Убийството на Джон Ф. Кенеди, 35-ия президент на Съединените щати, е едно от най-обсъжданите събития в историята на американската политика. Той умира след като е прострелян в главата и шията, а впоследствие тялото му е преместено от Тексас във Вашингтон, окръг Колумбия, в бронзов ковчег. Нещо, което мнозина може да не знаят обаче, е, че този бронзов ковчег не е ковчегът, в който е погребан.
Убийството на Джон Ф. Кенеди
На 22 ноември 1963 г. Джон Ф. Кенеди, губернаторът на Тексас Джон Конъли и техните съпруги се возят в кортеж през центъра на Далас. В 12:30 ч. от Тексаското хранилище за училищни книги отекват изстрели, насочени към конвоя. Лицето зад тези изстрели е ветеранът от морската пехота на САЩ Лий Харви Осуалд, който наскоро е нает на работа във въпросното книгохранилище.
Кенеди е улучен в главата и врата, а Конъли е прострелян в гърба. Веднага след това президентът е откаран по спешност в мемориалната болница Паркланд, където в 13:00 часа е обявен за мъртъв. Въпреки че е сериозно ранен, Конали се възстановява успешно.
Малко преди 14:40, вицепрезидентът Линдън Б. Джонсън, който придружава Кенеди в кортежа и е две коли по-назад по време на стрелбата, полага клетва като 36-ият президент на страната на борда на президентския Air Force One.
Нуждата от два ковчега
Непосредствено след убийството на Кенеди, някой от екипа му се обажда на Погребален дом О’Нийл в Далас и иска най-добрия им наличен ковчег да бъде доставен в болницата. Собственикът на погребалния дом, Върнън О’Нийл, избира бронзов с бяла сатенена инкрустация от компанията Елджин Каскет. По това време луксозната кутия е с цена 3995 долара – повече от 36 000 долара днес.
След като натоварва ковчега в катафалка, О’Нийл отива с колата до болницата, където e шокиран от състоянието на тялото на Кенеди, от чийто огнестрелни рани все още тече кръв. За да предпазят вътрешността на ковчега да не се нацапа от кръвта, той и няколко медицински сестри увиват тялото в ленени чаршафи и облицова ковчега с фолио.
По искане на Жаклин Кенеди аутопсията е извършена във военноморската болница Бетесда, близо до Вашингтон, окръг Колумбия. Тялото на съпруга й е натоварено в пътническата част на Air Force One и отлита обратно към столицата. Когато ковчегът е отворен в болницата, лекарите установяват, че предпазните мерки, предприети от О’Нийл, са били неефективни.
След като тялото е балсамирано, ковчегът вече се смята за неизползваем за излагането на Кенеди в сградата на Капитолия и съответно е сменен. Без да знаят какво да правят с първия, погребалният дом, който балсамира Кенеди, го държа в тях повече от година.
Съхраняването му от „болезнено любопитните“
След погребението на Кенеди правителството на САЩ и Върнън О’Нийл започват да спорят за цената на оригиналния ковчег. Правителството смята, че цената е прекомерна, а О’Нийл иска да върне ковчега в Далас, тъй като е получил оферти от 100 000 долара – еквивалентни на близо 1 милион долара днес – от желаещи да го закупят.
Нежелаейки ковчегът да попада в ръцете на „болезнено любопитните“, правителството плаща на О’Нийл дължимото и го поставя в Националния архив, където остава в продължение на две години.
Пускането на ковчега в морето
През 1999 г. са публикувани документи за съдбата на ковчега след престоя му в Националния архив. Робърт Кенеди, главният прокурор на Съединените щати по това време, се обръща към правителството да го пусне в морето, за да гарантира, че никога няма да попадне в ръцете на онези, които биха използвали смъртта на брат му за користни цели. След като е одобрена, работата по унищожаването му е предоставена на американската армия.
Командир на подводница е натоварен със задачата да измисли как безопасно да се пусне и потопи ковчега. Той е предаден на ВВС на САЩ като в него са поставени три 80-килограмови торби с пясък и са направени 42 дупки. Освен това той е снабден и с два парашута, за да се гарантира, че няма да се разпадне при удар с водата.
И така, в една оживена февруарска сутрин през 1966 г. транспортен самолет C-130 Hercules излита от базата си и достига небето над Атлантическия океан, на около 160 километра източно от Вашингтон, окръг Колумбия. Районът, използван като сметище от военните за неизползвани и остарели боеприпаси и оръжия, е избран, защото е извън пътищата за редовно корабоплаване и въздушни пътувания и „там ковчегът няма да бъде обезпокояван от тралене и други дейности на морското дъно“.
След спускане до 150 метра височина, опашният люк на самолета е отворен и ковчегът е пуснат във водата. Според бележка от 25 февруари 1966 г. на специалния помощник на министъра на отбраната, „парашутите се отварят малко преди срещата с водата и целият товар остава непокътнат и потъва рязко, ясно и веднага след лек удар“. След като обикаля района в продължение на 10 минути, C-130 отлита обратно към континента.
Съдбата на ковчега в известен смисъл е доста подходяща, тъй като Кенеди, ветеран от флота, веднъж действително е обмислял погребението му да бъде в морето.
* * *
Робърт Кенеди секунди преди да бъде застрелян
Братът на Джон – Робърт Кенеди – постигна големи победи, когато печели първичните избори в Калифорния и Южна Дакота на 4 юни 1968 г. Той се обръща към поддръжниците си малко след полунощ на 5 юни в балната зала на хотел The Ambassador в Лос Анджелис. Излизайки от залата, Боби минава през кухнята на хотела, след като му казват, че това е по-пряк път до залата за пресата. Той минава от там, въпреки че е посъветван от своя бодигард – бившия агент на ФБР Бил Бари – да избягва кухнята. В претъпкания кухненски коридор Кенеди се ръкува с хотелския служител Хуан Ромеро точно когато Сирхан Сирхан, 24-годишен палестинец, открива огън с револвер .22 калибър. Кенеди е ударен три пъти, а други петима са ранени.
Въпреки интензивната неврохирургична намеса за отстраняване на куршума и костните фрагменти от мозъка му, Кенеди е обявен за мъртъв в 1:44 сутринта на 6 юни, почти 26 часа след стрелбата.
Смъртта на Робърт, както и убийството на брат му през 1963 г., са обект на редица конспиративни теории.