Човекът, който направи неприличен жест на Хитлер

| от |

Боб Йънг е роден в Бейкърсфийлд, Калифорния, на 15 януари 1916 г. Той участва на Олимпийските игри през 1936 г. като състезател по щафетно бягане и печели сребърен медал. Но въпреки тези две исторически (и много готини) постижения, върха в кариерата на Боб Йънг и определено „най-готиното“ нещо, което е направил някога, е малко встрани от спорта. Той показва среден пръст на Адолф Хитлер.

Боб е роден и израснал в района на Уийдпач в Калифорния. Посещава гимназия в графство Керн Юниън (по-късно преименувана на Бейкърсфийлд Хай). След дипломирането си учи и тренира лека атлетика в колежа Бейкърсфийлд. Там Боб се срещна и с бъдещата си съпруга Алис. Въпреки че успява да покаже неприличен жест на един от най-злите хора в историята на човечеството, всъщност може би още по -готин момент в живота на Боб и реалното му най-голямо постижение е щастливият брак с любимата му, Алис. Двойката прекарва заедно изумителните 71 години.

Боб и Алис излизат само на една среща в колежа Бейкърсфийлд, преди Боб да се отправят към Университета в Калифорния, където учи икономика три години. Вече на 20 години той се отправя към Летните олимпийски игри в Берлин през 1936 г. като най-младият член на отбора на САЩ на тези Игри.

За тях Боб си спомня: „Всеки ден, когато Хитлер идваше на стадиона, хората го посрещаха със стандартното „Хайл Хитлер“… понякога, ако гестапото не беше наоколо, ние му показвахме среден пръст.“

Bundesarchiv Bild 183-G00630, Sommerolympiade, Siegerehrung Weitsprung

Джеси Оуенс на почетната стълбичка след като печели злато на скок на дължина

Както споменахме, щафетният отбор на Боб печели сребърен медал в Берлин. Това им постижение обаче, както и всички останали, бяха засенчени от безсмъртния Джеси Оуенс и неговите четири златни медала.

По-късно, през през 1937 г., Йънг завършва Унивесритета в Калифорния. Малко след това той и неговият любителски отбор по щафетно бягане поставят световен рекорд на 2 мили щафета. За съжаление, обещаващата любителска атлетическа кариера на Боб приключи през 1938 г., когато получава контузия на заден бедрен мускул. Но това е колкото тъжен, толкова и сладък момент за него, защото след контузията си той е назначен на работа в Standard Oil, което го връща в родния му град Бейкърсфийлд. И обратно към Алис.

Те се срещнат отново в балната зала в Ла Гранада. Двойката подновява връзката си и отново се влюбва. Двамата се женят на 14 юли 1939 г. и след това отглеждат заедно двама сина – Майкъл и Гари. По време на Втората световна война Боб става одитор и цивилен служител в администрация на Военноморските сили на САЩ въс военноморската база и корабостроителница Терминал Айлънд в Южна Калифорния. След войната Боб и Алис се преместват обратно в Бейкърсфийлд.

През 1955 г. той става един от първите фермери на грозде в Пасо Роблес. Младото семейство живее с лозето си 22 години, след което става приятел с Пол Масън, който има винарска изба и по-късно ще купи лозет. След това, през 1977 г., Боб се радва на щастлива и заслужена пенсия. Тя включва ангажимента да е дядо на 9 и прадядото на 22 деца. „Той беше много скромен човек“, спомня си синът му Майк, „Той беше просто обикновен човек „. Боб Йънг почина на 3 февруари 2011 г. на 95-годишна възраст.

Боб беше много неща: съпруг 71 години, горд баща, дядо и прадядо, носител на олимпийски сребърен медал, част от отбор със световния рекорд, успешен фермер и човек, който директно показа на Хитлер какво мисли за него. Не става по-хубаво от това.

Има една популярна история, според която Хитлер пренебрегва 4-кратния златен медалист Джеси Оуенс като напуска Олимпийския стадион, когато трябва да поздрави победителите на почетната стълбичка, включително Оуенс. Атлетът обаче отрича това твърдение: „Хитлер имаше график кога да дойде на стадиона и кога да си тръгне. Случи се така той да напусне преди церемонията за победителите на 100 метра. Но преди да замине, когато отивах ма участие в едно предаване и минах близо до ложата му, той ми махна и аз му махнах в отговор.“ По-късно Хитлер изпраща на Оуенс надписана снимка на себе си. По-нататък Оуенс каза: „Хитлер не ме пренебрегна – Франклин Рузвелт ме пренебрегна. Президентът дори не ми изпрати телеграма… Когато се върнах в родината си, след всички истории за Хитлер, не можех да се возя отпред в автобуса. Трябваше да се качвам от задната врата. Не можех да живея там, където исках. Не ме поканиха да се ръкувам с Хитлер, но не ме поканиха и в Белия дом да се ръкувам с президента.“

 
 
Коментарите са изключени за Човекът, който направи неприличен жест на Хитлер