Какво мисли Никола Тесла за вегетарианството

| от |

Никола Тесла често е смятан за един от най-ярките умове през последните два века като е най-известен със своите визионерски инженерни идеи и дизайна на съвременната система за захранване с променлив ток.

Подобно на много аспекти от неговия ексцентричен живот, явно изобретателят пророк е бил обсебен и от диетата си. През по-голямата част от своята зрялост – когато мозъкът му е бил най-плодотворен – Тесла не е толкова всеотдайно настроен към здравето си: той е пиел безумно много кафе, пушил е страстно и, представете си, е ял месо.

Въпреки това, с течение на годините, все повече анализира и ограничава своя хранителен прием като преминава към пескатарска диета (в която основният източник на протеини е рибата и въобще морските дарове) и в крайна сметка става напълно вегетарианец.

Негова биография от 1944 г., озаглавена „Блудният гений: Животът на Никола Тесла“ от Джон Дж. О’Нийл гласи: „С течение на годините Тесла постепенно къса отношения с месната диета. Той първоначално се ограничава до рибата, която приема винаги варена, и елиминира изцяло останалото месо. По-късно почти напълно премахва и рибата и живее на вегетарианска диета.“

Изглежда изборът му да стане вегетарианец се основава на здравето и благосъстоянието, но също така и на опасенията за селското стопанство и околната среда.

„Относно общите принципи отглеждането на едър рогат добитък като средство за осигуряване на храна е нежелателно, тъй като в смисъла, интерпретиран по-горе, то несъмнено трябва да има тенденция към добавяне на маса с „по-малка скорост“. Със сигурност е за предпочитане да се отглеждат зеленчуци и затова смятам, че вегетарианството е похвално отклонение от така установения варварски навик“, пише Тесла в издание от юни 1900 г. на The Century Illustrated Magazine.

„Това, че можем да се храним с растителна храна и да вършим работата си дори по-добре, не е теория, а добре доказан факт. Много раси, които се хранят почти изключително със зеленчуци, имат превъзходна физика и сила“, добавя той.

Никола също се отказва от пушенето, след като сестра му се разболява, и отбягва така обичаните си стимуланти, включително любимата му напитка, кафето.

„Като млад той пиеше много кафе и макар постепенно да осъзнаваше, че страда от неблагоприятни ефекти от него, открива, че този навик му е труден за прекъсване. Когато най-накрая взема решение да не пие повече от него, той се придържаше към доброто си намерение, но беше принуден да признае факта, че желанието за ободряващата напитка си остава. Той се бори с това желание като поръчва с всяко хранене кана от любимото си кафе, и му се налива чаша от него, за да усетща аромата“, пише О’Нийл в биографията.

Не е ясно защо Тесла е бил толкова пламенно против кофеина в по-късния си живот, но той всъщност става такъв страстен противник на стимуланта, че пише през 1935 г., че хората по света ще загубят вкуса към него в рамките на един век.

Подобно на някои от другите му прогнози, изглежда, че той може да е сбъркал и тази, освен ако през следващото десетилетие не ни очакват някакви извънредно големи изненади (което не е изключено…).

„Повече хора умират или се разболяват от замърсена вода, отколкото от кафе, чай, тютюн и други стимуланти. Аз самият избягвам всички стимуланти. Също така практически се въздържам от месо. Убеден съм, че след един век кафето, чаят и тютюнът ще бъдат вече не е на мода. Алкохолът обаче пак ще се употребява. Той не е стимулант, а истински еликсир на живота. Премахването на стимулантите няма да стане насилствено. Просто вече няма да е модерно да се трови системата с вредни съставки“, пише Тесла в статия на списание Liberty, озаглавена „Машина за прекратяване на войната“, написана през 1935 г.

Einstein patentoffice

И Никола Тесла не е единственият известен гений от тази епоха, избрал вегетарианска диета. Алберт Айнщайн е бил всеяден през по-голямата част от живота си, но се е насочва към вегетарианството около година преди смъртта си през 1955 г.

Поради нарушения на храносмилателната система, а по-късно и по морални причини, той ограничава приема на месо през последните четири десетилетия от живота си и в крайна сметка спира да го яде напълно.

Няма обаче индикации, че той е отрязал и млякото, яйцата, както и другите животински продукти, въпреки здравната необходимост. Основната причина за това е, че той вероятно не е знаел, че веганството изобщо е опция. Въпреки че със сигурност е имало хора, живели преди него, които не са консумирали никакви животински продукти или не са носили никакви животински материали, веганството, както го познаваме днес, не е съществувало през по-голямата част от живота на Алберт.

 
 
Коментарите са изключени за Какво мисли Никола Тесла за вегетарианството

Повече информация Виж всички