Оливър Сипъл, които спаси живота на президента на САЩ и плати скъпо за това

| от |

Една сутрин през септември 1975 г. 33-годишният бивш морски пехотинец Оливър Сипъл излиза на разходка из квартала си в Сан Франциско. Само след няколко минути обаче той спасява живота на американския президент Джералд Форд от обезумяла жена убиец…

Сипъл е обявен за национален герой за обезоръжаване на стрелеца, но неговият героизъм е също толкова бързо засенчен от скандал, когато журналист разкрива, че той е хомосексуалист. По това време Сипъл още не е казал на семейството си този факт. Вниманието на цялата нация ще преобърне живота му.

Gerald Ford presidential portrait (cropped)

Джералд Форд

Оливър „Били“ У. Сипъл е роден в Детройт, Мичиган, през 1941 г. Той е част от многодетно семейство – един от осем братя и сестри – и е отгледан от силно набожни родители баптисти. Сипъл не израства прекалено безпроблемно. Той има дислексия, което затруднява работата му в училище и също така усеща рано, че е гей – факт, който би разтърсил религиозните му родители. Затова Сипъл е принуден да крие сексуалната си идентичност от своето семейство.

В крайна сметка той прекъсва гимназията и се присъединява към американския морски флот, където служи във Виетнам и е ранен два пъти – единия път в главата. По онова време американските военни все още не са приели своята политика „не питай, не казвай“, която позволява на гей хора да се регистрират в редиците на армията като запазват своята сексуална ориентация в тайна. Стипъл все пак успява да запази интимните си предпочитания в тайна.

След освобождаването си през 70-те Оливър Сипъл се мести в Сан Франциско, където има изявена гей общност. Той навлиза в нея в Бей Ерия и участва в политиката, присъединявайки се към политическата кампания за Харви Милк, който става първият открито гей избран политик в Калифорния.

Harvey Milk at Gay Pride San Jose, June 1978 (cropped)

Харви Милк

Но тези години на безопасен и удобен живот, в който Оливър може да бъде истинското си Аз, ще спрат след една случайна среща с участието на президента на Съединените щати.

На 22 септември 1975 г. Оливър Сипъл излиза на обичайната си разходка на Юниън Скуеър в центъра на Сан Франциско. В този ден улиците са по-оживени от обикновено, тъй като президентът Джералд Форд идва на конференция в хотел „Св. Франсис“. Пред сградата се струпват тълпи от хора, за да го поздравят след събитието.

Докато Оливър си проправя път сред тълпата, той вижда жена да вади пистолет 38 калибър . Действайки импулсивно, мъжът бързо взима оръжието от ръката на жената, карайки куршум да рикошира в тълпата от 3000 души, като одрасква близко стоящ таксиметров шофьор. Благодарение на бързата реакция на Сипъл, нападателят е заловен и по-късно идентифициран като Сара Джейн Мур, счетоводител и майка на 4 деца. Тя е осъдена на доживотен затвор.

Ситуацията точно след опита за похищение

Това не е първият опит за убийство на президент на Форд. Има подобен опит и само няколко седмици преди това – от последователка на Чарлз Менсън на име Линет Алис „Скуики“ Фром.

Бързата намеса на Оливър Сипъл го превръща за миг в герой и местните вестници започват да го проучват. Той се обажда на няколко медии, преди да отпечатват материалите за него, и ги моли да не използват истинското му име или адрес. „Не съм герой, аз съм страхливец“, каза той пред пресата. „Това е може би най-страшното нещо, което се е случвало през целия ми живот.“ Медиите скоро научават, че Сипъл е гей и решават да пуснат тази информация.

Новината, че спасителят на републиканския президент е хомосексуалист, разтърсва обществото. Още по-лошото е, че семейството на Сипъл все още не знаеше за сексуалната му ориентация. „Той просто се потресе, че някакъв колумнист, а след това и останалите медии съвсем на своя глава – без изобщо дори да го питат – ще оповестява такива лични факти за него“, кава адвокатът му Джон Уол през 1989 г.

Според Дан Морен, колумнист по политически въпроси в Sacramento Bee, който пише изчерпателно за скандала с Оливър Сипл, политикът Харви Милк използва събитията около Сипъл като възможност за популяризиране на правата на гейовете. Милк казва на Хърб Кан, известен местен колумнист, че гей общността много се гордее с действията на Оливър, защото те доказат, че хомосексуалните не са лоши хора. Но тази новина имаше сериозни отражения върху личния живот на мъжа.

„Бащата му не искаше да има нищо общо с него“, казва Морен пред NPR. „Казаха ми, че когато майка му умира, той не е особено добре дошъл на погребението.“

Последствията са толкова жестоки, че Сипъл съди седем вестника и 50 ръководители на издателства, за това, че са разгласили лична информация за него без съгласието му. Искът започва само седмица, след като Оливър спасява живота на президента. „Моята сексуалност“ – казва по време на пресконференция, обявявайки делото си за 15 милиона долара – „е част от моя личен живот и няма никакво отношение към реакцията ми към постъпката на човек, който иска да отнеме живота на друг човек.“ Той казва още, че разкриването на сексуалната му идентичност му причинява „тежка психическа мъка, тъга и унижение“. Въпреки че Сипъл бе обявен за „геят герой“, заради неговата идентичност все пак до голяма степен не е приет от обществото и от собственото му семейство.

През 1984 г. съдебният процес срещу медиите е прекратен от Върховния съд в Калифорния – когато става ясно, че много хора, които са, разбира се, приятели и близки на Сипъл в гей общността, са знаели за неговата хомосексуалност преди новинарските издания да я публикуват, делото е прекратено.

Сексуалната идентичност на Оливър Сипъл трагично засенчва героизма, който прояви и във войната във Виетнам, и в спасяването на живота на президента. Той никога не е поканен в Белия дом и получава само кратко благодарствено писмо от президента.

Всъщност той получава писмото от президента Форд много по-късно след инцидента. То е поставено в рамка и окачено на стената в апартамента му.

„Той направи някои много героични неща“, казва адвокат Уол. „Той беше на 100 процента инвалид от службата си в морската пехота, а след това застраши собствения си живот, за да спаси този на президента Джералд Форд. В последствие беше наказан за това.“

През последните години от живота си Оливър Сипл се е лекувал от шизофрения, алкохолизъм и други здравословни проблеми. Твърди, че неговите братя и сестри са го изоставили. Той е намерен мъртъв в апартамента си, където е живее сам, на 3 февруари 1989 г. по естествени причини. Умира едва на 47 години.

 
 
Коментарите са изключени за Оливър Сипъл, които спаси живота на президента на САЩ и плати скъпо за това

Повече информация Виж всички