Всички сме чували, че човек може да умре от шоколад, но се оказва, че можем да се гътнем и от прекалено много солено – по-конкретно, от соев сос. Може да звучи като рядък случай, но всъщност не е просто възможно, ами и изненадващо лесно.
Когато става въпрос за храни с множество приложения, няма много, които могат да се доближат до скромната соя. Без това миниатюрно бобово растение нямаше да има тофу или соево мляко, нито пък мисо, натто и темпе, както и половината от вегетарианските и веганските продукти, които седят по рафтовете на супермаркетите, и впрочем половината от невегетарианските. И, разбира се, не бихме могли да се наслаждаваме на самите соеви зърна.
Соеви зърна
Също така ще трябва да се откажем и от соевия сос, вкусната солена и умами (един от петте основни вкуса, които човек различава) подправка, която е създадена преди повече от две хилядолетия и оттогава завладява почти целия свят. Подобно на соята, от която взима името си, този сос е силно универсален: може да се добавя директно към рецепти като съставка, да се ползва, естествено, като сос върху ориз, юфка или суши, а на някои места хората дори си овкусяват сладоледа с него.
Но ако никое от тези предложения не ви харесва, винаги можете просто да го пиете чист и да се пратите директно в кома…
… ако имате късмет. Соевият сос е изненадващо смъртоносен за подправка, която почти сигурно имате в кухненския си шкаф в момента: има много, много сведения за предозирали с него, а в родната му Източна Азия всъщност не е нечувано хората съвсем нарочно да се самоубиват по този начин.
Причината, поради която сосът е толкова токсичен, е почти същата, поради която е и толкова вкусен: безумно високото му съдържание на сол. Само една супена лъжица от него съдържа повече от 1/3 от препоръчителния дневен прием на натрий, което улеснява приемането на нездравословно количество дори само като си подправите рамена малко по-ентусиазирано.
А това може да доведе до катастрофа. Да вземем случая на един 19-годишен мъж, който през 2013 г. изпива почти цял литър соев сос, след което изпада в кома в спешното отделение.
„Той не реагира на нито един от стимулите ни“, казва тогава пред NBC лекарят от спешна медицинска помощ Дейвид Дж. Карлбърг, който лекува пострадалия в Медицинския център на Университета на Вирджиния в Шарлотсвил. „Имаше само някакъв клонус, което е просто повишени рефлекси“, допълва Карлберг. „Но по принцип нервната му система не работеше никак добре.“
Твърде много сол в кръвта причинява състояние, наречено хипернатремия, при което водата излиза от тъканите на тялото в опит да изравни нивата на сол между тях и кръвта. Това е много опасно, защото не само може да причини фатални натрупвания на течности на места като белите дробове, но когато водата напусне мозъка, органът може да се свие и да започне да кърви, причинявайки неврологични симптоми като гърчове и безсъзнание.
За щастие на пациента, той е отведен в спешното отделение и лекуван доста бързо – в рамките на 4 часа след приема на соления сос лекарите му дават общо 6 литра подсладена течност чрез интравенозна система в опит да се понижат нивата на натрий. Мерките бързо дават резултат: след като пациента изхвърля от системата си повече от 4 литра за 1 час, нивата му на натрий се връщат към нормалното – въпреки че той остава в индуцираната от соев сос кома.
По някакъв начин човекът все пак се отървава невредим от инцидента – въпреки че медицинският доклад отбелязва, че нивото на натрий в кръвта му, измерено в Медицинския център, е най-високото, измервано някога при възрастен, който не е умрял и не е претърпял трайно неврологично увреждане поради това. По право той не би трябвало да има такъв късмет: фатална доза натрий може да настъпи при нива от 0,5 до 1 грам сол на килограм телесно тегло, което е по-малко от половината от количеството, което той погълва.
Така че, следващия път, когато ви се прииска да си капнете малко повечко соев сос, отколкото се препоръчва в рецептата, недейте да прекалявате. Може и да е вкусна подправка – дори към десерта ви – но вероятно не си струва заради нея да се будите в спешното отделение.