 1702 г. вече се качва на кораба, като получава минимална заплата, но така и не може да се зарадва на средствата си – всички отиват за издръжка на семейството. На 17-годишна възраст от 1706 г. е добил опит и служи на кралската флота, което е постижение, а през 1714-1715 г. плава към колониите в Америка.

Избрал да се насочи към Масачузетс, защото там имал връзка с млада красавица на име Мария Халет, тя много обичала своя любим, но не и нейното семейство. Сам е беден, не толкова престижен и очевидно няма как да има отношения. След като искат пари от него, той решава, че ще стане пират, за да може да прибере своята любима Мария. Това е причината да стане пират. Първоначално искал да издирва разбити кораби около Западна Индия, след като испанците често теглили късата клечка при преминаването на този маршрут, но без успех. Следователно трябвало да плячкосва и го прави. Избира екипа на капитан Бенджамин Хорниголд и кораба Мери Ан.

Там успява да се скара доста сериозно с помощник-капитана – Едуард Тийч. Тийч по-късно ще създаде свое собствено име и ще бъде познат като „Черната брада“. На кораба Мери Ан се случват няколко неща. Първият капитан официално заявява, че иска да се пенсионира и вече е събрал средствата, докато Сам трябва да предложи на своите колеги избор: да се приберат у дома и да се борят с дълговете или да вдигнат черното знаме и да продължат да печелят. Изборът е логичен, а Сам трябва да изгради себе си като лидер. Има една голяма подробност, за него пиратският флаг означавал възраждане, а не смърт, както всички мислели. Нещо друго, той смятал, че това е бил пътят към възраждането на нови, свободни и по-богати хора, които вече не са роби.

Смята се за елегантен капитан, който не носи перука, просто оставил косата му да расте и да се превърне в това, което е. Отношението му към всички останали е повече от брилянтно. Никога не се кара, никога не влиза в конфликт и винаги се стреми да бъде част от екипажа. Една трета от неговия екипаж е от африканци, като още с поемането на командването, той ги обявява за свободни. В замяна, няма човек, който да не е готов да кърви за своя капитан.

И до някаква степен можем да признаем, че Мери Ан била нещо като Робин Худ в открито море. Нападенията над богатите кораби приключвала със средства, които се предлагат на бедните. Всички на борда споделяли с далеч по-малко богатите. Винаги вярвал, че богатите успявали  да крадат от бедните под плаща на закона, следователно той играе баланса. През февруари 1717 г. успява да спре кораба Уайдах, който точно е успял да продаде робите си в Ямайка и според архивите имал около 4.5 тона злато и сребро на борда. Една година пиратите обикалят Карибите и плават из Атлантическия океан.

Успяват да пленят около 50 кораба, а цифрите се калкулират, че сумата е около 140 милиона долара. През април 1717 г. Белами решава да се върне обратно в Кейп Код, надявайки се, че ще впечатли семейството. Казал на екипажа, че имат достатъчно и просто могат да се насладят на останалата част от живота си като благородници. Точно тук историята се обърква, и то не толкова добре. Корабът се отправя към Масачузетс и на 26 април 1717 г. се разбива в тъмното море, като с него заминават и всички натрупани богатства. Само двама мъже успяват да оцелеят, но така и не говорят.

Надявали са се, че рано или късно ще стигнат до златото. Освен това ще открием, че около 1984 г. подводният изследовател Бари Клифърд успява да открие кораба. До днес той е един от малкото открити пиратски кораби от тази епоха. Водолази успяват да извадят около 2000 артефакта, включително оръдия, монети и 400 бижута от най-различен вид. Не успяват да открият останките на Белами. Едва през 2021 г. има откритие на човешки останки, които тепърва ще се изследват, за да има артефакт от Робин Худ на седемте морета.

Снимки: Wikipedia

 
 
Коментарите са изключени за Самюел Белами става най-богатия пират в света и то само за година