Измина почти година, откакто повече не сме чули нищо за Covid и неговите производни. В това особено красиво време е добре да си спомним за всички абсурдни идеи, особено като идеята, че щяло да има лагери, в които да се затварят неваксинираните, после имаше легенди, че ваксината идва с нано чипове и всякакви други технологии. Резултатът от всичко това беше трагичен, особено след като рекламната кампания на фалшивите гурута им помогна да яхнат вълната и да платят своята известност с цената на човешки животи.
И докато всички се надяваме, че пандемията е зад гърба ни, Китай започна да дава притеснителна информация за висок брой заболели в Северен Китай. Беше необходимо доста време на Световната Здравна организация да успее да получи информация, след като постави 24-часов срок за предоставяне на информация относно високият брой на заболели. Оказва се, че някои китайци публикуват в своите социални профили, че се налага да чакат по 8 часа, за да получат медицинска помощ.
Тишината беше доста дълга и накрая Китай заяви, че не става въпрос за нов и неизвестен вирус, а за появата на зимен грип, който е успял да разболее мнозина. Китайската версия в този случай е, че медицинската им система не се задъхва и никой не чака толкова време, за да получи помощ. Официалната версия също така посочва, че въпросният грип дори не може да стигне до 1/3 от напрежението, което здравната система е имало по време на пандемията. Световната Здравна организация заяви, че при направените изследвания не са открити нови и неизвестни патогени.
Мнението на Мария Ван Керкхове е, че скокът на заболявания се крие в 2-годишната пауза и затварянето на деца в по-стерилна обстановка. Тъй като най-малките нямат никаква имунна система и организмът им не е бил излаган, те са първите, които се разболяват. Обяснението наистина е логично, а експертите посочват, че вълната на заболяването е много по-ниска от тази през 2018-2019 г. По мнение на експертите, почти всяка една страна е била подложена на същата аномалия.
До този момент се достигна, след като СЗО официално поиска обяснение за високият брой деца, разболели се с пневмония. Твърди се, че след коронавируса са наложени особени промени, изискващи по-висока прозрачност и сериозен контрол на статистиката, която отразява по-сериозните заболявания. Здравните експерти вече са дали препоръка за отварянето на повече клиники и по-бързо обслужване на болните.
Предоставената информация не е толкова успокояваща, тъй като Китай все още не е успял да се справи с пандемията и в момента предстоят някои от критичните месеци, особено след като има няколко месеца за празнуването на китайската нова година и сериозният наплив от хора, които ще пътуват до Китай. Рискът от инфекция се повишава, но мнозина са особено скептични относно наличието на нов вирус.
През последните години се твърдеше, че Китай винаги е споделял прозрачно и точно своята информация за covid, което не отговаряше на истината, особено след като няколко месеца по-рано стана ясно, че коронавируса е започнал да натоварва здравната им система. В същият момент открива, че индийски експерти като д-р Кабра не са толкова критични към високият брой заболявания, те са били очаквани за зимните месеци и отново се отхвърля възможността за втора подобна вълна на коронавируса, поне на този етап.
Разгледаната микоплазма не е посочила наличието на нови или необичайни вируси за сезона, няма и индикация за наличието на нов организъм, който може да отключи пандемия като ковид. Кабра също обяснява тази аномалия и с факта, че се разболяват предимно деца на 5-годишна възраст, а на тяхната възраст често се случва да са преминали през 3-8 пъти покрай инфекции на година. Проблемът е, че едно болно дете може да зарази до 10 други, а ако има деца, които са излизали по време на пандемията и ограниченията, тялото им няма да бъде под никакъв риск. Лекарите продължават да са категорични, че добрата хигиена трябва да е в основата на всичко.
Мнението на него и други специалисти е, че след последната пандемия има далеч повече знания, които могат да се приложат и да се реагира по-бързо. Лекарите в Китай са натоварени със задачата да съобщават веднага за нови аномалии при лечението. Има ли място за паника, след като СЗО посочва, че представените данни не издават някакви притеснителни белези. До някаква степен е напълно очаквано да бъдем по-скептични към предоставената информация, колкото и логично да звучи.
Преди началото на коронавирус пандемията беше ясно, че Китай умишлено скрива информация относно заболелите и възникналите медицински проблеми. Благодарение на Фанг Бин, който за първи път заговори за проблемите в Китай и посочи, че болниците наистина се задъхват, не беше възнаграден за това, че е помогнал на света и се е опитвал да предотврати едно по-жестоко бедствие, жителят на Ухан беше изпратен директно в затвор и прекара 3 години.
През февруари 2020 г. Фанг публикува снимки на болниците в Ухан и показа как хора влизат в болница и не излизат, а ден след ден идват нови и нови пациенти. Източници посочват, че Фанг е бил изправен пред таен съд за разкритието си. Неговата присъда е била за провокация и създаване на паника в Китай, макар и две години по-късно да се оказа, че неговите предупреждения са били адекватни.
Подозираме, че след подобна съдба е напълно очаквано да се пази тишина и никой друг да не последва примера на бившия адвокат (Фанг е юрист по образование). Шансовете да се повтори една пандемия, не са големи, казват експертите, но същите твърдения се появяваха и в зората на последната такава, за да може с лека ръка да се отхвърли и тази версия. Никой все още не е категоричен и не може да отрече притесненията, особено след като социалните мрежи не спират да показват клипове на пълни болници и пристигащи пациенти.