Музикални хроники: Спомен за зараждането на Bon Jovi и за басиста, без когото то нямаше да е възможно

| от Тодор Ковачев |

През тази седмица ни напусна още един музикант, с когото свързваме непрежалимата музикална епоха на 80-те години.

Алек Джон Сач беше забележителен басист и съосновател на емблематичната рок група Bon Jovi – любима на толкова много хора, включително и в България. Редица от вечните хитове на състава, свързван предимно с неговия фронтмен и лидер Джон Бон Джоуви, нямаше да са същите без починалия на 70-годишна възраст Сач.

Всъщност бандата изобщо нямаше да се оформи в оригиналния си вид без приноса на бас китариста – и тъкмо това припомниха от Bon Jovi, когато съобщиха тъжната вест.

„Съкрушени сме от новината за смъртта на нашия скъп приятел Алек Джон Сач. Той беше неповторим. Като създател на Bon Jovi, Алек беше неразделна част от сформирането на групата. За да сме честни, открихме пътя си един към друг чрез него. Алек беше винаги див и пълен с живот. Днес тези спомени ни носят усмивки и сълзи. Ще ни липсва много“, написаха от групата.

Биографията на Сач е неразривно свързана с прочутата рок група и ни връща в един велик музикален период.

Бандата е основана през 1983 г. в Ню Джърси и носи името на вокалиста си, но макар че Джон Бон Джоуви е лидерът, Сач е човекът, който го свързва с повечето от останалите.

Басистът е приятел от детинство с барабаниста Тико Торес, а успява да привлече и фамозния китарист Ричи Самбора, с когото е свирил преди това в група на име Message.

Те, заедно с кийбордиста Дейвид Брайън, се превръщат в основателите на Bon Jovi.

По онова време Алек Джон Сач вече е ветеран в процъфтяващата музикална сцена на Ню Джърси и даже е мениджър на местната зала Hunka Bunka Ballroom, в която Джон Бон Джоуви се изявява още като тийнейджър с един от ранните си състави.

Певецът показва таланта си на крехка възраст и още 13-годишен вече се изявява на сцена с първата си група Raze. Преди да е навършил 20, Бон Джоуви сформира още няколко състава, а през 1981 г. записва първия си сингъл Runaway в студиото на братовчед си с помощта на студийни музиканти.

На тази песен ѝ предстои да се превърне във вечен хит, но не и моментално – минава се през период, в който Бон Джоуви работи в магазин за обувки преди да създаде групата, с която ще направи големия си пробив. Runaway избухва в радиоефира през лятото на 1983 г., а в началото на 84-та излиза дебютният албум на Bon Jovi, носещ името на формацията.

Нещата около бандата започват да се случват и скоро те вече подгряват Scorpions в Щатите и Kiss в Европа. Третият албум Slippery When Wet (1986) окончателно превръща Bon Jovi в световна сензация и с хитове като Wanted Dead Or Alive, You Give Love a Bad Name и Livin’ on a Prayer продава над 28 млн. копия по света.

Алек Джон Сач остава част от Bon Jovi в златните времена на групата през 80-те и началото на 90-те, а през 1994-та е заменен на баса от Хю Макдоналд.

През 2018 г. Сач се събра с групата за въвеждането ѝ в Залата на славата на рокендрола и се върна десетилетия назад, за да си припомни как започва всичко.

„Когато Джон Бон Джоуви ми се обади и ме покани да стана част от неговата банда преди много години, аз веднага осъзнах, че е много сериозен и че има визия, към която иска да ни приобщи. И съм изключително щастлив, че бях част от тази визия“, каза тогава Сач.

Той може и да попадаше сред онези музиканти, които са орисани да не бъдат напълно оценени приживе, поне от масовата публика. Но никога не е късно да се върнем към песните, които с неговото активно участие оформят легендата, наречена Bon Jovi.

 
 
Коментарите са изключени за Музикални хроники: Спомен за зараждането на Bon Jovi и за басиста, без когото то нямаше да е възможно