През 1492 г. Христофор Колумб се отправя на пътешествие, което ще промени хода на историята. Въпреки че спорното му откритие на Новия свят е добре известно, мистериите около мястото на последния му покой и неговият произход озадачават историците от векове.
След смъртта му през 1506 г. тленните му останки са препогребвани няколко пъти в различни държави в продължение на стотици години, което предизвиква спорове дали обявеното място на финалния му гроб в катедралата в Севиля, Испания, е действително реално.
Сега, благодарение на новаторски ДНК изследвания, този въпрос е решен. Освен това станаха известни и изненадващи подробности за неговия произход, като учените твърдят, че той е роден в Испания, а не в Италия, и че е от сефарадски еврейски произход.
Пътешественик и след смъртта
На 54-годишна възраст известният изследовател Христофор Колумб умира през 1506 г. във Валядолид, Испания. През 14-те години преди смъртта си той е страдал от подагра и артрит. Здравето му продължава да се влошава и той често е прикован към леглото за месеци наред.
След смъртта е погребан в Параклиса на чудесата в манастира „Свети Франциск“ във Валядолид. По-късно обаче, по молба на сина му, е преместен в манастира Ла Картуха в Севиля. След това през 1536 г. неговите и останките на сина му са пренесени в църква в колониалния град Санто Доминго, днес Доминиканска република. В завещанието си Колумб иска да бъде погребан там.
Въпреки това, когато Франция поема контрола над острова през 1793 г., останките са препогребани в Хавана, Куба. Те остават там до поражението на Испания в Испано-американската война и до предаването на Куба през 1898 г. Оттам останките са пренесени в Севилската катедрала.
Очевидно това често местене предизвиква безпокойство сред историците. Първоначален преглед на останките в Севиля разкрива несъответствия с известната информация за възрастта на Колумб при смъртта му и общия му ръст. Освен това властите на Доминиканската република твърдят, че останките всъщност никога не са напускали острова.
Така в продължение на години хората се питат дали в катедралата в Севиля наистина се намират останките на Христофор Колумб, което кара испанските учени да се заемат сами с тази загадка.
Започвайки със събирането на ДНК от останките в катедралата през 2003 г., учените едва сега получават отговорите, които са търсили.
Нови изследвания – нов човек
Проби от костите на Христофор Колумб, които са тествани от учени.
През 2003 г. историците Марсиал Кастро и Хосе Антонио Лоренте отварят гробницата на Колумб в катедралата и събират ДНК проби от костите.
След това те са сравнени с ДНК на сина му – Ернандо, който също е погребан там. По това време резултатите са съвпаднали, но все още е имало голяма шанс за грешка. По онова време технологията просто не може да потвърди категорично, че останките принадлежат на Христофор Колумб.
Тогава, през 2020 г., испанската телевизионна компания RTVE подготвя документален филм, който не само да открие истинското място на гроба на Колумб, но и да хвърли светлина върху мистериозния му произход. Ръководен от Лоренте, експерт по съдебна медицина, екипът на документалния филм изследва тези исторически загадки.
Разследването включва сравняване на ДНК пробата от 2003 г. с останки от много от роднините на Колумб, за които има сведения. За да повиши валидността на тестовете, изследователският екип възлага на отделни лаборатории от Испания, САЩ, Мексико и Италия да направят сравнението и да представят собствените си заключения.
„Процесът беше извършен независимо, без комуникация между клиниките, което гарантира обективността на данните“, казва Лоренте пред El País.
В крайна сметка лабораториите потвърждават, че останките в катедралата в Севиля наистина са на Колумб.
„Днес беше възможно да се провери с помощта на нови технологии – така че предишната частична теория, че останките от Севиля принадлежат на Христофор Колумб, беше окончателно потвърдена“, казва Лоренте пред Ройтерс.
Що се отнася до истинския произход на мореплавателя, разследването разкрива, че е бил сефарадски евреин от Западна Европа, вероятно от Испания.
„Имаме ДНК от Христофор Колумб, много частична, но достатъчна. Имаме ДНК от Ернандо Колон, неговия син“, казва Лоренте в документалния филм. „И както в Y-хромозомата (мъжката), така и в митохондриалната ДНК (предавана от майката) на Ернандо има черти, съвместими с еврейския произход.“
Това вълнуващо ново откритие идва в подходящ момент – 532-рата годишнина от пристигането на Колумб в Новия свят. Въпреки това някои учени започват да поставят под съмнение тези твърдения, като е вероятно да се стигне до още повече дебати, когато новите резултати скоро бъдат публикувани в рецензирано списание.