САЩ е изключително интригуваща страна, която отдавна демонстрира впечатляващи нива на патриотизъм, не трябва да забравяме, че дори цитатът на настоящия американски президент постави страната на първо място, а след това последваха и редица забавни клипове, които да иронизират държавния глава. Проблемът в САЩ е, че днес можем да открием достатъчно организации, които се опитват да критикуват света за най-различни качества.
И забележете, че критиката идва от страната, която поддържаше робството най-дълго от всички демократични страни, известна е с човешките си експерименти, нарушаването на етиката, свободата на словото и отказва медицинска помощ на населението си, превръщайки всичко в един вълнуващ бизнес. Погледът към високите нива на патриотизъм изобщо не е случаен. Както СССР изпитва значителни затруднения в своята икономика и задоволяването на потребителя, така се случва и с другата велика сила в лицето на САЩ.
Капиталистите на запад се възползвали от отворените пазари, но много скоро от страната на изгряващото слънце започнала да пристига стока, която е достатъчно конкурентно способна, на разумна цена и освен това, често се оказва по-добра.
Такъв пример може да бъде японската автомобилна индустрия, която в зората си е способна да произведе изключително здрави, евтини и надеждни коли, докато американските конкуренти залагали на съвсем друга стратегия. Преди много години, когато VW Beetle навлиза на пазара в САЩ, мнозина се забавляват искрено с малката скромна машина. Но със силата на рекламата, безумно ниската цена и правилния подход, германците успяват да направят това, което Хитлер е пропуснал – да ги победи чрез индустрията.
През 80-те години на миналия век, Япония вече е индустриална сила, която може да произведе сериозно количество автомобили. В резултат на това, повечето служители на General Motors и Ford започнали да усещат наближаващата криза и буквално очаквали дните, в които ще бъдат съкратени или освободени от работната си позиция. Едва ли е особено приятно за един човек да изгуби работата си, защото работник от другия край на света прави нещо по-качествено и по-добро. Да не забравяме, че американците все още помнят болката от Пърл Харбър.
С това нараства и агресията към всеки японец на американска територия е под потенциална заплаха от директен конфликт със застрашително увеличаващата се безработица. И така историята ни води до Винсънт Чен. Той се ражда през 1955 г. в китайската провинция Гуангдонг. Баща му е американец, който получава правото да доведе азиатска съпруга, след като е участвал във Втората Световна война. За съжаление неговата съпруга не успява да роди дете и затова с малко повече възможности и двойно гражданство, двойката отива в Китай и открива малкия Винсънт в сиропиталището.
Семейството на Винсънт след издаването на присъдата.
Израстването в САЩ има своите главоболия и младежът често става обект на подигравки. Въпреки всичко успява да завърши гимназия, а след това получава възможност да учи в Контролния институт за анализ на информацията. Талантът му се забелязва и получава възможност за работа при един от американските автомобилни производители на части, но понеже е все още млад и има нужда от пари, през уикендите работи като сервитьор в различни ресторанти в Мичиган.
Животът на Винсънт не е особено прекрасен и никога не можел да се смята за розов. Човекът се радвал на възможностите, които има и се надявал, че ще постигне толкова рекламираната американска мечта във времето. И така с бавни, но сигурни стъпки, животът започвал да се нарежда, освен това младежът много скоро успял да се сгоди и да насрочи дата за сватбата си. Като всеки уважаван мъж, Винсънт решил да отпразнува събитието като покани приятели на стриптийз клуб в Детройт. Присъствието му очевидно смущава жителите на американската автомобилна столица и много скоро се достига до конфликт. Винсънт е изведен от заведението и жестоко пребит от двама служители на американска автомобилна компания. Причината за нападението е елементарна – помислили го за японец.
Нападението е изключително жестоко и 27-годишният мъж е откаран в болница, докато неговите нападатели в съда се разминават само с глоба от 3000 долара. За съжаление след четири дена в болницата, лекарите са принудени да напишат в картона и часа на смъртта. Според очевидците, проблемът започнал заради наемането на стриптизьорка и много скоро прераснал в икономическа война, Майкъл Нитз и Роналд Ебънс започнали да крещят, че заради хора като Винсънт, те са останали без работа.
В полицията те признават, че са преследвали Винсънт с бейзболна бухалка в продължение на 20 минути, преди да отнемат живота му. Съдия Чарлз Кауфман описва убийството като кръчмарска свада, която не завършва добре и поставя убийците на 3-годишна пробация. За него, подсъдимите не са хора, които имат престъпни досиета, те са работници, които са работили близо 20 години без нито едно провинение и затова присъдата се издава по портрета на престъпника.
Изненадващата присъда разпалва много гнева на всички азиатци в страната, които до този момент не са се чувствали обект на дискриминация, а още по-скандалният момент идва с факта, че ако убийството може да се размине с толкова скромна глоба, какво може да очаква истинските японци? Да не говорим за онези, които евентуално се озоват в японски автомобил. Следват редица кампании и опити да се запази добрия тон, както и да се намери справедливост, но това не се случва.
Американското законодателство може да изпрати в съда само един път един престъпник за конкретно престъпление. Съдебното решение не се преразглежда повече. И така поради липсата на интелект и възможност за средностатистическия американец да различава китаец от японец, един живот приключва, не трябва да пропускаме и комбинацията между патриотизъм и икономическо напрежение.
Заглавна снимка: By Source, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=40178971